تاریخ انتشار: ۱۷:۳۷ - ۲۲ تير ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۳ نظر

وزیر ارشاد: در دهه ۹۰ به درستی بر نمایش خانگی نظارت نشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دهه ۹۰ به درستی بر نمایش خانگی نظارت نشد. در فارابی سالیانه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تولید فیلم وجود دارد، اما در یک شبکه نمایش خانگی چندین برابر این اعتبار برای تولید در اختیار دارد.

شبکه نمایش خانگی

رویداد۲۴ به گزارش تسنیم، محمدمهدی اسماعیلی صبح امروز در دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری و مدیران کل این استان، اظهار داشت: استان چهارمحال و بختیاری یک استان تاریخی و متمدن و یک حوزه ایرانی اسلامی و فرهنگ ساز در طول تاریخ بوده ‌و‌ در دوره معاصر نیز در همه اتفاقات بزرگ کشور این استان نقش آفرین بوده است.

وی افزود: تقدیم 2 هزار و ‌400 شهید و سرداران بزرگی که این استان تقدیم راه عزت و استقلال کشور کرده است و از این حیث سهم بزرگی در پیش‌برد اهداف انقلاب اسلامی داشته است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره وجود نخبگان در این استان، گفت: این نخبگان در بخش‌های مختلف کشور منشاء خیر و برکت بوده‌اند و در ادوار مختلف جمهوری اسلامی فرزندان خوبی در این استان تربیت شده‌اند و در آبادانی و عمران و پیشبرد این کشور ایفای نقش کردند.

اسماعیلی با اشاره به برنامه‌های مهم دولت بیان کرد: در حوزه فرهنگ در دهه 90 در حوزه اقتصادی کارنامه عملکردی، مورد نقد جدی مقام معظم رهبری بود که دوره خوبی طی نشد و رشد اقتصادی حدود 0.4 درصد و‌ کاهش درآمد سرانه از جمله اتفاقاتی بود که رخ داده بود.

وی افزود: کل کشور  گروگان یک‌توافق با غربی‌ها گرفته شده بود و آب و خوراک و محیط زیست و همه به یک مسئله گره زده شده بود و بعد آن مسئله یک سرآب از آب در آمد و همه اتفاقات بهم ریخت.

تضعیف حکمرانی فرهنگ در دهه قبل از دولت سیزدهم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مذاکرات امروزه دولت را مقتدرانه دانست و گفت:  امروز با عزتمندی و قوت و اقتدار در سفر‌های خارجی در اتاق‌های دربسته مذاکرات دو جانبه، رییس جمهور با افتخار خود را شاگرد و مرید رهبر انقلاب می‌دانند. این‌که در یک‌ مذاکره رسمی متعددا مسائل را به سخنان مقام معظم رهبری ارجاع دهند، عزت و شکوهمندی نهضت و نظام را به نمایش در می آورد.

اسماعیلی با بیان این‌که جمهوری اسلامی به برکت رهبری مقام معظم رهبری مسیر کلان خود را طی کرده است، گفت: در برخی موارد دچار فراز و نشیب‌هایی هستیم، دهه قبلی جزو نشیب‌های ما بود. در حوزه فرهنگ به شدت با یک تعمد، حکمرانی فرهنگ تضعیف شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه همه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فیلم‌سازی توقع دارند که البته به‌جا است، مطرح کرد: در دهه 90 به درستی بر نمایش خانگی نظارت نشد. در فارابی سالیانه 200 میلیارد تومان اعتبار برای تولید فیلم وجود دارد، اما در یک شبکه نمایش خانگی چندین برابر این اعتبار برای تولید در اختیار دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز تاسف از نبود کتابخانه مرکزی در شهرکرد، گفت: این باعث شرمندگی است که در شهرکرد کتابخانه مرکزی وجود ندارد.

وی با اشاره به بیش از 15 تا 17 سال معطل ماندن بسیاری از پروژه‌های فرهنگی در یزد و ارومیه و کرمان، گفت: 1.5 برابر بودجه فرهنگی قبل از دولت، در دولت سیزدهم برای پروژه‌های فرهنگی هزینه شد.

