تاریخ انتشار: ۱۹:۰۸ - ۱۵ آبان ۱۴۰۲

ضربه‌اساسی آلودگی‌هوا به رشد شناختی کودکان

مطالعه جدید دانشگاه آنگلیای شرقی انگلستان نشان می‌دهد که کیفیت پایین هوا می‌تواند باعث نقص‌های شناختی در نوزادان و کودکان نوپا شود و تأثیر منفی بر رشد مغز کودکان بگذارد و به‌طور بالقوه عواقب مادام‌العمر داشته باشد.

ضربه‌اساسی آلودگی‌هوا به رشد شناختی کودکان

رویداد۲۴ محققان در این مطالعه ارتباط بین کیفیت پایین هوا در هند و اختلال شناختی در کودکان زیر 2 سال را بررسی کردند. این پژوهش اولین مطالعه‌ای است که ارتباط بین کیفیت پایین هوا و مشکلات شناختی نوزادان را در دوره بحرانی اوج رشد مغز که به سموم حساس است، بررسی می‌کند.

آثار منفی آلودگی هوا بر روان انسان

پروفسور جان اسپنسر، مدیر این گروه تحقیقاتی اظهار کرد که ذرات بسیار کوچک موجود در هوا یک نگرانی بزرگ هستند زیرا می‌توانند از دستگاه تنفسی به مغز راه پیدا کنند. تا به حال، مطالعات نتوانسته بودند ارتباطی بین کیفیت پایین هوا و مشکلات شناختی در نوزادان نشان دهند و این اولین مطالعه‌ای است که این ارتباط را نشان می‌دهد. چنین تأثیراتی می‌تواند طی سال‌ها ادامه یابد و بر توسعه بلندمدت مغز تأثیر منفی بگذارد. همچنین، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تلاش‌های جهانی برای بهبود کیفیت هوا می‌تواند مزایایی برای توانایی‌های شناختی نوزادان داشته باشد.

به‌طور کلی، تلاش‌های جهانی برای بهبود کیفیت هوا با هدف کاهش آثار منفی آلودگی هوا بر سلامت انسان، محیط زیست و اقتصاد انجام می‌شود. کیفیت پایین هوا می‌تواند طیف وسیعی از آثار منفی بر سلامت جسم و روان انسان از جمله آثار کوتاه‌مدت و بلندمدت داشته باشد. نتایج این بررسی نشان داد که کیفیت پایین هوا، نگرانی مهمی برای سلامت عمومی است و تلاش برای بهبود کیفیت هوا به منظور حفاظت از سلامت و رفاه انسان ضروری خواهد بود. نتایج این تحقیق در مجله eLife منتشر شده است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: آلودگی هوا
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان