تاریخ انتشار: ۱۱:۲۲ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۲

اصول بهداشتی در تهیه و توزیع غذای نذری

امنیت مواد غذایی و سلامت در تهیه و توزیع غذاهای نذری با فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در مساجد، حسینیه ها و تکایا با رعایت نکات ساده برای شهروندان فراهم می شود.

اصول بهداشتی در تهیه و توزیع نذورات

رویداد۲۴ به گزارش ایسنا؛ مهندس مجید تاجیک، رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره با تاکید بر ضرورت رعایت بهداشت در تهیه اغذیه نذری، اظهار کرد: هرگونه پخت وپز باید در مکان‌هایی با شرایط بهداشتی انجام شود و تمامی افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا باید دارای کارت بهداشت معتبر بوده و رعایت بهداشت فردی هنگام ارایه خدمت ضروری است.

وی با بیان این که مواد خام مصرفی باید سالم و بهداشتی باشد، یادآور شد: توصیه می‌شود از مواد غذایی بسته بندی شده‌ای که مورد تایید وزارت بهداشت است، استفاده شود.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه، ادامه داد: ضروری است احشام مورد استفاده برای قربانی از مراکز مجاز مورد تایید دامپزشکی تهیه شود.

تاجیک درباره نمک و روغن مورد استفاده در نذورات، گفت: برای تهیه و پخت غذا باید از نمک‌های بسته بندی یددار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو و از روغن‌های دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو با میزان ترانس پایین استفاده شود.

وی درباره ظروف مورد استفاده در نذری‌ها، توضیح داد: در طبخ غذا‌ها باید از ظروف مناسب در آشپزی استفاده شود و پس از هر بار طبخ مواد غذایی به نحو مطلوب ظروف و تجهیزات شست‌وشو شود.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه، ادامه داد: همچنین ضروری است در هنگام توزیع غذا، از راه رفتن افراد توزیع کننده غذا بر روی سفره‌ها خودداری شود.

وی درباره نحوه نگهداری غذا‌های نذری، بیان کرد: افراد باید از نگهداری مواد غذایی پخته شده در دمای محیط به مدت طولانی (حداکثر دو ساعت) خودداری کنند و در صورت الزام به نگهداری بیشتر از دو ساعت، باید مواد غذایی پخته در دمای زیر چهار درجه سانتی گراد یا دمای بالای ۶۳درجه سانتی گراد و روی شمعک گاز نگهداری شوند تا درجه حرارت ماده غذایی به زیر ۶۳ درجه نرسد.

وی با بیان اینکه در برخی از مراسم غذا را چند ساعت قبل از مصرف عزاداران به اشتباه بسته‌بندی می‌کنند، گفت: این کار باعث به خطر افتادن سلامت عزاداران می‌شود و ضروری است از بسته بندی غذا بیش از دو ساعت قبل از مصرف خودداری شود.

تاجیک با تاکید بر خودداری از نگهداری مواد غذایی خام و پخته شده در مجاورت هم در داخل یخچال و یا سردخانه، افزود: در صورت توزیع سبزی و سالاد، رعایت مراحل چهارگانه سالم‌سازی الزامی است و توصیه می‌شود از سالاد و سبزی بسته بندی شده با پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود.

او با تاکید بر عدم مصرف دخانیات در مکان‌های مسقف، ادامه داد: ضروری است با نصب تابلو‌ها و یا اطلاعیه ممنوعیت استعمال دخانیات و جمع آوری زیر سیگاری‌ها از استعمال مواد دخانی در محل‌های مسقف جلوگیری شود.

وی همچنین بر اهمیت اطمینان از سلامت آب آشامیدنی تاکید کرد و گفت: ظروفی که برای توزیع آب، چای و مواد غذایی استفاده می‌شود، باید مستمر شست‌وشو و گندزدایی شوند.


بیشتر بخوانید: توصیه‌های پلیس راهور برای ماه محرم؛ تردد وسایل نقلیه در مسیر دسته‌های عزاداری


تاجیک درباره نحوه استفاده درست از ظروف یک بار مصرف نیز توضیح داد: در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع چای و مواد غذایی گرم، بهتر است از ظروف یکبارمصرف برپایه گیاهی، سلولزی و آلومینیومی استفاده شود.

وی اضافه کرد: استفاده از ظروف یک بار مصرف پلی استایرین برای موادغذایی و نوشیدنی گرم و داغ (بالای۶۵درجه سانتی گراد) مناسب نیست.

وی درباره بهداشت سرویس‌های بهداشتی مکان‌های عزاداری، یادآور شد: در سرویس‌های بهداشتی ضمن رعایت نظافت، باید نسبت به شست‌وشو و گندزدایی مستمر و نصب سیستم لوله کشی مایع دستشویی و یا نصب جای مایع محتوی مایع دستشویی اقدام شود.

او درباره پسماند‌های تولید شده در ایام سوگواری نیز گفت: پسماند‌های تولید شده باید به شکل بهداشتی جمع آوری، انتقال و دفع شوند و ضروری است در کنار هر ایستگاه سطل یا کیسه جهت جمع‌آوری مرتب ظروف و لیوان‌های یک بار مصرف استفاده شده نگهداری شود. بهتر است در توزیع آب و شربت در بین دسته‌های عزاداری و یا در مراسم از لیوان یک بار مصرف استفاده شود.

وی افزود: بهتر است تا حد امکان از نوشیدنی‌های پک شده برای نذورات استفاده شود و در صورت تهیه نوشیدنی‌های باز از فرو بردن لیوان و پارچ به داخل ظروفی که آب و شربت داخل آن است، جلوگیری شود. برای خنک کردن نوشیدنی باید از یخ‌های بسته بندی بهداشتی استفاده شود، زیرا یخ‌های قالبی فاقد شرایط بهداشتی هستند.

تاجیک افزود: کارشناسان بهداشت محیط در طول این مدت با همکاری سایر ارگان‌های نظارتی از مساجد، تکایا و حسینه‌ها بازدید کرده و ضمن آموزش متولیان مساجد و روسای هیئت‌ها بر نحوه رعایت موارد بهداشتی نظارت می‌کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در خاتمه افزود: شهروندان در صورت بروز هرگونه مسمومیت غذایی و یا اعلام موارد بهداشتی می‌توانند با شماره ۱۹۰ تماس گرفته و موضوع را از این طریق پیگیری کنند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: ایام محرم
نظرات شما