تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
نماینده ادوار مجلس:

قرار بود لاریجانی از طرف اصلاح‌طلبان به عنوان سرلیست تهران دعوت شود، چراغ سبزی ندید سردرگم شد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ابتدا بنا بود لاریجانی از طرف اصلاح‌طلبان به عنوان سرلیست تهران و ساماندهی سایر حوزه‌های انتخابیه دعوت شود در حقیقت او به عنوان فردی معقول و کاردان می‌توانست ایفای نقش کند، اما به دلیل اینکه لاریجانی به وضوح چراغ سبزی از طرف اصلاح‌طلبان مشاهده نکرد، منجر شد که با سردرگمی مواجه شود و در نهایت تصمیم خود را برای انتخابات تغییر بدهد.

قرار بود لاریجانی از طرف اصلاح‌طلبان به عنوان سرلیست تهران دعوت شود، چراغ سبزی ندید سردرگم شد
رویداد۲۴ ابراهیم نکو، نماینده ادوار مجلس، در پاسخ به اینکه آیا در پیش ثبت‌نام انتخابات نام‌نویسی کردید یا خیر، گفت: بنده روز گذشته در پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس دوازدهم نام‌نویسی کردم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره اینکه بسیاری بر این باور هستند که با توجه به بیانیه جبهه اصلاحات پیرامون انتخابات مجلس دوازدهم ثبت‌نام چهره‌هایی نظیر شما و علیرضا محجوب بی‌اعتنایی به این بیانیه محسوب می‌شود، افزود: اصلاحات نسبت به اصلاح‌طلبان میانه‌رو و چهره‌هایی که پیرامون مرکز قرار داشتند کم لطفی داشته این کم لطفی‌ها باعث شد که امروز در جبهه اصلاحات وحدت در تصمیم‌گیری‌ها صورت نگیرد و به همین دلیل بنده فکر می‌کنم برخی افرادی که قرابت با اصلاح‌طلبی داشتند، در انتخابات مجلس دوازدهم به صورت مستقل وارد شدند، اما اینکه در آینده چه اتفاقی صورت بگیرد به مراحل بعد وابسته است. در مجموع به نظر می‌رسد دل‌گیری اصلاح‌طلبان میانه‌رو از طرف جریان اصلاحات برطرف نشده است.

به گزارش منیبان بخش‌هایی از گفت و گوی ابراهیم نکو را در ادامه می‌خوانید:

ثبت‌نام چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس دوازدهم به نوعی دست رد بر سینه جبهه اصلاحات محسوب می‌شود. در حقیقت برای احزاب و جناح‌ها زیبنده نیست که خود را منزوی کنند. زمانی که جریان کوچکی پایگاه ضعیفی دارد مردم از آن‌ها انتظار موضع‌گیری ندارند، اما از جریان اصلاحات انتظار می‌رفت که در چنین شرایطی گزینه‌های میانه‌رو و معقول خود را رونمایی کند.

طیف منتسب به روحانی، کارگزاران سازندگی و همه تشکل‌های وابسته به جریان اصلاحات در انتخابات گذشته مجلس که اجماعی داشتند. البته اگر در حال حاضر این افراد به صورت مستقل وارد شوند به این معنا نیست که جریان اصلاحات را قبول نداشته باشند و این جریان را به صورت کلی ترک کرده باشند.

اگر جریان اصلاحات بخواهد انتخابات مجلس دوازدهم را کنار بگذارد و به عبارتی آن را بایکوت کند، خودش اولین آسیب را می‌بیند به این معنی که شاید دیگر نتواند در انتخابات آتی هم از جا بلند شود، اما به این معنا نیست که تصمیم گیرندگان اصلاحات به صورت کلی از انتخابات قهر کرده باشند بلکه به نظر می‌رسد بزرگان این جریان دورخیزی کردند که در مرحله بعدی حمایت خود را از افراد نزدیک به اصلاحات اعلام کنند. اگر اصلاحات نقشی در انتخابات مجلس دوازدهم نداشته باشد دیگر نمی‌تواند در انتخابات بعدی نقشی ایفا کند.

