تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

فرونشست زمین دردسرساز شد/ تخلیه مدارس تهران و اصفهان

بنا بر اعلام حمیدرضا خان محمدی رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، ۶ درصد از مدارس نیاز به تخریب و بازسازی دارند چرا که سازه مدرسه به تنهایی و به خودی خود جان دانش آموزان را تهدید می‌کند و در این راستا تهران و اصفهان به خاطر فرونشست تخلیه شدند.

فرونشست زمین دردسرساز شد/ تخلیه مدارس تهران و اصفهان

رویداد۲۴ ایسنا نوشت: به گفته رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، گرچه در زلزله خوی هیچ یک از مدارس تخریب نشدند، اما با توجه به آسیب واردشده به برخی مدارس، بعضا مدارس برای مقاوم شدن و بازسازی تخریب شدند و در صورت تامین اعتبار، بازسازی این مدارس تا مهر ۱۴۰۳ به طول می‌انجامد.

حمیدرضا خان محمدی در پاسخ به این سوال که در زلزله خوی چند مدرسه تخریب شدند؟، اظهار کرد: در زلزله خوی اصلا مدرسه‌ای تخریب نشد، فقط ترک‌های جدی و بُرشی در مدارس داشتیم. در این فرآیند کار تعمیر ۶۴ مدرسه را آغاز کردیم که تعمیرات کلی و جزئی همه این ۶۴ مدرسه تمام شده است.


بیشتر بخوانید: ضرر هزار میلیارد تومانی با هر یک روز تعطیلی مدارس


وی در عین حال با اشاره به ورود آسیب جدی به برخی از مدارس خوی، توضیح داد: با این حال ما خودمان کار تخریب و بازسازی برخی از مدارس آسیب دیده در زلزله خوی را آغاز کردیم چراکه با توجه به آسیبی که این مدارس دیده بودند بهتر بود برای استقرار دانش آموزان تخریب شده و از نو بازسازی شوند. بخشی از کار تخریب این مدارس را دولت آغاز کرد و ۱۵۰ میلیارد تومان سریعا برای این امر تزریق شد. کار تخریب و نوسازی حدود ۱۱ الی ۱۲ مدرسه را ما در سازمان نوسازی مدارس آغاز کردیم و بقیه را هم خیرین مدرسه ساز آغاز کردند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، تاکید کرد: خودمان در پی زلزله خوی و با توجه به آسیبی که به این مدارس وارد شده بود آن‌ها را تخریب کردیم که هنوزکار نوسازی آن‌ها پایان نرسیده است. ساخت این مدارس در صورت تامین اعتبار حداقل تا مهر سال آینده یعنی مهر ۱۴۰۳ طول می‌کشد.

خان محمدی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما اعلام کردید حدود ۸۱ درصد کلاس‌های درس کشور مستحکم هستند، با توجه به تعریف متفاوت "استحکام" در ارگان‌های مختلف از جمله آتش نشانی، استحکام از دید شما چیست؟، توضیح داد: منظور ما، استحکام بنا در برابر زلزله است. یعنی سازه در برابر زلزله، سیل و حتی آتش سوزی مستحکم است. همه ۱۵ هزار مدرسه‌ای که اخیرا تحویل دادیم و مدارسی که جدید می‌سازیم همگی استاندارد‌های لازم را دارند.

وی در خصوص استحکام کلاس‌های مدارس تهران نیز گفت: استحکام کلاس‌های درس مدارس تهران هم به همین تناسب و شاید مقداری کمتر است. در کشور تقریبا ۶ درصد از مدارس نیاز به تخریب و بازسازی دارند، یعنی پر خطر تشخیص داده می‌شوند چراکه به جز عوامل بیرونی، سازه مدرسه به تنهایی و به خودی خود جان دانش آموزان را تهدید می‌کند. ما این مدارس را تخلیه کرده‌ایم. آمار این امر در هر استانی متفاوت است و برای مثال در تهران و اصفهان به خاطر فرونشست، این تخلیه را داشته‌ایم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در پایان سخنان خود تاکید کرد:، اما مدارسی که نیازمند مقاوم سازی هستند، در واقع سازه به خودی خود تهدید برای بچه‌ها ندارد و اگر زلزله‌ای بیاید این اتفاق رخ می‌دهد که در خصوص این مدارس باید سازه را مستحکم کنیم.

به گفته وی در قالب ۱۰۴ هزار کلاس درس، ۳۰ هزار کلاس نیاز به تخریب، بازسازی یا نوسازی و ۷۰ هزار کلاس نیاز به مقاوم سازی و نوسازی دارد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: فرونشست زمین
نظرات شما