تاریخ انتشار: ۱۶:۰۸ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر

جلیل رحیمی جهان آبادی کیست؟

جلیل رحیمی جهان آبادی از نمایندگانی است که به دلیل جدال توییتری اش با چهره‌های تندرو اصولگرا و برخی اکانت‌ها مورد توجه قرار گرفته است. درباره رویکرد این نماینده مجلس بیشتر بدانید.

جلیل رحیمی جهان آبادی کیست؟

رویداد۲۴ شیوا سپهری: جلیل رحیمی جهان آبادی یک نماینده اصلاح‌طلب است که از حوزه انتخابیه تربت جام وارد مجلس شد. او نماینده دوره‌های دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی است و اخیراً به خاطر حواشی که درباره تبعید یک خبرنگار به تربت جام در پی شکایت حمید رسایی از این خبرنگار ایجاد شده بود، در صفحه توییتری خود نوشت: «مشخص شد تا الان ما مجرم و در تبعید بودیم. ترجیح می‌دهیم تا اخر عمر در تبعید باشیم اما همفکر امثال رسایی نباشیم. خواهرم قدمت روی چشم، تربت جام شهر ایمان و عرفان است.» بعد از صحبت‌ها واکنش‌ها و توییت‌هایی که او در پاسخ به واکنش‌ها منتشر کرده است جنجالی شد. جدال‌های توییتری او به جایی رسید که او گفت: « من نماینده مردمی هستم که ارزشی‌نماها را شلغم هم حساب نمی‌کنند.»

وحید یامین‌پور در جواب این توییت نوشت: « نمایندگان محترمی که در دفاع از جایگاه مجلس در مواجهه با نامه معاون وزیر کشور آنچنان برخورد و مطالبه‌ای را برای برکناری او از خود نشان دادند، نسبت به یک نماینده هتاک که حیثیت مجلس"انقلابی" را زیر سوال برده، چه واکنشی خواند داشت؟» به نظر می‌رسد بعد از این توییت‌ها جهان‌آبادی در معرض حملات تندروهای اصولگرا قرار گرفته باشد. وحید یامین‌پور که اکنون معاون وزیر ورزش و جوانان است، البته سخنان تندی را در جواب رحیمی جهان‌آبادی گفته است. در ادامه این جدال توییتری رحیمی جهان آبادی نیز نوشت: «شما همون نیستی که از لباس زیر زنان هم وطن ما صحبت می کردی !؟ نظر شما پیرامون اقدامات فرهنگی ارشاد اسلامی گیلان چی هست !؟ صد رحمت خدا به سنگ پای قزوین ببین کی صحبت از ادب می کنه ! مردم را بزغاله و گوساله و خس و خاشاک خطاب نمیکردید !؟»

همچنین یامین پور در توئیتی خطاب به این نماینده نوشت: ‌«‎تیکه اول که مربوط به پروژه مسی علی‌نژاد بود و ظاهرا بدجور به شما برخورده! اما به گمانم مقصود اون تعابیر بعدی که نمی‌دونم کی گفته، کسانی امثال تو بودند نه مردم. از تو هم که توقع ادب نداریم، توییت من خطاب به نمایندگان بود تا دهنت رو ببندند بیشتر از این با آبروی مجلس بازی نکنی.» البته جهان‌آبادی این سخنان یامین‌پور را هم بی‌پاسخ نگذاشت و نوشت« کسی که در جایگاه بی ربط و غیر تخصصی نشسته و هیچ عملکرد مثبتی هم نداره و امر و نهی به خانه ملت و نمایندگان مردم هم انجام میده و ادعای انقلابیگری هم داره ! باید دهنش را ببنده هرچند شما ها !سالهاست گوشها و عقلتون بسته است و دهنهاتون باز و از کل عالم ایراد میگیرید.»

جلیل رحیمی جهان آبادی کیست؟

جلیل رحیمی جهان آبادی کیست؟

بیوگرافی جلیل رحیمی جهان آبادی

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده حوزه انتخابیه تربت جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی است. او زاده تربت جام است و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است. در وبگاه مرکز پژوهش‌های مجلس تحصیلات او دکتری تخصصی روابط بین‌الملل عنوان شده است. گفته می‌شود که هم اکنون به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در حال فعالیت است. رحیمی جهان‌آبادی به مدت چهار سال عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بوده است. 


بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: یک نظامی را وزیر کشور کردند، نظامی دیگری را معاون سیاسی؛ شبیه پادگان شده است!


جهان آبادی توانست با کسب ۱۰۸٬۹۳۴ رای از مجموع ۱۹۹٬۷۳۴ رای معادل ۵۴٫۵۴٪ درصد آرا به مجلس دهم شورای اسلامی راه پیدا کند.

او تاکنون مسئولیت‌هایی همچون کارشناس و ناظر مرکز اسناد ریاست جمهوری در سال‌های ۷۵تا۷۷، عضویت در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، ریاست فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی، ریاست فراکسیون مرزنشینان مجلس دهم، عضویت فراکسیون امید، عضویت شورای مرکزی فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی و عضو هیئت رییسه کمیسیون قضایی مجلس را بر عهده داشته است. 

سخنان جلیل رحیمی جهان‌آبادی درباره حجاب 

به گزارش رویداد۲۴ جلیل رحیمی از نمایندگان اهل سنت، یکی از چهره‌هایی بود که در پی اعتراضات به حجاب اجباری، اعتقاد داشت که در واقع فقها و افرادی که در این حوزه تخصص دارند باید نظر بدهند. اگر چه تاکید داشت، دغدغه مردم مسائل مربوط به حجاب نیست. وی گفته بود: «مردم چه در زمان شاه، قبل از آن و حتی در تاریخ کهن ایران این صلاحیت را داشتند که در بسیاری از مسائل اخلاقی از خودشان حفاظت کردند.»

رحیمی از جمله نمایندگانی بود که با بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها مخالف بود و اعتقاد داشت که احیای گشت ارشاد مخرب است. او با لحن تندی بیان کرد: «رفتار بعضی از مسئولین ما در کمال حسن نیت در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی است.»

البته او گریزی هم به دوران پیامبر داشت و گفت: «آیا خداوند از صدر اسلام نمی توانست برای مردم جریمه نقدی تعیین کند؟ کار اخلاقی و دینی و جهادی، کار دل است و مردم باید به صورت دلی به آن اعتقاد داشته باشند.»

اصلاح‌طلبی جلیل رحیمی جهان آبادی

«وقتی شما فرصت اصلاحات را می‌گیرید دشمن جایگزین می‌شود. در این صورت به ازای حذف تفکر اصلاحی، تفکر تخریبی به جای آن می‌آید و دشمن به زنان و فرزندان شما رجوع می کند و آنان را با خود همراه می کند و می‌گوید نظام شما قابلیت اصلاح ساختار ندارد و تغییر پذیر نیست.» این مهم‌ترین سخنان جلیل رحیمی بعد از اعتراضات سال ۱۴۰۱ است. او از جمله چهره‌هایی است که معتقد است اصلاحات می‌تواند از التهابات جامعه در این ایام بکاهد. او بارها جدال لفظی با چهره‌های اصولگرا و به ویژه تندرو داشته است. یکی از مهم‌ترین جدال‌های لفظی او وقتی بود که آیت‌الله محقق داماد را آخوند دو ریالی خطاب کرده بود. البته این سخن را وقتی بر زبان اورد که محقق داماد در سخنرانی گفته بود که این مجلس یک نفر نیست که بفهمد! 

جلیل رحیمی جهان آبادی کیست؟

البته جالب است که او یک بار با کریمی قدوسی در مجلس وارد جدال شده بود و مطرح کرده بود که کریمی قدوسی تابعیت ایرانی ندارد یا تابعیت او اکتسابی است. این در حالی بود که کریمی قدوسی این تردید را پیش کشیده بود که جلیل رحیمی پیشنهادی از سوی سفارت افغانستان دریافت کرده است که رحیمی این سخنان را دروغ خواند. جالب اینکه طی این جدال کریمی قدوسی او را به ردصلاحیت در مجلس یازدهم تهدید کرد. 

کنایه سنگین جلیل رحیمی جهان آبادی به زارع پور

اذر ماه سال ۱۴۰۱ که شرایط قطعی اینترنت بسیاری از کسب و کارها را با مشکل ایجاد کرده بود و این مشکلات تا مدت طولانی ادامه داشت، جلیل رحیمی از جمله نمایندگانی بود که به وزارت ارتباطات انتقاد کرد و در توییتی خطاب به شخص زارع‌پور نوشت: «وقتی اینترنت سرعتش حداقل هست و اکثر شبکه های اجتماعی فیلتره و شرکت مخابرات ومشکلات کارگزاران مخابرات هم‌به بخش خصوصی و خصولتی واگذار شده و تصمیم قطع ووصل اینترنت و فیلترینگ هم با وزارت ارتباطات نیست! برادرمون عیسی زارع پور دقیقا الان وزیر چیه؟! وزیر فیلترنت و قطع ارتباطات!!!؟»

خودرو شاسی بلند نمایندگان مجلس

چندی پیش بود که در مجلس یازدهم شیعه‌ای درباره تحویل خودروهای شاسی بلند به نمایندگان مجلس قبل از استیضاح وزیر سمت منتشر شد. بر این اساس گزارش شد که تفاهم‌نامه‌ای از تابستان ۱۴۰۰ و قبل از تشکیل کابینه دولت سیزدهم بین یک شرکت شبه کاغذی غیرمرتبط (رادین مبین غرب) با آن خودروساز منعقد و طبق مستندات بدست آمده، با کارسازی یکی از مسؤلان وقت در مجلس نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو به قیمت کارخانه و بدون قرعه‌کشی به تعدادی از نمایندگان و براساس معرفی و واسطه‌گری شرکت صوری مذکور انجام شده است. 

در این زمان رحیمی جهان آبادی یکی از نمایندگانی بود که از هیات رئیسه مجلس خواستار اعلام اسامی همه نمایندگان دریافت کننده خودرو شاسی بلند بدون‌نوبت و به نرخ کارخانه شد.

سوالات رحیمی جهان‌آبادی درخصوص لباس شخصی‌ها

در دوران اعتراضات جلیل رحیمی جهان آبادی یکی از اشخاصی بود که درباره لباس شخصی‌ها و نظارت بر آن‌ها در گفتگویی اظهار کرده بود: «این ضعف سیستم امنیتی و انتظامی کشور است که افرادی بدون اینکه منتسب به جایی باشند و از نظر قانونی مشخص باشد که اختیار دارند یا ندارند در این مسائل و مداخلات حضور داشته باشند. من فکر می‌کنم هم وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت کشور و هم فرماندهی انتظامی کشور باید پاسخگو باشند که این افراد چه کسانی هستند و چرا این رفتارها را انجام می‌دهند. اگر نیروی پلیس هستند چرا این کارها را می‌کنند و اگر نیستند متعلق به کجا هستند و چرا پلیس با این‌ها برخورد نمی‌کند. این‌ها نکاتی است که مردم هم پیرامون آن سوال دارند.»

جلیل رحیمی جهان آبادی و برجام

در ایامی که دولت ابراهیم رییسی به دنبال احیای برجام بود و هنوز مشخص نبود که دولت عملاً توان مذاکره را ندارد، خیلی‌ها امید به احیای برجام و از سرگیری روابط تجاری بودند تا بلکه تورم افسارگسیخته تا حدی کنترل شود. جهان‌آبادی در این زمان برخی از نمایندگانی که در دولت حسن روحانی و در دوران توفیق مذاکرات، برجام را به صورت نمادین در مجلس اتش زدن بودند، با لحن کنایه‌آمیز گفته بود: «اینکه تغییر دولت منجر به تغییر رویکرد افراد نسبت به برجام شده است.

انتقاد رحیمی جهان‌آبادی از دولت رییسی

با روی کار آمدن دولت رییسی بسیاری از چهره‌های نظامی عهده‌دار سمت‌های سیاسی شدند. این شاید برخلاف نگاهی بود که اعتقاد داشت نظامیان نباید در سیاست و اقتصاد دخالت کنند. دولت رییسی عملاً نقطه مقابل این دیدگاه بود. جلیل رحیمی جهان آبادی یکی از نمایندگانی بود که در صحن مجلس از دولت رییسی انتقاد کرد و گفت:«ما به آقای رئیسی کمک کردیم بلکه این امید مردم ناامید نشود، اما این‌که بیایند یک فرد نظامی را وزیر کشور بگذارید، یک نظامی را معاون سیاسی وزیر بگذارید، در استان ما خراسان هم یک فرد نظامی را استاندار کردند، خدا وکیلی شبیه پادگان شده است.»

حمایت تمام قد از محمدجواد ظریف

این نماینده مجلس همچنین یکی از حامیان سخت محمد جواد ظریف است که اعتقاد دارد نباید خانه‌نشین میشد. او در یک مصاحبه در این باره گفته است: «تخریب بسیاری از چهره‌ها در این سال‌ها اتفاق افتاد. اگر دشمن میلیاردها میلیارد دلار هزینه می کرد که به ما ضربه بزند که این یاران را از خودی‌های انقلاب جدا کند آنقدر موفق نبود که افراطیون در داخل کشور موفق شدند و امروز هم همین روال را پیش گرفته اند.» جهان‌آبادی معتقد است که ظریف از بی‌بدیل‌ترین دیپلمات‌های خاورمیانه است و نباید برخی این بار انقلاب را به حاشیه می‌راندند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۹
3
31
همین روزهاست که فیلم یامین پور هم میاد بیرون
هر چقدر با دروغ و دغل تظاهر به انقلابی گری و اخلاق و تقوا کردند ، تشت رسوایی و بی آبروییشون گوش فلک رو کر کرد
تهرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۹
9
3
یک اسگل
بازنشسته فرهنگی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۹
3
20
آقای یامین پور شما بجای اسم مسیح علینژاد نوشتین مسی آیا در معنی وتلفظ هم چنین املایی آنها اتفاقی نمی افتد در ثانی واقعا شما معاون وزیر ورزش کشور هستین ؟بنظرت خوشا یا بدا یا هیچی...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۰
2
10
سرش به تنش می ارزه کسی که دلسوز این مردم واین وطن ویرانه باشه
نقی
|
United States of America
|
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۰
3
19
درود بر رحیمی جهان ابادی...نماینده واقعی ملت...لعنت بر ادمهای متحجر وبی اصل ونصب ارزشی های پهن مغز
یعقوب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۰
3
17
خوشحالم که در کشورم هنوز کسانی پیدا میشوند که حقیقت را فدای مصلحت نمیکنند. درود بر شما آقای جهان آبادی.
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۱
3
6
یامین پور یک بچه پرو مزخرف
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
2
3
دکتررحیمی جهان ابادی تنها نماینده ای که بخاطرمردم حتی ازخود وخانوادش مایه گذاشت.انشالا همیشه سربلندوپیروزباشن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۳
2
0
خخخ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
0
0
لعنت به ادم های کوته فکر و تازه به دوران رسیده که با انسان های فهیم و آگاهی مانند دکتر رحیمی چنین برخورد میکنند.... ننگتان باد آدم های کوتوله کج فهم
سیروس شمالی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
0
0
یعنی یک پیام مخالف مردمی نبود
نظرات شما