تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۳

تغذیه مناسب کودکان در نوروز

روز‌های آغازین سال نو برای خانواده‌ها در کنار اینکه پر از هیجان و زیبایی‌های خاص خود می‌تواند باشد، اگر دقت نکنیم دردسر‌هایی هم برای خانواده‌های بچه‌دار به‌وجود می‌آید.

نوروز///تغذیه مناسب کودکان در نوروز

رویداد۲۴ نازآفرین جمشیدی: دید و بازدید‌های مدام و بهم خوردن تنظیم برنامه روزانه و تغذیه بچه‌ها در میهمانی و سفر‌ها ممکن است بچه‌ها را دچار مشکلات زیادی کند، به ویژه خردسالان و کودکان کوچکتر که خودشان در این زمینه خودمدیریتی ندارند. برای اینکه والدین بتوانند در ایام نوروز ـ چه در سفر و چه در میهمانی‌ها ـ لذت بیشتری برده و فرزندانشان نیز دچار عدم تعادل جسمی و مشکلات سلامتی نشوند، نکاتی برای رعایت تغذیه کودکان در ایام نوروز در این گزارش برمی شمریم.

۱-ریزه خوری ممنوع

میهمانی، گشت و گذار در طبیعت و دید و بازدید نوروزی، همه و همه زمانی برای بچه‌ها است که دور از چشم والدین یا حتی در کنار آن‌ها به خوردن زیاد خوراکی‌های مختلف و تنقلات، چیپس و پفک و کربوهیدرات‌ها بپردازند. این ریزه خوری‌ها باعث می‌شود تا دچار سیری کاذب شده و در زمان غذا خوردن میلی نداشته باشند، اما مدام در حال خوردن تنقلات و مواد قندی باشند.

کارشناسان کودک معتقد هستند که والدین در ایام عید می‌بایست مراقب خوردن تنقلات، شیرینی و آجیل بچه‌ها باشند و آن را کنترل کنند تا بتوانند وعده‌های غذایی را هم که دارای پروتئین، ویتامین و مواد مغذی است کامل مصرف کنند.

۲- صبحانه حذف نشود

خیلی از پدر و مادر‌ها در ایام سفر یا برای رفتن به میهمانی‌ها خیلی به خورد و خوراک وعده‌های غذایی بچه‌ها اهمیت نمی‌دهند یا مثلا به دلیل میهمانی‌های شبانه که موجب به هم خوردن تنظیم خوابشان می‌شود، وعده صبحانه را حذف می‌کنند.

وعده صبحانه یکی از مهمترین وعده‌های غذایی بچه‌ها است که لبنیات و فرآورده‌های آن را تأمین می‌کند بنابراین نباید با شکلات و آجیل و شیرینی جایگزین شود.

۳- در سفر غذای خانگی مصرف کنید

مصرف بیش از اندازه غذا‌های بیرون، رفتن به رستوران‌های مختلف و استفاده از فست فود‌ها در سفر شاید برای مسافران راحت‌تر باشد، اما هم به لحاظ بهداشتی در ایام کرونا و هم به جهت مواد مغذی و مطمئن بودن از سلامت غذا نمی‌تواند برای بچه‌ها مناسب باشد. بهتر است قبل از حرکت به سمت مقصدتان غذایی خانگی مثل انواع کوکوها، الویه و کتلت برای بچه‌ها درست کنید تا اگر در مسیر گرسنه شدند آن را میل کنند.

نوروز///تغذیه مناسب کودکان در نوروز

۴- اعتدال را رعایت کنید

شاید شما نتوانید جلوی بچه‌ها را برای خوردن هر خوراکی بگیرید، اما می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید مثلا در مصرف مغز‌ها اعتدال را رعایت کنید؛ آجیل بی نمک برای مصرف کنار دست بچه‌ها بگذارید. میوه‌ها را پس از شست و شو و ضدعفونی کامل در اختیار بچه‌ها قرار دهید و بیشتر مرکباتی، چون پرتقال و کیوی برای مصرف به بچه‌ها بدهید. سعی کنید خوردن شیرینی و شکلات را در منزل به حداقل برسانید.

مصرف آب در همه روز می‌تواند مانع از یبوست و بیماری‌های دیگر شود. البته در سفر حتما از آب مطمئن و سالم استفاده کنید و بخشی از زمان خود را با بچه‌ها در ایام تعطیلات برای پیاده روی و دیگر ورزش‌ها قرار دهید چرا که کم تحرکی ممکن است در این ایام باعث چاقی بچه‌ها شود.

به جای چیپس و پفک برای بچه‌ها اسنک و غذا‌های خانگی خوشمزه یا سیب زمینی سرخ کرده درست کنید. جلوی زیاد تلویزیون دیدن بچه‌ها را بگیرید و به جای آن بازی‌های هیجان انگیز به راه بیاندازید. اگر در منزل هستید و سفر نمی‌روید، می‌توانید در خانه یا حیاط یا محله تان بازی کنید و اگر هم در سفر هستید که قطعا مکان‌های مختلف می‌تواند برای رفتن و بازدید کردن هیجان انگیز باشد.  


بیشتر بخوانید:  از وسواس در کودکی چه می‌دانید؟


۵- تنظیم خواب را فراموش نکنید

خواب نه تنها برای کودکان بل‌که برای بزرگ‌سالان هم اهمیت زیادی دارد بنابراین اجازه ندهید دید و بازدید‌های نوروزی و رفت‌وآمد‌های این چنینی به طورکلی نظم زندگی شما را برهم زند.
از آن‌جایی‌که کودکان درحال رشدند خواب برایشان اهمیت بسیار بیش‌تری دارد برای همین روی این موضوع تاکید بیش‌تری می‌شود؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین نکات دیگر برای سلامت جسم بچه‌ها در تعطیلات تنظیم خواب آن‌هاست. ساعت خواب بچه‌ها نباید به‌هم بخورد؛ بنابراین کوشش کنید میهمانی بی موقع یا بدموقع نروید تا بچه‌ها بیش از اندازه بیدار نمانند.

نوروز///تغذیه مناسب کودکان در نوروز

رایج‌ترین بیماری که بچه‌ها در نوروز درگیر آن می‌شوند

دل پیچه، یبوست و دل درد از جمله بیماری‌های دستگاه گوارشی هستند که بچه‌ها به خاطر خوردن زیاد شکلات، شیرینی، آجیل و تنقلات در ایام نوروز دچارش می‌شوند. خانواده‌ها مراقب باشند به جای مصرف زیاد این مواد سالاد‌های میوه، آب میوه‌های طبیعی، مصرف شیر و آب می‌تواند برای بچه‌ها مناسب باشد تا از یبوست و بیماری‌های دیگر جلوگیری کند. اگر فرزند شما درگیر یبوست در نوروز شد، می‌توانید از خوراکی‌هایی مثل انجیر، آلو، کشمش و توت به آن‌ها بدهید.

بچه‌ها ممکن است به خاطر شلوغی و رفتن به میهمانی‌های مختلف و دیدن بچه‌های دیگر و اعضای فامیل دچار هیجان شوند. به ویژه بچه‌های کوچک‌تر که تازه شروع به خوردن کرده اند، مممکن است غذا در گلویشان بپرد و دردسر‌هایی برای والدین ایجاد کنند. چند نکته برای پیش‌گیری از این‌گونه رخداد‌ها می‌توانید این کار‌ها را انجام دهید و به آن‌ها دقت کنید:

برای پیش‌گیری فرزندتان حتما در حالت نشسته غذا بخورد تا بلع کامل اتفاق بیافتد. دوم در شرایط دویدن و بازی کردن به بچه غذا ندهید یا در زمان حرکت ماشین که ممکن است تکان شدیدی بخورد و غذا در گلوی بچه خردسال بماند. خوراکی‌ها را نرم کرده و در دهان بچه بگذارید.

نوروز///تغذیه مناسب کودکان در نوروز

مسمومیت غذایی در سفر

یکی از مشکلات بچه‌ها در سفر دچار شدن به مسمومیت غذاییست چرا که دستگاه گوارش بچه‌ها حساس است و همانطور که مطرح شد غذا‌های بین راهی یا توجه نکردن به تهیه و پخت غذا می‌تواند آن‌ها را دچار مشکل کند. بعضی رستوران‌های بین راهی محل‌های قابل اعتماد و تمیزی نیستند یا فست فود‌ها بچه‌ها را دچار مشکل می‌کنند. تشخیص تازگی غذا‌ها در رستوران‌ها کار دشواری است.

به گزارش رویداد۲۴ تلاش کنید از بچه‌ها در جمع‌آوری و انتخاب غذا کمک بخواهید این‌گونه آن‌ها هم با شما همکاری بیش‌تری می‌کنند.

استفاده از کنسرو‌های جوشانده شده و غذا‌هایی که در منزل تهیه کرده‌اید بهترین گزینه هستند. بهتر است غذا‌هایی که نیاز به سرد ماندن دارند را در یخدان نگهداری کنید چرا که غذا‌های گوشتی و پروتئینی زود فاسد می‌شوند.

پیش از خوردن هر غذایی بچه‌ها را به شستن یا ضدعفونی کردن دستانشان تشویق کنید. برای تغذیه کودک در حین سفر تخم مرغ پخته شده، سیب زمینی و گوجه فرنگی هم می‌تواند مناسب باشد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سبک زندگی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان