تاریخ انتشار: ۲۲:۵۰ - ۱۵ آذر ۱۴۰۲

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: صحبت گروسی از برجام ۲ عجیب و دور از انتظار است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه مدیرکل آژانس باید گزارشات واقعی و به دور از احساسات را ارائه کند، گفت: متاسفانه او از تفاهماتی سخن می‌گوید که درحیطه مسئولیتش نیست و صحبت از برجام ۲ عجیب و دور از انتظار است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی

رویداد۲۴ ایرنا: بهروز کمالوندی با اشاره به تصمیم کشورمان در تجدیدنظر نسبت به ادامه کار تعدادی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ملیت فرانسوی و آلمانی، گفت: بر اساس ماده ۹ موافقتنامه پادمان هر کشور حق دارد که بازرسان پیشنهادی را بپذیرد یا نپذیرد و حتی می‌تواند بعد از پذیرفتن بازرس پذیرش آنها را لغو کند. این حق حاکمیتی محدود به ایران نیست و همه کشورها چنین حقی دارند و در مواردی نیز از این حق خود استفاده می‌کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ما با استفاده از حق قانونی و مشروع خود فعالیت بازرسانی از آلمان و فرانسه را لغو کردیم اما متاسفانه به دلیل گزارش جهت دار مدیرکل آژانس و عدم اشاره به این حق قانونی کشورمان در این خصوص فضاسازی و حاشیه سازی شد. کشورهای اروپایی نیز با سوار شدن بر این موج از این موضوع برای وارد آوردن فشار به ایران سوءاستفاده کردند.


بیشتر بخوانید: گروسی: نباید در برابر برنامه اتمی ایران مانند کره شمالی شکست بخوریم


کمالوندی درخصوص صحبت‌های اخیر رافائل گروسی در مورد لزوم امضای برجام ۲ با ایران نیز عنوان کرد: از اینگونه موضع‌گیری‌های سیاسی تعجب می‌کنم چرا که وظیفه آقای گروسی محدود به چارچوب اقدامات فنی است. مدیرکل باید گزارشات واقعی و به دور از احساسات را ارائه کند اما متاسفانه شاهد بودیم که او اخیرا صحبت از تفاهماتی کرده است که اساسا با حیطه مسئولیت ایشان مغایر است و علی‌القاعده او نباید چنین صحبت‌هایی سیاسی را مطرح می‌کرد.

وی تاکید کرد: تاکنون هیچ‌کس غیر از مدیرکل آژانس صحبتی از برجام ۲ نکرده است. این نوع موضع‌گیری عجیب و دور از انتظار است.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان