تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۰۳ مهر ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۴۹ نظر
علیرضابیگی در گفت‌وگو با رویداد۲۴ مطرح کرد؛

نقش ایران در جنگ آذربایجان و ارمنستان چیست؟

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در تحلیل ریشه جنگ آذربایجان و ارمنستان و نقش ایران در این میان می‌گوید: در غیاب ایران، ترکیه و اسراییل آمدند و پشتیبان جمهوری آذربایجان شدند تا بتواند اراضی اشغالی خود را به دست بیاورد و این رویکرد، زمینه افتراق را فراهم کرد.

جنگ آذربایجان و ارمنستان

رویداد۲۴ محمد آیتی: احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در خصوص جنگ در حال ادامه آذربایجان با ارمنستان با رویداد۲۴ گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌توانید مهمترین بخش‌های این مصاحبه را بخوانید:

*‌ موقعیت استراتژیک و ژئوپولتیک جمهوری اسلامی یک موقعیت خاص و ویژه است. ما از جنوب، خلیج فارس و دریای عمان را داریم و دسترسی به اقیانوس هند وجود دارد و جزو نقاط برتری‌ساز کشور است. از طرف دیگر، مسیر جمهوری اسلامی ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس و همین‌طور پاکستان و هند را متصل به اروپا می‌کند.

*‌ سیاست‌های که جمهوری اسلامی ایران از گذشته اتخاذ کرده به‌واسطه ملاحظاتی که در خصوص اقوام ایرانی به ویژه آذربایجانی‌ها داشته، تصورش این بوده که اگر بخواهد توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد ممکن است سبب تقویت واگرایی شود، از این‌رو از تاثیرات و عوامل برتری‌سازی که نسبت به جمهوری آذربایجان در اختیار داشته، همیشه غفلت کرده، یعنی از تاثیرات مردمان آذربایجانِ ایران که می‌توانسته روی جمهوری آذربایجان اتفاق بیفتد، غفلت کرده و ملاحظاتی از خود نشان داده است.

*‌ در حالی جمهوری اسلامی ایران این رویکرد را در پیش گرفته که جمهوری آذربایجان و مردمان باکو و نخجوان این‌ها عیال، فامیل و طایفه ما هستند، پس از این امکان اثرگذاری باید بهره‌گیری می‌شد که متاسفانه اتفاق نیفتاد و بعد این استدلالی که ما همواره درباره ملت امام حسین و اتصال و ارتباط مردمان شیعه با یکدیگر داشتیم و این موضوع در مکتب شهید سلیمانی خودش را نشان می‌دهد، از این عامل برتری‌ساز غفلت کردیم.

*‌ آن موقعی که مقام معظم رهبری تاکید و اصرار داشت که اراضی اشغالی جزو اراضی اسلامی و برای مسلمانان است و باید به جمهوری آذربایجان برگردانده شود، به غلط سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، پشتیبانی از ارمنستان را انتخاب کرد.

*‌ ما با کمال تعجب می‌بینیم که ناوگان یا ستون و کاروان نظامی پشتیبانی از ارمنستان که از جانب روسیه می‌آمد در بندرانزلی تخلیه می‌شد و این مسیر جمهوری اسلامی ایران را طی می‌کرد و از طریق مرز ارمنستان وارد آن کشور می‌شد، در حالی که جنگ آذربایجان و ارمنستان در جریان بود و این در واقع سبب دلسردی و ناامیدی مردمان آذربایجان که چشم و امید به پشتیبانی و حمایت جمهوری اسلامی داشتند، شد.

احساس ناامنی که از سمت جمهوری آذربایجان داریم، بازتاب رفتار ایران است

*‌ حال در غیاب ایران، ترکیه و اسراییل آمدند و پشتیبان جمهوری آذربایجان شدند تا بتواند اراضی اشغالی خود را به دست بیاورد و این رویکرد، زمینه افتراق را فراهم کرد و این موضوع به غلط از جانب سیاست‌گذاران ما در جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده و اکنون مواجه با یک موضوعی هستیم که قدرت نرم و اثرگذاری ما بر جمهوری آذربایجان که باید رفتار او را تحت تاثیر قرار دهد، دیگر این تاثیر اتفاق نمی‌افتد و حتی شاهد تقابل ایران با آذربایجان هم هستیم و ما یک احساس ناامنی از سمت جمهوری آذربایجان داریم که این موضوع، بازتاب رفتار خود ما است.

