تاریخ انتشار: ۰۹:۱۸ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۸ نظر
فریدون مجلسی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

جنگ با طالبان منطقی نیست، آنها چیزی برای از دست دادن ندارند/ آمریکا تمایل دارد ایران وارد جنگ با افغانستان شود

فریدون مجلسی دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه ایران می‌گوید:‌ جنگ با طالبان منطقی نیست، آنها چیزی برای از دست دادن ندارند بنابراین ما نباید وارد این روند فرسایشی شویم زیرا جنگ ایران و طالبان خواسته آمریکا است.

فریدون مجلسی

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: فریدون مجلسی دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه و تحلیلگر روابط بین‌الملل با اشاره به تحرکات اخیر طالبان در مرزهای شرقی ایران و سیاست جمهوری اسلامی در قبال این گروه، به رویداد۲۴ می‌گوید: دولت با توجه به اطلاعاتی که دارد سیاست‌هایش را در قبال طالبان تنظیم می‌کند. آنچه مسلم است این است که طالبان به صورت مشروط روی کار آمده است.

مجلسی می‌گوید: طالبان کسانی هستند که آمریکایی‌ها آنها را پرورش دادند، به حمام بردنشان، برایشان لباس یکدست و عمامه‌های بال‌دار خریداری کردند، آنها را به کشورهای اروپایی بردند و در نهایت  آنها را در کابل مستقر کردند. منبع عمده درآمد طالبان از فروش تریاک و مواد مخدر است که بخشی از آن هم از مسیر ایران است، از سوی دیگر معلوم نیست وقتی در جنگ با آمریکا قرار داریم، در سوریه و غزه و یمن و ... حضور داریم، طبیعتا باید انتظار داشته باشیم آمریکایی‌ها هم برای فرسوده سازی اقتصادی-اجتماعی ایران هر اقدامی بکنند. حالا اینکه این درگیری‌های اخیر به این مسائل ارتباط داشته باشد را نمی‌توان با قاطعیت گفت.


بیشتر بخوانید: چه کسانی مشکل بزرگ آب هیرمند را در رابطه ایران و افغانستان درست کردند؟


او می‌گوید: ما نمی‌دانیم برنامه متقابل نظامی آنها چیست؟ نمی‌دانیم چقدر از میلیون‌ها افغانی که بعد از طالبان به ایران آمدند نفوذی هستند؟ قطعا نمی‌توان همه مسائل را با تئوری توطئه پیش برد، اما برخی موضوعات هم تئوری نیست، بلکه خود توطئه است. من به جای گشتن به دنبال راه حل خارجی، بهتر می‌دانم که کشور ما خودش آرامش داشته باشد. یعنی به جای طولانی کردن ستیز دائمی، یک فرصت آرامش داده شود و ثروت مالی و امکانی و غیره را در داخل کشور و صرف امنیت مرزها کنند و روند عادی‌سازی روابط با جهان را در پیش بگیرند. اینکه دنیا را دشمن بدانیم و با آنها بجنگیم باعث خواهد شد که آنها نیز با ما بجنگنند. اما برای ایران این جنگ می‌تواند با تقویت طالبان و نیروهای تجزیه‌طلب در مرزهای مختلف باشد.

دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه می‌گوید: تصور می‌کنم اغلب مردم کشور خسته از التهاب و خواهان آرامش هستند، آنها خواهان زندگی عادی و و نرمال هستند، خواهان پایان یافتن جنگ و خونریزی هستند. البته برای برخی عکس این اتفاقات ارزش است و به جهاد دائمی علاقه دارند. این کار را مشکل می‌کند.

مجلسی می‌گوید: نظام باید به شکل دقیقی هم سیاست خودداری از درگیری و هم ضربه‌های شدید به نیروهایی که به خودشان جسارت این را می‌دهند به مرزها و مرزبانان ایران تجاوز کنند را در دستور کار داشته باشد. وارد جنگ شدن با طالبان منطقی نیست، چرا که آنها چیزی برای از دست دادن ندارند. باید علت را بررسی کرد، اگر راهی است باید جلویشان گرفته شود، اگر از این سمت تجارتی وجود دارد که طالبان را به بهای این گستاخی‌ها بازهم همچنان نگه می‌دارند، باید جلوگیری شود. ما باید خودمان را به صورت اصولی در عرصه بین‌المللی از وضعیت قذافی‌گونه به وضعیت مسئولیت‌پذیری بین‌المللی در قالب اصول روابط بین‌الملل دربیاوریم.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
0
1
بسیار تحلیل درستی هست . امیدواریم مسئولان این تحلیل را بخوانند و به آن عمل کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
0
5
اینو باید آقای رئیسی میفهمید که طالبان آمریکا نیست براش شاخ و شونه بکشی اینا از شما بدترن به مردم افغانستان رحم نمیکنن میخوای به شما رحم کنن تا دیر نشده ازشون عذرخواهی کن بگو با شما نبودم منظورم آمریکایی ها بودن شاید کوتاه بیان
پرویز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
2
3
پس با این حساب بگزاریم طالبان هرکاری که خواست بکنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
خیر، ایشان مشخص گفتند بجای پیچیدن به پای مردم خود و تنگ کردن سفره و اقتصاد ملت، به فکر تقویت اقتصاد و امنیت و روابط بین المللی باشید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
0
2
٨طالبان چه سگی است خود ما تعدای فقط همان جارا میکنیم قبرستان اون شپشکی های بوگندو که چگونه جرات کرده همچین غلطی کنند باید در نطفه خفهشوند.
.
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
0
0
بله آمریکا می‌خواهد ما کاری با طالبان نداشته باشیم تا افغانی‌ها همینطور چه با مردمشان و چه با طالبانشان ایران را فتح کنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
0
0
طالبان شپشوی بوگندوی دمپایی پوش می رزمد
قدرت اول موشکی منطقه می لرزد و خودش را خیس کرده
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
0
2
طالبان را بوجود آورده پرورش دادیم برایشان هزینه کردیم که در مقابل آمریکا بایستد حال اینکه نمی دانستیم همینها شاخی علیه ما میشوند مار در آستین پرورش دادیم
نظرات شما
پیشخوان