برخی از بزرگان جریان اصلاحات وارد انتخابات نشدند. برای نمونه انتظار می‌رفت از لایه‌های میانه افرادی نظیر اسحاق جهانگیری و لاریجانی در انتخابات شرکت کنند البته نشست‌هایی میان طرفین برگزار شده است.

افرادی مانند لاریجانی از نظر تفکری به جریان اصلاحات نزدیک هستند، اما جهانگیری کناره‌گیری کرد با این وجود فردی مانند نوبخت می‌تواند به جریان اصلاحات نزدیک باشد و در انتخابات شرکت کند. نکته دیگر این است که در حال حاضر افرادی مانند جعفرزاده ایمن آبادی در پیش ثبت‌نام شرکت کردند، اما این افراد نمی‌توانند لیدر باشند.


بیشتر بخوانید: مهاجرانی: وقتی باهنر و لاریجانی ناخالص و غیرخودی‌اند، حساب بقیه با کرام‌الکاتبین است


ابتدا بنا بود لاریجانی از طرف اصلاح‌طلبان به عنوان سرلیست تهران و ساماندهی سایر حوزه‌های انتخابیه دعوت شود در حقیقت او به عنوان فردی معقول و کاردان می‌توانست ایفای نقش کند، اما به دلیل اینکه لاریجانی به وضوح چراغ سبزی از طرف اصلاح‌طلبان مشاهده نکرد، منجر شد که با سردرگمی مواجه شود و در نهایت تصمیم خود را برای انتخابات تغییر بدهد و برای انتخابات آتی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی کند.

از سوی دیگر در مورد جهانگیری نیز استقبال شایانی از طرف احزاب نزدیک به جریان اصلاحات از او صورت نگرفت؛ لذا او هم تصمیم به حضور داشت، اما منصرف شد. البته قانون جدید انتخابات نیز در این تصمیم بی‌تاثیر نبود.

ناگر موانعی وجود نداشته باشد، بستر حضور برای بسیاری از جریان‌ها و چهره‌ها در انتخابات مهیا می‌شود. در هر صورت همه اصلاح‌طلبان متعلق به این نظام هستند، در آن نقش‌آفرینی کردندو خدمات آن‌ها قابل توجه است لذا کنار گذاشتن اصلاح‌طلبان و فراهم کردن ظهور شرکت نکردن آن‌ها ظلم است.

به عبارت دیگر افرادی که بستر حاضر نشدن اصلاح‌طلبان در انتخابات را فراهم کردند، دلسوز نیستند و نمی‌توانند خود را به عنوان خدمتگزار معرفی کنند. براین اساس قسمتی از ایرادات به خود جریان اصلاحات برمی‌گردد که باید تصمیم قاطع می‌گرفتند و در انتخابات حاضر می‌شدند، اما قسمت عمده متوجه افرادی است که بستر لازم برای حضور اصلاح‌طلبان را فراهم نکردند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: انتخابات مجلس
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۳
0
2
بعصی درچه تفکراتی بسرمی برنددرمچلس قبل بین عارف ولاریجانی سرریاست مچلس رقابت بود لاریجانی چه حرفهاوبازیهایی درمی اوردان وقت الان بدنه اصلاحات بیایند به مثلا لاریجانی به عنوان لیدر اصلاح طلبان رای بدهند وان وقت تاجزاده درزندان نظاره گر انتخابات باشد درصمن رویدادکمی مشکوک می زنید چرایک بارمطلبی ازتاجزاده رااخیرابازنشرنمی دهید ایاراست است شما سوپاپ اطمینان نیروهای امنیتی هستید
شادی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۳
0
2
ملت که تکلیفشان با طالبانی ها
مشخص کردن!
ولی این ننگ تا ابد بر پیشانی
شما چند نفر که با خون بچه های
ایران با طالبانی ها معامله گردید
خواهد ماند! البته اگه خود
از طالبانی ها نباشید!
کیان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۳
0
2
چه اصلاح طلبان بیان چه نیان ،مردم پای صندوق حاضر نخواهند شد.
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان