تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر

انتقال ۶ میلیارد دلار ایران از کره به قطر بین ۳۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد

بنا به گفته یک مقام آمریکایی آشنا به مذاکرات گفت که گفتگو‌ها بین ایالات متحده و ایران در طول بیش از یک سال جلسه در دو هتل جداگانه در پایتخت قطر انجام شد.

انتقال ۶ میلیارد دلار ایران از کره به قطر بین ۳۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد

رویداد۲۴ فارس نوشت: به گفته یک مقام آمریکایی آشنا با مذاکرات، مقامات قطری پیام‌ها را بین ایران و امریکا منتقل می‌کردند.

گفتگو‌های غیرمستقیم بخشی از یک روند دو ساله بود که توافقی را که در این هفته اعلام شد، ایجاد کرد، یک پیشرفت دیپلماتیک بالقوه بین دشمنان سرسخت که حتی با یکدیگر صحبت نمی‌کنند.

خطوط کلی نقشه راه توافق در دوحه حدود شش ماه پیش و پس از دو سال و نیم گفتگو‌های غیرمستقیم فشرده بین واشنگتن و تهران روشن شد. روز پنجشنبه، آن تلاش‌های جدی، اولین نتایج را به همراه داشت، زمانی که ایران چهار آمریکایی را که در زندان اوین بازداشت بودند، آزاد کرد و آن‌ها را به حبس خانگی منتقل کرد.

بر اساس گزارش‌هایی که چندین منبع مطلع از این مذاکرات با CNN به اشتراک گذاشته اند، مسیر توافق پر از سنگلاخ بوده است. ایالات متحده و ایران روابط دیپلماتیک ندارند و پیشنهاد‌های علنی واشنگتن برای مذاکره مستقیم از سوی تهران رد شده بود.

در عوض، ایالات متحده باید راه‌های غیرمستقیم را دنبال می‌کرد و بر شرکای خود در خاورمیانه و اروپا از جمله قطر، عمان، بریتانیا و سوئیس تکیه می‌کرد.

به گفته یک منبع آگاه از مذاکرات، مقامات آمریکایی با این تصور که "هیچ تضمینی" در توافق با ایرانی‌ها وجود ندارد، به مذاکرات نزدیک شدند، اما از زمانی که به نظر می‌رسید همه چیز سر جای خود قرار گرفته، دولت ایالات متحده شروع به تماس با کنگره و اعضای خانواده زندانیان کرد.

چند روز قبل از انتقال زندانیان به حبس خانگی نگذشته بود که طرف آمریکایی متوجه شد، توافق در حال اجراست. پنجمین آمریکایی هم قبلاً در بازداشت خانگی بود.


بیشتر بخوانید: اولین واکنش کره جنوبی به آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران
یک منبع آگاه گفت: روز چهارشنبه، ایالات متحده «اطلاعاتی» در اختیار داشت که اولین گام در این معامله - انتقال چهار آمریکایی از زندان اوین به بازداشت خانگی - در روز پنجشنبه انجام خواهد شد. با این حال، مقامات نگران بودند.

این منبع هشدار داد: «مسلماً عناصری در داخل ایران هستند که نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد.»

به گفته این مقام آمریکایی، زمانی که روز پنجشنبه فرا رسید، مقامات آمریکایی خط تماس مستقیمی با سفیر سوئیس در ایران برای اطلاع از پیشرفت‌های میدانی داشتند.

مسیر پیش رو در حال حاضر به عنوان یک فرآیند گام به گام توصیف شده است و مقامات آمریکایی تاکید می‌کنند که مذاکرات غیرمستقیم در حال انجام و حساس است.

یکی از اجزای این توافق مبادله زندانیان مورد انتظار بین ایالات متحده و ایران است و دیگری شامل ازادسازی ۶ میلیارد دلار از وجوه ایران است که در یک حساب در کره جنوبی قرار دارند.

یکی از منابع مطلع در مورد این توافق گفت که روند انتقال وجوه به قطر احتمالا ۳۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد و دو منبع گفتند که این پول قبل از رسیدن به قطر، ابتدا به سوئیس خواهد رفت.

اجرای توافق آسان نخواهد بود. به گفته منابع، وزارت خزانه داری ایالات متحده به شدت درگیر این توافق خواهد شد، زیرا انتظار می‌رود که انتقال وجوه ایران به قطر هفته‌ها طول بکشد، به ویژه به دلیل اینکه ایالات متحده هیچ تحریمی را برای تسهیل انتقال وجوه لغو نمی‌کند.

این مقام گفت که مذاکرات غیرمستقیم با حضور مقاماتی از دولت بایدن، از جمله وزارت خارجه و کاخ سفید بود.

این مقام افزود: مشارکت وزارت خزانه داری این فرآیند را در برخی مواقع دشوارتر می‌کرد، اما برای اطمینان از اینکه هرگونه توافق، نظارت دقیق بر وجوه ایران را حفظ کند، ضروری بود.

روند رسیدن به این نقطه - با هدف نهایی تضمین آزادی آمریکایی‌ها - برای مقامات دولت بایدن راه طولانی بوده است. منابع گفتند که بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه از ابتدای دوره ریاست جمهوری جو بایدن، اولویت او بوده است.

اکنون، مقامات ایالات متحده می‌گویند که کار همچنان ادامه دارد، اما آن‌ها محتاطانه خوشبین هستند که این پنج نفر به خانه بازگردند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
امین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۲
0
0
قبل انقلاب کره ای ها واسه کارگری میومدن ایران ، حالا واسه دادن پولمون هم باید بهشون التماس کنیم از بس قوی شدیم!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۲
0
0
خوش بحال آقازاده ها شد!
نظرات شما