اسماعیلی با اشاره به اقدامات خوب دو سال گذشته دولت، گفت: در سال اول در بحث کمک به موسسات تلاش شد در بحث نرم افزاری تمرکز شد به موسسات کمک شود. در سال 1400 این کار آغاز شد و در سال 1401 اتفاق افتاد و امسال نیز در حوزه فرهنگ یک انقلاب بزرگ به وقوع پیوست که با همکاری مجلس محقق شد. در حوزه فرهنگ باید زیرساخت‌ها درست شود، با حرف کاری پیش نخواهد رفت، باید عمل صورت بگیرد، گوش مردم از حرف پر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: برای ساختار مهندسی فرهنگ در استان‌ها بودجه مفصلی اختصاص یافت و در حمایت از موسسات نیز همین اقدام صورت گرفت تا شاهد یک جهش در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه در کشور باشیم.

دولت معتقد است پروژه جدیدی شروع نشود

وی افزود: لایحه مالیات‌های مستقیم به مجلس فرستاده شد و در دولت با پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد این درآمدها به صندوق هنر بازگردانده شود و مجددا صرف خود اهالی هنر شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که در حال حاضر 100 هزار نفر از اهالی هنر زیرپوشش صندوق هنر هستند، گفت:  6 هزار خبرنگار، 10 هزار فعال قرآنی و...  زیرپوشش صندوق هنر هستند که هرچقدر بر توان این صندوق افزوده شود، این کار بیشتر انجام خواهد شد.

اسماعیلی ضمن اعلام امادگی برای حل مشکل بیمه اصحاب رسانه در استان، گفت: خبرنگاران همواره مشکل بیمه داشته اند که اکنون این مشکل حل شده است.

وی با اشاره به این‌که نگاه دولت تقویت نرم‌افزاری و فرهنگی است و دولت معتقد است پروژه جدیدی شروع نشود، گفت: دو سال اخیر در هیچ جایی کلنگ زده نشد ولی در استان چهارمحال و بختیاری، با این عقب‌ماندگی‌های تاریخی که اتفاق افتاده است این امکان وجود دارد.


بیشتر بخوانید: فیلم واکنش وزیر ارشاد درباره ممنوع‌الکاری خوانندگان


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر تهیه بسته جامع از نیازمندی‌های استان، گفت: مسئول عمرانی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد موظف است طی هفته آینده شهر به شهر در این استان بررسی کند و یک بسته جامع تدارک دیده شود و با وزارت نفت برای جبران این عقب ماندگی‌ها تفاهم‌نامه‌ای منعقد شود. باید قبل از سفر دوم ریاست جمهور این بسته تهیه شود و بخشی از نیازها از این طریق فراهم شود.

احداث اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌های جدیدالتاسیس

اسماعیلی  گفت: اگر زمین خوب در اختیار قرار بگیرد و میزان کاربری تجاری اقتصادی نیز داده شود تا بتوان بحث‌های فرهنگی فروشگاه‌های بزرگ کتاب ایجاد کنیم، ساخت و ساز نیز تقبل می‌گردد، طبق تبصره 4 بودجه 1402 و پیش‌بینی‌های دیگری که شده است این امکان وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دولت به لحاظ منابع انسانی دولت متورمی است، اعتقاد این است که ساختارها جمع و جور تر و نیروی انسانی کمتر باشد اما آن‌جاهایی که چاره‌ای نیست، کار انجام می‌شود. قبلا به شهرستان‌های جدیدالتاسیس نمایندگی داده می‌شد اما اکنون آمادگی این هست که احداث اداره نیز اتفاق بیفتد.

وی درباره مناسبت‌های استانی و شهرستانی تقویم گفت: تقویم این‌گونه طراحی شده که یک روز در تقویم ملی به استان داده می‌شود، اما در تقویم استانی این امکان فراهم می‌شود که هر استان تقویم داخلی و شهرستانی داشته باشد که در حال کارشناسی شدن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  خاطرنشان کرد: برای ساخت یک فیلم سینمایی در خصوص روز لردگان در صورت داشتن یک فیلم‌نامه آماده، همه هزینه‌ها تقبل خواهد شد چرا که این موضوع بسیار مهم است. در صورت نداشتن فیلمنامه نیز، تهیه خواهد شد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: وزیر ارشاد
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۲
0
0
منفورترین وزیر دولت شش کلاسه بیسواد
ناشناس
|
United States of America
|
۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۲
0
0
رویداد نشان دادی اززیرمجموع سایت های امنیتی ها هستی چراقسمت نظرات بینندگان رابستی تاملت جواب مدرخوانده مافیا حدادعادل رادرنظرات بدهند چه منطوری پشت بستن نطرات است که درانجابستید
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۲
0
0
کاش یکی هم بود بر دزدی‌های شما نظارت میکرد
نظرات شما
پیشخوان