احمد علیرضابیگی

*‌ الان نتیجه کار ما این شده که جمهوری آذربایجان اصرار دارد با قطعه جداشده از خودش که نخجوان را شامل می‌شود اتصال ارضی داشته باشد و برای به دست آوردن این اتصال ارضی نیاز دارد بخشی از خاک ارمنستان را در اشغال بگیرد تا بتواند با بخش جداشده از خودش مرتبط شود که طبیعتاً این کار روی موقعیت ژئوپلتیک ما اثر خواهد گذاشت و دسترسی ما را از طریق ارمنستان و گرجستان به دریای سیاه می‌بندد و با وضعیتی که رژیم آذربایجان دارد، عملاً یکی از راه‌های دسترسی ما به اروپا مورد آسیب قرار می‌گیرد.

*‌ وقتی به صورت‌بندی‌های منطقه برمی‌گردیم که ما به تاسی از سیاست روسیه رفتیم پشت ارمنستان قرار گرفتیم، می‌بینیم که روسیه‌ای که پیمان نظامی داشته و می‌بایست از ارمنستان در برابر تهاجم آذربایجان دفاع می‌کرد، ولی این دفاع را انجام نداد و ما ماندیم پشت ارمنستان و روسیه موضع خود را تغییر داد و رفت پشت آذربایجان قرار گرفت.

*‌ اکنون ارمنستان تحت فشار بین‌المللی برای اینکه نیازمند ما هم نباشد، به اردوگاه غرب پناه برده و با آمریکایی‌ها مانور نظامی برگزار می‌کنند. در واقع ارمنستان دارد صورت‌بندی منطقه‌ای خودش را تغییر می‌دهد و این روند نشان می‌دهد چه کلاهی سر ایران رفته است. از طرفی ما مردم آذربایجان را از دست دادیم و از سوی دیگر، ارمنستانی که ما پشتت قرار گرفتیم، آن‌ها زمینه حضور ناتو در مرزهای جمهوری اسلامی ایران را فراهم کردند که این موضوع با امنیت ما در تعارض است.

*‌ ما به واسطه رعایت حُسن همجواری و برای اینکه نخجوان چسبندگی خود را نسبت به جمهوری آذربایجان از دست ندهد، در طول تاریخ پس از فروپاشی، بخشی از جاده دسترسی خودمان را که در حاشیه ارس است را در اختیار آذربایجان قرار داده بودیم تا آن‌ها بتوانند جبران اتصال ارضی خود را به این واسطه انجام دهند و چون آذربایجان خود را در موقعیت برتر می‌بیند، دیگر نمی‌خواهد به یک راه عاریتی که از ما گرفته بود اکتفا کند و از این‌رو یک راه برای خود طلب می‌کند که این با منافع ما در تعارض است.

*‌ به نظر، راه این است که در جمهوری نخجوان همه‌پرسی برگزار شود و جمهوری نخجوان این وسط تکلیف خود را معلوم کند، چون ما که از راه دسترسی و ژئوپلتیک خودمان به هیچ عنوان صرف‌نظر نخواهیم کرد. یا نخجوان به یک جمهوری مستقل تبدیل و کشور شود یا به ترکیه و یا ایران ملحق شود. عین همین قضیه هم برای جمهوری قره‌باغ که الان در خاک آذربایجان قرار دارد، هست.

مردمان آن‌ها، مردمان ارمنی هستند که اکنون برای خود یک رییس جمهور انتخاب کردند و بیشتر دغدغه غرب هم از این است که برای آن‌ها حقوقی منظور شود. این حقوق، اول در چارچوب جمهوری آذربایجان تعریف شود. دوم، به صورت یک کشور مستقل خودنمایی کند و سوم، به جمهوری ارمنستان ملحق شوند که همه این‌ها مستلزم این است که اگر ما می‌خواهیم این را پیش ببریم، حتماً بایستی پشتوانه قدرت نرم داشته باشیم که بتوانیم در این تحولات، اثرگذار باشیم که متاسفانه با سیاست‌هایی که اتخاذ شده که مربوط به این دولت هم نیست و به دولت آقای روحانی برمی‌گردد، ما عملاً اثرگذاری خودمان را از دست دادیم، کما اینکه برای تعیین سرنوشت منطقه، الان وقتی آقای اردوغان پیشنهاد می‌دهد، می‌گوید اجلاسیه‌ای با حضور روسیه، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان تشکیل شود، یعنی ما را به عنوان طرف ذینع قبول ندارد.

*‌ اکنون دولت آقای رئیسی هم به واسطه تصمیمات دولت قبل، ناچار به همان رویه‌ها است و در عمل انجام شده قرار دارد، چون جنگ آذربایجان و ارمنستان در زمان دولت آقای روحانی صورت گرفت و بعد، واکنش‌های نامناسبی که از طرف دولت آقای روحانی نسبت به این موضوع نشان داده شد، عملاً مردم آذربایجان را از ما جدا کرد با اینکه همان‌طور که گفتم آن‌ها فامیل‌های ما و شیعه هستند و علمای آذربایجان و علمای باکو در قم تحصیل می‌کنند و آن‌ها از جمهوری اسلامی ایران الهام می‌گیرند، ولی ما کاری کردیم که آن‌ها از ما دلسرد شوند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۹
ناشناس
|
Turkey
|
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
97
195
خوب به همه پرسی هم تو ایران برگزار کنید تا تورک ها خودشون تصمیم بگیرن مستقل بشن و یه کشور تشکیل بدن یا جز ایران باشن
پاسخ ها
داود
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
ما در ایران ترک نداریم ترک زبان داریم ،ترک های جنابعالی اگه دنبال کشور و سرزمین هستند تشریف ببرند همان مغولستان و بیابان های گپی
محمد
| United States of America |
۲۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
دقیقا ما ترکمن ها هم کنار ترک ها هستیم هم کنار مردم آذربایجان. آذربایجان باید قسمتی از ارمنستان رو تصرف کنه هیچ کشوری هم جرات درگیر شدن با ترک ها رو نداره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
خطاب به داوود
شما می تونی تشریف ببری هندوستان و در ضمن امثال جنابعالی دری زبان هستن البته بیابان‌های فلات ایران هم می تونن پذیرای شما باشن
ارش
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
هیچ کشوری برای یک پارچگی سرزمینش همه پرسی نمی گذارد اگر هم بگذارد سراسری است نه در منطقه خاص
ناشناس
| Bulgaria |
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
ظاهراً آقا داوود بیسواد تشریف دارندومعلومه خیلی پماد لازمند?
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
تورک جان مستقل میخوای بشی یا بری بغل الهام و رجب
556
|
United States of America
|
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
10
47
بهترین سیاست در قفقاز اصل بیطرفی بود و خواهد بود. به واسطه بی عملی روسیه در لاچین . پاشینیان به سمت امریکا سوق پیدا کرده. و پای امریکا هم به درون قفقاز باز شده. چندی پیش خبر ورود دو رقیب منطقه ای هند و پاکستان به قفقاز شنیده بودیم. این اتفاقات باعث به حاشیه رفتن ایران و منافع ایران در قفقاز جنوبی میشود.
تنها یک راه حل وجود دارد که وضعیت را به نفع جمهوری اسلامی تغییر دهد. یا با باکو اختلافاتش را کنار بگذارد که بعید است و جنبه رو کم کنی دارد یا به طرف اپوزوسیون دولت پاشینیان تمایل پیدا کند.
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
به نظر من اگه سیاست دولت ایران تغییر کنه مشکل حل میشه همانطور که با دیپلماسی روابط ایران با عربستان به حالت عادی برگشت
asd
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
23
178
ایران آنقدر ضعیف و بی خاصیت شده که هیچ جایگاهی و هیچ نقشی در هیچ جای دنیا ندارد. از امارات روسیه کره جنوبی ژاپن عراق آذربایجان حتی طالبان می خورد ولی توان پاسخ دادن ندارد !!! منظور در جنگ سیاسی است که همیشه بازنده هستیم .خدا را شکر جنگ نظامی اتفاق نیوفتاده ببینیم چکاره هستند.
پاسخ ها
شایان
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
ولی ملت خودشو خوب سرکوب میکنه
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
12
114
بالاخره یک نفر در ...پیدا شد که حقیقت را بگوید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
113
24
دلسردی مردم اذربایجان وارمنستان ازایرا ن تخصیر هیچ کدام از سه کشور نیست کشورهای غربی واسرائیل قبل از ۲۰۲۰ تصمیم به تعقیرات وایجاد کریدور زنگزو برای خود بودندوهم روحانی علیف پاشینیان واردغان مرموزانه مجری طرح بودندوارمنستان نمی تواند مانع قطع شدن جنوبش بشود چون خواست قدرت های جهانیست به قول علیف در این توطعه ارمنستان قره باغ را داد ولی علیف استقلال کشورش را بدست اسرائیل داد دراینده باکو به سرنوشت فلسطین دچار می شوند بعد از نابودی شیعیانش
پاسخ ها
هم وطن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
شتر در خواب بیند پنبه دانه...
علی اف به دنبال منافع کشور و مردمش است و مردمش حامی و پشتیبان او هستند پس موفق میشود.
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
شما غلط املایی هاتو درست کن آینده آذربایجان هم درست میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
70
88
۴۰ میلیون تورک تو ایران مجبورن تا بیست سالگی که بهترین دوران یادگیری هست زبان فارسی یاد بگیرن که به هیچ دردی نمیخوره بعدش ... .... آخه این چه ظلمیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
77
57
نخجوان مال ایران است به ترکیه چه ربطی دارد نطر میدهید باید به تو و امثال تو شک کرد
پاسخ ها
عسگر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
اگه مال ایرانه، بروید پس بگیرید اگر عرضه دارید آغاز حمله ایران به آذربایجان ،پایان عمر سیاسی اش خواهدبود
فریدون
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
8
37
آقایان تمام این جریانات ریشه اش تحریم ایران میباشد ایران از ارمنستان طرفداری می‌کرد چرا به خاطر جاده که ایران تحریم ها را دور نیزند در افعانستان همین را دارد در عراق همیم را چرا ایران از جان و دل از عراق در مقابل دانش دفاع کرد برای اینکه عراق و برای تحریم از دست ندهد بلی ایران در سیاست خیلی اشتباهات کرده و میکنه کار روسیه از اول همیم پشت همه را خالی میکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
3
56
باز هم بازیچه زرنگی روس ها شدیم
سیامک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
18
46
سلام به نماینده ی مردمی آذربایجان تبریز .این حرفای منطقی رایلی جسورانه و با اقتدار از زبان همه ی مردم ترک تبریز وتوابع گفتیت صمیمانه سپاسگزاریم .ولیکن این خرفا را همه ی دولتمردان ما می‌دانند ولی خودشونو ز دند به اون در
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
مگر مردم آذربایجان در مجلس نماینده دارد که حرف دل مردم را بگوید .اون عمله فارسهاست نه نماینده تورک آذربایجان
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
4
8
ناشناس۱۲:۴۴ تقصیر نه تخصیر
کریم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
6
82
نه تحلیل درستی دارید نه کاری ازدستتان برمی آید. درداخل خانه مثل شیر غرش میکنید بیرون خانه موش هم نیستید. روی دیوار روسیه یادگاری نوشتید که همیشه حداکثر کاری که روسیه برایتان کرد یک رای ممتنع تو مجامع جهانی‌ بوده. امارات مدعی سه جزیره ایرانی است بلافاصله روسیه ادعای امارات را تایید کرد. سیاست رو باید از اردوغان بیاموزید هم باروسیه هست هم با آذربایجان هم با ارمنستان هم با آمریکا هم با اتحاديه اروپا هم با کل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس. تاوان این بی تدبیری وبیسوادی شما مدعیان سیاست رو هم طبق معمول مردم باید پرداخت کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
سیاست ما در درون وبیرون کشور ایدئولوژی زده است بر اساس منافع ملی ایرانیان نیست
M
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
????☝️?سلام سخن از دل ما میگویی????
یار شیرین سخن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
5
63
مسوولین کشور ما همیشه دنده عقب هستند و در نقش هویچ وخیار هستند در عرصه بین الملی
علی رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
50
23
ایران الان باید با یک اقدام پیش دستانه با توجه به ضعف دولت ارمنستان و نبود اراده لازم در دولتمردان ارمنی برای مقابله با اذربایجان می بایست طبق یک قرارداد رسمی با ارمنستان دالان زنگزور و استان سیونیک و تصرف کنه والا با تصرف این مناطق توسط آذربایجان که با کمک اسرائیل و ترکیه دست به اقدام نظامی میزنه کار مشگل تر میشه
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
دقیقا اشتباه محاسباتی حاکمیت ایران توسط افراد ناآگاهی چون شما حادث میشه شما نمیدانید که مرز ارمنستان توسط روسیه محافظت میشه، و خود روسیه اعلام بازگشایی دالان زنگه زور رو انجام خواهد داد امثال شما خودتون رو تو آیینه نمیتونید پیدا کنید بعدش اینجا فتوا صادر میکنید؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
9
32
دل سرد شدن که شدن شماهم به فکر ملت خودتان باشید .
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
18
48
اره با اسراییل دشمنیم چون برادران مسلمان سنی فلسطین را می کشد و حتی این دشمنی به قیمت قربانی کردن برادران شیعه و هم تژادمان دراذربایجان تمام شود و حمایت از ارمنستان نسل کش شیعه ؟؟?
جنوبی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
56
17
