تاریخ انتشار: ۲۱:۱۴ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

۲۲ مرداد؛ بررسی تقاضای اعمال اصل ۸۵ در لایحه حجاب در صحن علنی

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت که درخواست بررسی لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

حجاب اجباری

رویداد۲۴ ایسنا: یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت که درخواست بررسی لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی اظهار کرد: یکشنبه هفته آینده درخواست تعدادی از نمایندگان برای بررسی لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی در کمیسیون به جای صحن) در دستور مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد؛ در صورتی که نمایندگان با این تقاضا موافقت کنند از بعد از ظهر همان روز کمیسیون حقوقی وارد بررسی این لایحه خواهد شد.

حاجی دلیگانی توضیح داد: روند بررسی طبق اصل ۸۵ بدین شکل است که کمیسیون حقوقی به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون فرعی جلسات مشترکی را تشکیل می‌دهند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در مورد مدت زمان بررسی این لایحه در کمیسیون حقوقی اظهار کرد: با توجه به این‌که کمیسیون حقوقی گزارش بررسی لایحه عفاف و حجاب را پیش از تقاضا برای اعمال اصل ۸۵ به هیات رئیسه ارجاع داده بود، عملا کمیسیون تسلط کافی بر لایحه دارد لذا در جلسات خود به دنبال رفع ایرادات و بررسی پیشنهادات نمایندگان خواهد بود. براین اساس احتمالا تا آخر مردادماه بررسی لایحه به اتمام می‌رسد.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: بعد از اتمام بررسی لایحه پیشنهاد مدت زمان اجرای آزمایشی این لایحه به صحن علنی ارجاع می‌شود و نمایندگان در مورد مدت زمان اجرای آن رای می‌دهند لذا در صورت موافقت مجلس شورای اسلامی با اعمال اصل ۸۵ عملا صحن علنی درباره مواد تصمیم‌گیری نخواهد کرد و تصمیم‌گیری برعهده کمیسیون خواهد بود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: بعد از آنکه صحن علنی در خصوص مدت زمان اجرای آزمایشی این لایحه رای داد، لایحه برای بررسی به شورای نگهبان ارجاع می‌شود و ایرادات احتمالی شورای نگهبان نیز در کمیسیون بررسی خواهد شد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: حجاب اجباری
نظرات شما