تاریخ انتشار: ۱۹:۳۶ - ۲۸ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۶ نظر

زلزله امروز تهران نگران کننده است؟/ امکان زلزله بزرگ پس از پس لرزه‌های زلزله‌ ۴ ریشتری

استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی گفت: در جایی که زلزله دماوند رخ داده است، گسل مشا وجود دارد؛ همان جایی که ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ هم زلزله‌ای به بزرگی ۵ ریشتر در آنجا به وقوع پیوست و تهران را هم لرزاند.

زلزله امروز تهران نگران کننده است؟/ امکان زلزله بزرگ پس از پس لرزه‌های زلزله‌ ۴ ریشتری

رویداد۲۴ مهدی زارع، زلزله‌شناس و استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی با اشاره به پس لرزه‌های زلزله دماوند تهران، اظهار کرد: در جایی که زلزله دماوند رخ داده است گسل مشا هم وجود دارد و در حال فعالیت است، همان جایی که ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ آن زلزله با بزرگای ۵ ریشتر در نیمه شب به وقوع پیوست و آن زمان در تهران نیز آن زلزله احساس شد.

وی افزود: زلزله با بزرگای ۳.۹ ریشتری آسیبی ندارد مسأله آن است که در بخش شرقی گسل مشاء ۱۰۰ کیلومتر از جنوب فیروزکوه تا روستای کلان را دربر می‌گیرد، این فعال‌ترین هسته گسل مشاء براساس داده‌های موجود است. دلیل آن هم این است که این گسل در مجاورت آتش فشان دماوند قرار دارد و از آنجایی که دماوند فعالیت دارد روی گسل مشاء تأثیر می‌گذارد.

زارع گفت: گسل مشاء زلزله‌های مهم و شدیدی را پیشتر تجربه کرده است و بررسی‌های زمین‌شناسان نشان می‌دهد که هر ۱۱۰۰ سال یکبار، یک زلزله با بزرگای بیش از ۷ ریشتر می‌توان از این گسل انتظار داشت و چندین زمین لرزه به آن نسبت داده شده است. زلزله‌های ۱۶۴۰ میلادی و ۱۸۳۰ میلادی در این منطقه به وقوع پیوسته است. هر دو این زلزله‌ها به این گسل نسبت داده‌اند اما به هر حال بازگشت ۱۱۰۰ سال یکبار برای یک زلزله با بزرگای بیش از ۷ ریشتر نشان می‌دهد که باید نسبت به گسل مشاء حساس باشیم چرا که این نقطه در ۵۰ کیلومتری تهران واقع شده است و در شهرستان‌های شرقی تهران در حدود ۲میلیون جمعیت زندگی می‌کنند و از این حیث این گسل بسیار مهم است.

این زلزله شناس ایرانی تأکید کرد: زلزله دماوند در ادامه زلزله‌هایی است که در سه دهه اخیر با دستگاه‌های لرزه‌نگاری پرتعداد به ثبت رسانده‌ایم.

زارع ادامه داد: زلزله‌ای به بزرگای ۴ ریشتری امکان وقوع پس لرزه‌های کوچکتری دارد اما پس از آن ممکن است زلزله بزرگی رخ دهد کما اینکه پس از پس لرزه‌های کوچک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذهاب به وقوع پیوست.

 وی تأکید کرد: در مجموع کسی نمی‌تواند مدعی شود که انتظار می‌رود یک زلزله بزرگ به وقوع بپیوندد.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: زلزله تهران
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
Daniyal
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
17
25
به خدا که اینها همه هشدار و فرصت است برای مردم تهران و حتی ایران،کاش به خودمان بیاییم و واقع بینانه به اطراف و اعمالی که مرتکب می شویم بنگریم و تا دیر نشده راه خدا را پیش بگیریم و از گناهان کرده برائت بجوییم و توبه کنیم،که توبه ی بعد از وقوع عذاب و بلا دیگر پذیرفته نمی شود،خدایا ما را به راه خودت راهنمایی کن و ما را از گمراهان قرار نده?
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
کاملا درسته
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
3
30
عقل سالم میگه بیشتر از این نباید تهران را از جمعیت و ساختمان متراکم کرد .
نیما
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
2
8
هرچه دلم خواست نه آن میشود هرچه خداخواست همان میشود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
5
1
دیروز در دماوند مشا زلزله نیامد من ساکن مشا دماوند هستم من وخانواده من هیچ زلزله ای متوجه نشدیم به‌ نظر م این خبر ودروغ هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
1
4
قابل توجه سازندگان مسکن متاسفانه با میلگردهای نازک و بتون غیر استاندارد چند طبقه می‌سازند که در مقابل زلزله نیم ریشتری هم مقاوم نیست
نظرات شما