تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۲۰ مرداد ۱۴۰۲

سی‌ان‌ان: مذاکرات تبادل زندانی از هسته‌ای جداست/ آزادی زندانیان چند هفته طول می‌کشد

یک منبع آمریکایی با اشاره به بازه زمانی سپتامبر درباره آزادی نهایی زندانیان دو تابعیتی تصریح کرد: "یک دوره چند هفته‌ای طول می‌کشد" تا این پنج آمریکایی بتوانند به ایالات متحده بازگردند.

سی‌ان‌ان: مذاکرات تبادل زندانی از هسته‌ای جداست/ آزادی زندانیان چند هفته طول می‌کشد
رویداد۲۴ شبکه خبری سی ان ان آمریکا به نقل از منابع آمریکایی گزارش داد که گفتگو‌ها بر سر تبادل زندانیان دو تابعیتی میان تهران - واشنگتن و مذاکرات هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها علیه ایران از یکدیگر جدا هستند و روند تبادل زندانیان چند هفته طول خواهد کشید.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی به نقل از یک منبع مطلع درخصوص توافق اخیر ایران و آمریکا مبنی بر آزادی زندانیان گفت که این توافق با مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران مجزا است، اما تاکید کرد که آزادی نهایی آمریکایی‌ها «شاید بتواند به تسهیل مذاکرات در دیگر حوزه‌ها کمک کند.»

این منبع مطلع افزود که جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا از اولین روز حضور در دفتر ریاست‌جمهوری، تمرکز خود را بر روی این مساله گذاشته است.

وی گفت: فکر می‌کنم که سوابقش نشانگر تمرکز شدید بایدن بر بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه است. البته تحت شرایطی که باور کنیم در جهت منافع ما باشد. ما باور داریم که آن چه تنظیم شده در جهت منافع ما است.

این منبع آمریکایی با اشاره به بازه زمانی سپتامبر درباره آزادی نهایی زندانیان دو تابعیتی تصریح کرد: "یک دوره چند هفته‌ای طول می‌کشد" تا این پنج آمریکایی بتوانند به ایالات متحده بازگردند.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل یک منبع مطلع از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا نوشت که ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا شهروندان آمریکایی بتوانند ایران را ترک کنند.

این منبع گفت که سپتامبر یک چارچوب زمانی احتمالی برای خروج آن‌ها از ایران است. او تأیید کرد که آزاد سازی وجوه ممکن است بخشی از معامله باشد.

با این حال، وی تاکید کرد که اگر این وجوه از بانک‌های کره جنوبی به یک موسسه مالی دیگر منتقل شود، از یک حساب محدود به حساب دیگر منتقل می‌شود و تنها می‌تواند برای اهداف بشردوستانه مانند خرید غذا یا دارو استفاده شود.

این منبع ادامه داد که این پنج نفر پس از آزاد سازی ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در کره جنوبی اجازه خروج از ایران را خواهند داشت و افزود که بر اساس توافقی که بین تهران و واشنگتن حاصل شده است، چندین ایرانی در زندان‌های آمریکا آزاد خواهند شد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما