تاریخ انتشار: ۱۷:۵۲ - ۰۷ مرداد ۱۴۰۲

تصویری از دلیل بحرانی شدن وضعیت استقلال

بررسی آخرین قرارداد اسپانسری باشگاه استقلال که پاییز سال گذشته به پایان رسید نشان می‌دهد آبی‌پوشان در ۹ ماه اخیر بدون حامی مالی و البته بدون درآمدزایی در رقابت‌های لیگ برتر شرکت کرده‌اند.

تصویری از دلیل بحرانی شدن وضعیت استقلال

رویداد۲۴ به نظر می‌رسد اصلی ترین عامل مشکلات مالی اخیر باشگاه استقلال عدم درآمدزایی و نبود حامی مالی در این باشگاه است چرا که بررسی مبالغ قرارداد بازیکنان استقلال و مقایسه با سایر مدعیان لیگ نشان می‌دهد هزینه‌های باشگاههای مدعی لیگ برتر در طول فصل گذشته در حدود مبالغی بین ۳۸۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان بوده و استقلال هم قطعاً یکی از سه باشگاه پرهزینه فصل گذشته لیگ است. هرچند طبق اعلام وزیر ورزش در این بین یک باشگاه صنعتی ۵۷۰ میلیارد تومان هزینه کرده که بر این اساس گران‌ترین تیم لیگ برتر بوده است.

از سوی دیگر بر اساس اعلام بازیکنان استقلال و اخبار رسمی نیمی از مبالغ فصل گذشته قرارداد بازیکنان استقلال پرداخت نشده است. بر این اساس نمی‌توان مبالغ قراردادها را عامل بروز مشکلات مالی و بحران اقتصادی در استقلال دانست به این دلیل که وقتی مبالغ قراردادهای فصل قبل هنوز پرداخت نشده طبیعتاً این ارقام عامل بروز بحران مالی فعلی نیست!

مشکل استقلال عدم درآمدزایی در ۹ ماه اخیر است که موجب شده منبعی برای پرداخت مبالغ قراردادها وجود نداشته باشد و آبی پوشان سخت‌ترین روزهای خود در یک دهه اخیر را تجربه کنند.

بر اساس اسنادی که در اختیار خبرنگار مهر است، آخرین قرارداد اسپانسری باشگاه استقلال اول آبان ۱۴۰۰ به امضا رسیده و در پایان یک دوره یک ساله اول آبان ۱۴۰۱ تمام شده است. اگرچه در متن تفاهمنامه و در بخش مدت اعلام شده که این تفاهمنامه دو سال اعتبار دارد اما در تبصره اضافه شده این تفاهم نامه برای دوره یک ساله معتبر است که بر همین اساس در تاریخ اول آبان اعتبار آن به پایان رسیده و لازم بود مسئولان باشگاه استقلال نسبت به تمدید قرارداد با اسپانسر در این تاریخ اقدام کنند.

تصویری از دلیل بحرانی شدن وضعیت استقلال/رونمایی از آخرین قرارداد

این در حالی است که تغییرات مدیریتی باشگاه استقلال با ورود علی فتح الله زاده در تاریخ ۲۳ مهرماه ۱۴۰۱ صورت گرفته و بر این اساس این باشگاه هنوز با اسپانسر قرارداد داشته اما پس از آن و در پایان مدت قرارداد مدیران این باشگاه موفق به جذب اسپانسر یا حتی تمدید قرارداد قبلی نشدند و تا همین روزهای اخیر که در خصوص احتمال توافق با اسپانسر جدید اخباری منتشر شده باشگاه بزرگ و پرطرفدار استقلال حامی مالی مشخصی نداشته و ندارد.

حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی پیش از این اعلام کرده بود باشگاه استقلال در فصل منجر به قهرمانی حدود ۱۸۰ میلیارد تومان درآمد داشته که به نظر می‌رسید بالاترین میزان درآمدزایی در یک فصل این باشگاه بوده و بر همین اساس در فصل بعد از قهرمانی نیز انتظار می‌رفت این درآمد با توجه به بالا رفتن تورم و افزایش نرخ دلار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

در این صورت اگر استقلال در فصل گذشته موفق به جذب اسپانسر می‌شد احتمالاً تا امروز بخش قابل توجهی از مطالبات اعضای فعلی تیم پرداخت شده بود و حتی بودجه قابل توجهی برای فصل جدید در اختیار داشت.

حقیقت تلخ در خصوص باشگاه استقلال این است که در صورت جذب اسپانسر در روزهای آتی باز هم حامی مالی جدید می‌تواند برای تأمین هزینه‌های فصل پیش روی به این باشگاه کمک کند و ۹ ماه فرصت جذب اسپانسر در فصل گذشته از دست رفته، خسارتی که قابل جبران به نظر نمی‌رسد و عامل اصلی بدهی‌های سنگین باشگاه استقلال است.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: استقلال تهران
نظرات شما