تاریخ انتشار: ۲۰:۰۳ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۴ نظر

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شد

الجزیره از پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه خبر داد. گفتنی است که خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرده درصد مشارکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۸۳ درصد واجدان شرایط بوده است. در دور اول انتخابات هم که با انتخابات پارلمانی هم‌زمان بود بیش از ۸۸ درصد در انتخابات شرکت کردند.

نتایج انتخابات ترکیه

رویداد۲۴ دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، امروز (یکشنبه، ۲۸ می)، در سایه رقابت شدید میان «رجب طیب اردوغان» و «کمال قلیچداراوغلو» به پایان رسید.

الجزیره از پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه خبر داد.

این نخستین بار است که مردم ترکیه در دور دوم رأی‌گیری برای انتخاب رئیس جمهور، پای صندوق‌های رأی می‌ رفتند.

به اعلام منابع رسانه‌ای از ساعت ۸:۰۰ صبح امروز به وقت ترکیه، رأی‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور آغاز شد و برابر قانون انتخابات، روند اخذ آرای مردم بدون تمدید تا ساعت ۱۷:۰۰ امروز ادامه داشت.

نتایج انتخابات ترکیه به طور رسمی اعلام شد

نتیجه دور اول انتخابات ترکیه

بر اساس نتیجه قطعی و رسمی دور اول انتخابات ترکیه که در روزنامه رسمی این کشور نیز منتشر شده است، از میان حدود ۶۰ میلیون و ۷۲۲ هزار نفر واجد شرایط رای دادن که برای حضور در پای صندوق های رای ثبت نام کرده بود، حدود ۵۳ میلیون و ۹۹۴ هزار نفر در انتخابات رای دادند.

به گزارش تارنمای تی.آر.تی خبر، بر اساس نتیجه قطعی اعلام شده، در این دور انتخابات، ۵۲ میلیون و ۹۷۳ هزار رای صحیح شمارش شده و حدود یک میلیون و ۲۱ هزار رای نیز نامعتبر و باطله بوده است.

شورای عالی انتخابات ترکیه، میزان مشارکت در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور را ۸۸.۹۲ درصد اعلام کرد.

بر اساس اعلام این نهاد، «رجب طیب اردوغان» نامزد ائتلاف جمهور و رئیس جمهور کنونی ۲۷ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۸۴۹ رای از مجموع آرا معادل ۴۹.۵۲ درصد از آرای معتبر را کسب کرد و نتوانست حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای را در دور نخست کسب کند.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف ملت و نزدیک ترین رقیب اردوغان با کسب ۲۴ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۷۸ رأی معادل ۴۴.۸۸ درصد آرای مردمی به همراه اردوغان به دور دوم راه یافت.

نتایج انتخابات ترکیه به طور رسمی اعلام شد

نتایج دور دوم انتخابات ترکیه

مردم ترکیه امروز در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند و اردوغان توانست با کسب اکثریت آراء به پیروزی دست پیدا کند.

دور اول انتخابات که در ۱۴ مه میان سه نامزد شامل اردوغان، قلیچداراوغلو و سینان اوغان برگزار شد، به نتیجه مشخصی نرسید و هیچ یک از نامزدها نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب کنند و کار به دور دوم انتخابات میان دو نامزد برتر رسید.

دور اول انتخابات با نتیجه ۴۹.۵۱ درصد آرا برای اردوغان و ۴۴.۸ درصد برای قلیچداراوغلو به پایان رسید، در نهایت اردوغان اسلامگرا امروز توانست رقیبش قلیچداراوغلو با گرایش چپ میانه و سکولار را شکست دهد.

رجب طیب اردوغان قلب تپنده تصمیم‌های سیاسی در ترکیه دانسته می‌شود. این سیاستمدار ۶۹ ساله از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ به عنوان شهردار استانبول فعالیت می‌کرد و بعدها به یکی از قدرتمندترین رؤسای جمهور این کشور تبدیل شد. او در سال ۲۰۰۱ حزب عدالت و توسعه را بنیان گذاشت و یک سال بعدش این حزب را به قدرت رساند.

اردوغان از ۲۰۰۳ سال ۲۰۱۴ نخست‌وزیر بود، سپس به ریاست جمهوری رسید و جایگاه خود را در ساختار سیاسی ترکیه به گونه گسترده توسعه داد. اردوغان گسترش قدرت خود را در نتیجه یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۷ در قانون اساسی تحکیم کرد. او در حال حاضر، سیاست، اداره و قوه قضائیه را بیشتر از هر رهبر دیگر ترکیه در ۱۰۰ سال گذشته کنترل می‌کند. اردوغان در سال ۲۰۱۲ از تفکیک قوای سه‌گانه به عنوان یک "مانع" انتقاد کرده بود.

اردوغان در سال‌های اخیر به دلیل بحران اقتصادی و محدودیت‌های فزاینده در عرصه‌های حقوق بشری و حاکمیت قانون زیر فشارهای سیاسی قرار گرفته است. حزب تحت رهبری او و متحدانش در انتخابات پارلمانی ۱۴ مه به اکثریت دست یافت.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
2
11
خوش بحال مردمش
کشورشون بدون نفت و گاز جز ۲۰ اقتصاد برتر جهان شد.
بدون اینکه هزینه مالی و جانی کنن بازار سوریه و آفریقا دستشونه
نیروگاه هسته ای دارن بدون تحریم.
تو تلویزیونشون راحت میتونن حرف بزنن
با حجاب و بی حجاب با هم دوستن و حتی باحجاب ها هم راحت با دیگران دست می‌دهند
دست آخر هم بدون هیچ کمکی ، محبوب مردم فلسطین شده اند
برای مهاجران هم از سازمان ملل پول می‌گیرند و هم دیوار ساخته اند
ثروت مردم ایران هم که در آنجا سرازیر شده
مبارکشون باشه ادامه پیشرفت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
2
1
ترک ....
دختر ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
2
7
تو ترکیه از ۱۷ سالگی هر کی میخواد میتونه به عضویت حزب دربیاد ، و اعضای حزب با بزرگان و مسئولان کشور در رابطه هستند و پیشنهاد و انتقاد می‌کنند یعنی از نوجوانی فرزندان رو برای اداره کشور آماده می‌کنند اونوقت من خانم کارشناسی ارشد علوم سیاسی ۱۲ ساله بیکارم و اجازه کوچکترین اظهار نظری در مورد مسائل کشورم رو ندارم هیچ تریبونی ندارم در صورتی که در رسانه های ترکیه اونقدر دموکراسی وجود داره که روستایی و شهری و باسواد و بیسواد همه حق اظهارنظر دارند
طبق آیه قرآن خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر اینکه خودشان بخواهند
واقعا به مردم ترکیه بابت وجود دموکراسی تو کشورشون تبریک میگم که پیشرفت و عزت و اقتدار و اقتصاد رو در شعار نشون ندادند و در عمل نشون دادند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
0
0
یک دیکتاتور متقلب
نظرات شما
پیشخوان