تاریخ انتشار: ۱۴:۲۴ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲
سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم:

نگاهمان به بدحجابان بد نیست، ولی باید با آنان برخورد قانونی شود

امام جمعه قم گفت: نگاهمان به افرادی که خود را از نعمت حجاب محروم کرده اند بد نیست. ولی این سخن به معنی این نیست که اگر کسی از خط قرمز‌ها عبور کند با او برخورد قانونی نشود.

نگاهمان به بدحجابان بد نیست، ولی باید با آنان برخورد قانونی شود
رویداد۲۴ سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم در نشست شورای فرهنگ عمومی استان قم که شب گذشته در استانداری قم برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن دهه کرامت سخنرانی کرد.

به گزارش انتخاب، بخش‌های مهم اظهارات او را در ادامه می‌خوانید:

تلاشمان باید بر این باشد که از انفاس قدسی، کلمات ناب و رفتار اهل بیت (ع) به اندازه‌ای که در تاریخ به ما رسیده برای زندگی خانوادگی، اجتماعی و کاری خودمان و اینکه این نظام و انقلاب با اوصاف این بزرگواران رنگ بگیرد و زمینه ساز حکومت حضرت، ولی عصر عجل الله فرجه الشریف باشد توشه برداریم.

فاصله گرفتن برخی از عفاف و حجاب یکی از معضلات جامعه بوده که امروز از زیر خاکستر بیرون آمده است. ما نسبت به استان خودمان باید جهاتی را مدنظر داشته باشیم؛ اولا اینکه امیدوار باشیم که می‌شود کاری کرد و این آسیب‌ها در قم قابل علاج است؛ علاج آسیب‌ها همکاری مسئولان و عموم مردم را می‌طلبد و این یک کار قرارگاهی می‌خواهد و قرارگاه ۱۹ دی با همین نگاه شکل گرفت.

دومین نکته این است که ما باید یک ارتباط تحلیلی با خانواده‌هایی که در قم مبتلا به ناهنجاری هستند داشته باشیم که چرا به این نا هنجاری مبتلا هستند، زیرا نمی‌شود کسی نداند که حجاب یک قانون الهی و مدنی است؛ افرادی که از بیرون خط می‌گیرند هم باید شناسایی و تکلیفشان روشن شود.

سوم اینکه آمران به معروف و ناهیان از منکر در هر اداره و سازمان و منطقه‌ای که هستند باید از خودشان شروع کنند؛ این از کار‌های ارزشمند برای تأثیرگذاری است و اگر غیر از این باشد فرافکنی و مخرب است.

۲۵ دستگاه در مسأله عفاف و حجاب دخیل هستند و باید این دستگاه‌ها از خودشان شروع کنند. امر به معروف و نهی از منکر باید همه جا هم به صورت عمومی توسط مردم و هم به صورت اختصاصی توسط گروه‌های خاص مانند پلیس صورت بگیرد.

باید با سرکشی از دستگاه‌های دولتی با دستگاه‌هایی که خوب عمل نکردند برخورد تشکیلاتی شود. ما اگر از نظر شکلی آنطور که وظیفه داریم عمل کردیم و از نظر محتوایی آنطور که اهل بیت (ع) و قرآن خواسته‌اند عمل کنیم می‌توانیم این مشکل را حداقل در استان قم حل کنیم.

ما بریده از تاریخ نیستیم و در گذشته هم از هر گروه و طیفی یک نمونه وجود داشته اند. با افرادی که خود مختار عمل می‌کنند هم باید برادرانه برخورد کنیم تا آنچه وظیفه شرعی ما است را عمل کرده باشیم.

نگاهمان به افرادی که خود را از نعمت حجاب محروم کرده اند بد نیست. نگاه ما نگاه امیرالمؤمنین (ع) و مالک اشتر است که با همه اقشار جامعه برخورد خوب داشتند، ولی این سخن به معنی این نیست که اگر کسی از خط قرمز‌ها عبور کند با او برخورد قانونی نشود.

وقتی می‌خواهیم قانون الهی را اجرا کنیم باید فقط خدا مدنظر باشد و حتی اگر حد الهی را هم اجرا می‌کنیم نباید انتقام جویانه باشد.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: حجاب اجباری
پیشخوان