تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۱۷ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

توضیحات شهردار منطقه ۱۹ تهران از حادثه خلازیر

شهردار منطقه ۱۹ با اشاره به حادثه آوار ساختمان‌های در حال تخریب در محله خلازیر که به صورت غیراصولی ساخته شده بودند، گفت: به هیچ عنوان برای تخریب از مواد منفجره استفاده نکردیم.

توضیحات شهردار منطقه 19 تهران از حادثه خلازیر

رویداد۲۴ ایلنا نوشت: تورج فرهادی در یکصد و شصت و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که اعضای شورا به صورت تلفنی و حضوری در جریان موضوع حادثه روز یکشنبه در منطقه ۱۹ قرار گرفتند، گفت: متأسفانه همکاران ما در سامانه ۱۳۷ که خالصانه مشغول به کار بودند، در کنار نیرو‌های پلیس در این حادثه جان باختند. منطقه ۱۹ دارای ظرفیت‌های بی‌شمار است و با توجه به وجود شهر فرودگاهی و شهر آفتاب و اثرگذاری آن بر مباحث کلان اقتصادی و خدماتی، این منطقه بسیار مهم است، اما متأسفانه از خدمات اولیه محروم است.

وی با اشاره به ویژگی‌های منطقه ۱۹ گفت: ۳۲ هزار هکتار وسعت شهر آفتاب، دو هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت منطقه و ۱۵ هزار هکتار وسعت شهر فرودگاهی از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود و ظرفیتی برای کل کشور محسوب می‌شود.

شهردار منطقه ۱۹ تصریح کرد: تمام تخلفات ساختمانی و نابسامانی‌های برخی مشاغل مستقر در محل همچون ضایعات‌فروشان و کلونی‌ها و مافیای فساد در ساخت‌وساز متأسفانه در زمین‌های موقوفه رخ می‌دهد. در واقع، در ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت منطقه تمام تخلفات در ۴۰۰ هکتار موقوفه رخ داده است و در یک هزار و ۷۰۰ هکتار باقیمانده تخلفاتی این‌چنینی نداریم که موضوعی حائز اهمیت است. این مسأله به ۱۵۰ سال قبل که موقوفه شکل گرفته و در اختیار کشاورزان بوده است، برمی‌گردد. به تدریج با مهاجرت‌های شکل‌گرفته از پیش از انقلاب، این محدوده از حالت روستایی خود خارج و به سمت شهر شدن پیش رفت.

وی با بیان این که متولیان موقوفه مدیریتی را که باید روی این زمین نداشتند، گفت: اراضی کشاورزی در این سال‌ها دست به دست شدند و بخش اعظمی از آن شامل ۴۳۰ هکتار وارد محدوده شهری شدند. البته وسعت این زمین‌ها هفت هزار هکتار است، اما مشکل ما با ۴۳۰ هکتاری است که در محدوده شهری قرار گرفته است و زمانی که باید مالک اجازه ورود و ساخت‌وساز را نمی‌داد، غفلت شد و عده‌ای با کاغذ‌هایی در دست ادعای مالکیت می‌کنند و صاحب موقوفه آن‌ها را به عنوان مالک نمی‌شناسد.

فرهادی با بیان این که تمام سطح املاک مربوط به موقوفه در قطعه‌بندی‌ها بین مردم توزیع شده است و شاهد این بودیم، گفت: در جریان اغتشاشات و در همان روز‌های اول، هرکسی که کاغذی در دست داشت، اقدام به دیوارکشی کرد و ما تصاویر این اقدامات را در شورا در همان روز‌ها ارائه دادیم. ما در یک عملیات ۸۵ هکتار از اراضی را آزاد کردیم.

شهردار منطقه ۱۹ گفت: عمده تخلفات سازماندهی‌شده در حوزه مسکن در ۴۰۰ هکتار زمین‌های موقوفه منطقه اتفاق افتاده است. بالغ بر ۶۰ نفر از همکاران ما توسط مافیای ساخت‌وساز مورد ضرب‌وجرح قرار گرفتند. با سنگ و نارنجک بار‌ها به عوامل شهرداری حمله شد، البته اگر حضور مأموران انتظامی و فداکاری آن‌ها نبود، اوضاع بدتر هم می‌شد؛ تا این لحظه بالغ بر ۲۰ عملیات سنگین تخریب در منطقه با همکاری فراجا انجام شده است.

وی با بیان این که ۹۰ درصد از ساخت‌وساز‌ها غیرمجاز و تصرفی هستند، گفت: در این اراضی اقدامات غیرمجاز انجام می‌شود که منجر به آلودگی و آسیب‌های اجتماعی شده است و در فضا‌های داخل بافت‌ها، تمام اراضی را دیوارکشی کردند و در چند عملیات با حضور نیروی انتظامی و یگان حفاظت با این ساخت‌وساز‌ها برخورد شد و سوله‌سازی و تجاری‌سازی را نیز مورد برخورد قرار دادیم و زمین‌ها را باز پس گرفتیم.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان این که تعداد زیادی از سوله و بخشی از ساخت‌وساز‌های تجاری را تخریب کردیم، گفت: در داخل بافت لکه‌های بزرگی را برای این که دسترسی را سخت‌تر کنند، پیش‌بینی کرده و اقدام به ساخت کردند و فیلم‌ها و تصاویری موجود است که نشان می‌دهد ۶۰ همکار ما در برخورد‌ها مجروح و اخیرا نیز نیرو‌های ما در همین راستا جان باختند.

وی ادامه داد: ما کلاه‌خود، سپر و لباس‌های خاص برای نیرو‌ها تهیه کرده بودیم، چراکه برخورد‌ها به میدان جنگ تبدیل شده بود؛ در آخرین عملیات که ۴۰ روز پیش بود، برای این که امنیت محدوده را تأمین کنیم، ۲ هزار نفر نیروی انتظامی محدوده را محاصره کردند و یک ساعت و نیم درگیری ایجاد و ۲۰۰ نفر بازداشت شدند تا در وضعیت امن، تخریب آغاز شود.

فرهادی با تأکید بر اینکه قوه قهریه‌ای در شهرداری نداریم و امکانات یگان حفاظت محدود است، تصریح کرد: ۲۲ منطقه و سازمان و شرکت داریم که باید اقدامات روزانه خود را انجام دهند و حضور نیروی انتظامی گریزناپذیر است، اما نیروی انتظامی در آن روز‌ها اولویت بالاتری داشتند و باید به موضوعات اولویت‌دار پرداخته می‌شد و شرایطی وجود نداشت که نیرو‌ها در این محدوده متمرکز شوند.

به گفته شهردار منطقه ۱۹، تمام کلانتری‌ها تخلیه و نیرو‌ها در محل‌هایی که پیش‌بینی شده بود مستقر شدند و در روز‌های اغتشاشات، مافیای ساخت‌وساز غیرمجاز با قدرت نفوذ خود و در دسترس داشتن سیستم‌های خود باعث عدم هماهنگی و انسجام بین سیستم‌های ما می‌شدند.

فرهادی با بیان این که ما ۲۰ عملیات وسیع و ۱۶ عملیات موردی در مدت اخیر داشتیم که نیروی انتظامی و یگان حفاظت در این عملیات‌ها حضور داشتند، تصریح کرد: ما یک نسخه از گزارش اقدامات مان را به شهردار تهران، یک نسخه به شورا و یک نسخه به تمام نهاد‌های نظارتی ارسال کردیم. ما هر ماه حکم قضایی را تمدید و درخواست کردیم که مراجع قضایی، دادستانی تهران و دیگر مراجع در محل حضور یابند و شرایط را از نزدیک ببینند.


بیشتر بخوانید: جزییات ریزش ساختمان؛ ماموران پلیس زیر آوار حبس شدند


شهردار منطقه ۱۹ تصریح کرد: در ۴۰ روز گذشته ما عملیاتی را انجام دادیم و قرار بود ۲ هزار نیرو با ۴۰ دستگاه ماشین‌آلات در کنار نیرو‌های یگان حفاظت حضور داشته باشند و آقای عباسی عضو شورا نیز نسبت به موضوع تذکر داد و به دنبال آن در محل حضور یافتیم تا تخریب صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سردار رادان و شهردار تهران به شدت تاکید داشتند که این موضوع بسیار مهم است و اگر این اتفاق بیفتد شاید نتوان بسیاری از مسائل را در تهران مدیریت کرد؛ لذا ما این ۲ هزار نیرو را به کار گرفتیم و در عین حال افراد اجاره‌ای توسط سودجویان با کفن در محل حضور یافتند و سنگ‌پرانی کردند. بخش دیگری نیز مردم بودند که به صورت ناآگاهانه در کنار سودجویان حضور پیدا می‌کردند. وقتی انشعابات متصل می‌شود مردم تصور می‌کنند که اگر غیرمجاز باشد، انشعابی وجود نخواهد داشت.

فرهادی با بیان اینکه عملیات به دلیل مسائل امنیتی متوقف و به پس از سالروز رحلت امام (ره) موکول شد، گفت: این عملیات مجددا انجام و پس از درگیری‌ها، ۲۵ ساختمان بلندمرتبه تخریب و ۱۰ گود نیز پر شد. ما چهار محله هدف داشتیم و قرار بود عملیات بعدی در یکی دیگر از محلات انجام شود. این عملیات ۳۴ ساعت زمان برد و سختی‌های زیادی را به همراه داشت و تدبیر این بود که سرعت کار بالا برود و پیمانکارانی حضور یابند که با سرعت بیشتری امور را انجام دهند.

وی تأکید کرد: همین باعث شد که از شرکت‌هایی که تخصص امور را دارند، بهره بگیریم و برای اولین بار از این شرکت‌ها استمداد طلبیدیم و دو تا سه هفته با برخی شرکت‌ها مذاکره کردیم و شب قبل از تخریب اعلام کردند که مواد اولیه کافی نیست و مجددا نیز گفتند که مواد اولیه روی مصالح بتنی تست نشده است و همین باعث شد عملیات دو هفته به تعویق بیفتد.

فرهادی با بیان اینکه عملیات به دو روز تعطیلی تهران برخورد کرد و به روز یکشنبه ۱۵ مرداد موکول شد، گفت: شورای تأمین اعلام کرد که حق استفاده از موادی که صدا‌هایی تولید می‌کنند که رعب و وحشت را به دنبال خواهد داشت، وجود ندارد و هماهنگی‌ها برای ساختمان‌های بتنی ایجاد نشد. این اخباری که در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود صحیح نیست و ما به هیچ عنوان از مواد منفجره استفاده نکردیم و اجازه آن را به ما ندادند و اگر استفاده می‌کردیم، از نوعی نبود که در فضای مجازی مطرح می‌شود و این موضوع کذب محض است.

شهردار منطقه ۱۹ با بیان این که صرفا به ما گفتند از مواد ترمیت برای تخریب سازه‌های فلزی استفاده شود که هیچ صدایی ندارد، گفت: عده‌ای از افراد به صورت اجاره‌ای در محل مستقر شده بودند و تشخیص فرمانده این بود که به محله کناری برویم و آنجا، چون خلوت بود و سکونتی وجود نداشت، ترمیت‌گذاری را در ساختمان‌هایی که قابلیت داشتند، انجام دادند تا پایه‌ها ذوب و ساختمان‌ها تخریب شوند.

وی با بیان این که تعدادی از این ساختمان‌ها ناایمن و متروپل‌های آینده تهران خواهند بود، گفت: این ساختمان‌ها جان تعداد زیادی از مردم را خواهد گرفت؛ ما به دنبال مظلوم نمایی نیستیم و علت این که چرا با ساخت آن برخورد نشد را اعلام کردیم.

فرهادی یادآور شد: دو طرف این دو کوچه ۶ متری یک ساختمان بتنی بود و پایین‌تر فضای خالی وجود داشت و پایه‌های این ساختمان را زدند که اگر لرزه‌ای اتفاق افتاد، به سمت قطعه خالی باشد و به دیگر ساختمان‌ها آسیب وارد نشود. چهار ساختمان فلزی دیگر در فضای خالی قرار داشتند. پایین دست این ساختمان، ساختمان‌های خالی بودند و به همین دلیل این ساختمان را تخریب کردیم و ضربه‌ای به ساختمان مجاور وارد شد و چهار ساختمان بعدی تحت تأثیر قرار گرفتند و، چون ساختمان ۹ طبقه بود، از تعادل خارج و ستون پیچید و، چون فاصله از محل زیاد بود، عده‌ای از همکاران نشسته و در حال استراحت بودند.

وی گفت: عده‌ای نیز گفتند که ما می‌آییم تا به رفع تخلف کمک کنیم، خوشبختانه تعداد زیادی که در فضای خالی بودند، زمان پیچیدن ستون محل را تخلیه کردند و یک یا دو نفر نیز برای اینکه از محل خارج شوند، به ساختمان ۲ طبقه رفتند و دو نفر در همین حین مصدوم شدند.

فرهادی همچنین با اشاره به روز حادثه خاطرنشان کرد: ۴ نفر نتوانستند از محل خارج شوند و زیر آوار ماندند؛ یکی از نیرو‌های حقوقی که در محل حضور داشت زیر آوار مانده بود که خوشبختانه از زیر آوار خارج شد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: تورج فرهادی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۷
0
0
تف به شرف چمران بی خاصیت جان آدمها به اندازه یک مرغ براشون ارزش نداره
نظرات شما