تاریخ انتشار: ۲۲:۱۹ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

ماجرای مامور موساد که در آب‌های ایتالیا غرق شد چه بود؟

بر اساس گزارش روز جمعه روزنامه ایتالیایی لا ریپابلیکا، سرنشینان قایق غرق شده در دریاچه ماجیوره در شمال ایتالیا، ماموران موساد و افسران اطلاعاتی ایتالیایی بودند که با یکدیگر همکاری می‌کردند تا از دستیابی تهران به سلاح‌های پیشرفته جلوگیری کنند. این عملیات زمانی افشا شد که قایق غرق شد و چهار نفر از جمله یک مامور بازنشسته موساد جان باخت. دو نیروی اطلاعاتی ایتالیا و همچنین همسر ناخدای کشتی از دیگر کشته شدگان این سانحه بودند.

ماجرای مامور موساد که در آب های ایتالیا غرق شد چه بود؟

رویداد۲۴ هاآرتص نوشت: بر اساس گزارش روز جمعه روزنامه ایتالیایی لا ریپابلیکا، سرنشینان قایق غرق شده در دریاچه ماجیوره در شمال ایتالیا، ماموران موساد و افسران اطلاعاتی ایتالیایی بودند که با یکدیگر همکاری می‌کردند تا از دستیابی تهران به سلاح‌های پیشرفته جلوگیری کنند.

اسرائیل هیوم نیز در این باره نوشت: عملیات زمانی افشا شد که قایق غرق شد و چهار نفر از جمله یک مامور بازنشسته موساد جان باخت. دو نیروی اطلاعاتی ایتالیا و همچنین همسر ناخدای کشتی از دیگر کشته شدگان این سانحه بودند.

همکاری این دو سازمان جاسوسی، پس از گزارش رسانه‌های ایتالیایی آغاز شد که مدعی بودند الیگارش‌های روس در این منطقه فعالیت می‌کنند و در تامین قطعات برای پهپاد‌های ارسالی ایران به روسیه نقش دارند.

گزارش‌های رسانه‌های ایتالیایی حاکی از آن است که اسرائیلی‌ها احتمالاً تماس‌ها بین شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی در رابطه با خرید قطعات مورد استفاده در پهپاد‌ها را تحت نظر داشته اند.

سیر وقایعی که منجر به افشای عملیات شد

صبح روز یکشنبه، ۲۱ مامور اطلاعاتی اسرائیلی و ایتالیایی در پوشش توریست، سوار قایقی در اسلوونی شدند که آن‌ها را به «آیزولا دی پسکاتوری»، کوچکترین جزیره از جزایر سه گانه بورومین در دریاچه ماجیوره ببرد. دلیل واژگونی قایق، هوای طوفانی غیرمنتظره و شدید گزارش شده است.

مامور بازنشسته‌ای که کشته شد، روز چهارشنبه در مراسم تشییع جنازه‌ای که بسیاری از کارمندان موساد با صورت پنهان شده پشت ماسک‌های طبی در آن حضور داشتند، در اشکلون (عسقلان) به خاک سپرده شد.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام سابق گزارش داد، اگرچه او از موساد بازنشسته شده بود، اما به خدمت در سازمان ادامه داد و همراه با همکارانش در ایتالیا به عنوان بخشی از روابط همکاری بین سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل و ایتالیا فعالیت می‌کرد.

۱۳ نفر از ۲۱ مامور حاضر در قایق، عضو موساد بودند. کارلو کارمیناتی، کاپیتان قایق، مظنون به قتل از روی سهل انگاری است، زیرا قایق وی ۲۳ سرنشین داشت، در حالی که این قایق تنها مجاز به حمل ۱۵ مسافر بوده است.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: موساد
نظرات شما
پیشخوان