اسرائیل و کشورهای غربی بدنقشه ای برای آذربایجان و ارمنستان کشیده اند.در این میان هوشمندی مردم این دو کشور را می طلبند که ارتباط واتصال خود از ایران را از دست ندهند.چون تنها کشوری که میتواند از حقوق آنها بدون هیچ چشم داشتی دفاع کند،ایران است
آراز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
17
69
اگر قرار است انتخابات بازی بشود، یک انتخابات هم در ایران برگذار کنید تا معلوم شود که ملت و ملت‌ها با شما و دولت مرکزی چند چند هستند.
الحمدلله قضیه قاراباغ و عرمنی های وحشی هم دیگر تمام شده است .
شما فکری به حال خود و به حال این ملت مظلوم بکنید که تنهای تنها مانده اید.
ناشناس
|
United States of America
|
۲۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
14
67
...تواین شانس که توایران به دنیا اومدیم بخداهیچ کشوری بدترایران نیست هیچ کشوری ایران وقبول نداره
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
20
10
نویسنده محترم شما اصل مطلب رو نمیگی و با زاویه و مکاری داری تفکر خودتو میدی خورد مردم، آقا سیاستها و عملکرد الهام باعث شده ایران مجبور بشه فاصله بگیره والا همین الانم ما ایرانیان برادران خودمون که اون طرف ارس هستند از خودمون میدونیم و ثابت هم کردیم، ما تورک و لرو کرد و عرب نداریم همه ایرانی هستیم
حسینی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
3
35
جناب بیگی لطفا، یه رفراندوم هم تو ایران بر گزار کنید.
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
40
9
باید حکومت باکورا سر نگون کنیم واز شر علی اف راحت بشویم او خودش را با کمک اسرائیل وترکیه هیتلر کوچولو می پندارد
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
26
15
کور و کر شود هر آنکس که به سرزمین یکپارچه ایران خیانت کند و در زمین دشمنان و برای منافع دشمنان قلم بزند و یا قدم بردارد از هر قوم که باشد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
42
10
نماینده تبریز رگ ترکی اش بادکرده،مااز آذریها جز نامردی وخنجراز پشت زدن چیزی ندیدیم از اول باید محکم میزدیم تو دهن گشاد علیف.آمریکا وروسیه و....هم نداریم منافع ملی ایران که بازیچه نیست اوغلان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
مسوولان عیران اعتراف کرده اند که در دوجنگی که بین آزریها و ارمنیها اتفاق افتاد, عیران از ارمنستان همه جوره حمایت و پشتیبانی کرده.بعد از سالها آزریها واکنش کوچکی نشان داده اند شده نامردی و خنجر از پشت زدن.خیانت و نامردی و ... از صفات شمانجسهای وحشیزاده عیرانی تبارمیباشد.
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
2
3
نظراتی شده واسه خودش!
ناشناس
|
United States of America
|
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
5
19
بعد میگند ما در امور داخلی همسایگان دخالت نمیکنیم،جناب بیگی شما که برای نخجوان نسخه میپیچید که طی رفراندوم تعیین تکلیف کنند!
ممکنه یک رفراندوم هم در تبریز برگزار کنید که ایا مردم اذربایجان جنوبی میتوانند با مردم اذربایجان شمالی ادغام و یکی شوند؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
6
3
هدف فقط تجزیه ایران هست ، کاری که چندین دهه قبل ایران عزیز تجربه کرد.تحریم ها و جنگ راه انداختن در خاورمیانه، هم رسیدن به هدفشون هست.ایجاد نا امنی، انداختن اختلاف میان مذهب شیعه وسنی یا بین ترک و فارس و لر و کردها. منتها همه اصالتن ریششون به ایران کهن بر میگرده و باید مسولین و مردم عزیز این اتحاد در منطقه حفظ کنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
9
7
باز اسم آذربایجان اومد پان ترکا ریختن
باهر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
0
6
مدیریت نادان ایران در تمام مسایل داخلی و خارجی مثل کلاف سردر گم می باشد و به دور خود می پیچد و در کل ،مردم و مملکت را نابود کرده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
یعنی میشود به زودی زود اِن شاءالله نابودی عیران و عیرانی تباران را ببینم.آمین.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
2
3
ارتش مظفر ازربایجان خاری در چشم پان فارسیست!
س ع
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
1
1
نظر بیگی در مورد انتخابات مردم نخجوان احمقانه است
نخجوان مال اذربایحان است
زنکه زور هم به زور یا با صلح مال اذربایجان میشود
۴۰ م تورک در ایران هم کنار ملت اذربایجان هست
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان