تاریخ انتشار: ۱۷:۲۱ - ۲۷ بهمن ۱۴۰۲

کامبک زمستان در ایران؛ سامانه پربارش تا کی در کشور فعال است؟

کارشناس سازمان هواشناسی با توجه به ورود سامانه بارشی به کشور از اعلام هشدار نارنجی برای ۲۲ استان خبر داد و گفت: از روز شنبه شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای هوا هستیم.

کامبک زمستان در ایران؛ سامانه پربارش تا کی در کشور فعال است؟

رویداد۲۴ به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی کبری رفیعی با اشاره به پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی کشور در روز ۲۶ بهمن ماه اظهار کرد: با ورود و فعالیت سامانه بارشی به کشور برای شمال‌غرب، غرب، جنوب‌غرب و نیز در دامنه‌های جنوبی البرز بارش پیش‌بینی شده است و برای استان‌های تحت پوشش سامانه بارشی هشدار نارنجی اعلام شده است که احتمال برف و کولاک و سیلابی شدن رودخانه ها و یخزدگی معابر وجود دارد.

این کارشناس سازمان هواشناسی گفت: امروز در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، غرب مازندران، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس و بوشهر، غرب و جنوب اصفهان، قزوین، البرز و برخی مناطق تهران و قم بارش باران و برف در برخی مناطق گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و کاهش دما رخ خواهد داد.

رفیعی ادامه داد: امروز همچنین در تهران و کرج تداوم انباشت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا به تدریج با ناپایدار شدن وضعیت جوی در بعدازظهر کاهش می‌یابد و در اصفهان هم از اواخر وقت امروز (پنجشنبه) روند کاهش آلودگی هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی در روز جمعه ۲۷ بهمن ماه گفت: گستره بارش به شمال‌شرق، برخی نقاط شرق و جنوب کشور نیز کشیده می‌شود و در این روز علاوه بر استان‌های ذکر شده در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، خراسان رضوی، اصفهان، برخی مناطق یزد و خراسان جنوبی، بوشهر، غرب خلیج فارس و سواحل خوزستان و بوشهر، بیشتر مناطق فارس غیر از جنوب‌ شرق این استان بارش را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: روز جمعه بیشترین بارش‌ها در استان‌های لرستان، کرمانشاه، ایلام، شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، قزوین، جنوب کردستان و مرکزی رخ می‌دهد؛ البته جمعه بارش برف نمود بیشتری نسبت به امروز پیدا خواهد کرد و مناطق گسترده‌ای از غرب و شمال‌غرب، ارتفاعات رشته کوه البرز و زاگرس شمالی و مرکزی شاهد بارش برف خواهند بود.


بیشتربخوانید: ورود سامانه بارشی به کشور؛ گرمترین و سردترین شهرهای ایران اعلام شد


این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به پیش بینی وضعیت آب و هوا در روز شنبه ۲۸ بهمن ماه گفت: عمده فعالیت سامانه بارشی در غرب و شمال‌غرب و نوار شمالی کشور است که علاوه بر آن در برخی مناطق جنوب، جنوب‌شرق و شرق نیز بارش‌ها پیش‌بینی شده است. همچنین شنبه بیشترین بارش‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، غرب استان‌های کردستان و کرمانشاه، اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات البرز، شمال خراسان رضوی و خراسان شمالی و نیز در برخی مناطق نیمه شمالی استان فارس رخ خواهد داد و در این روز در نوار شمالی کشور وزش باد شدید و کولاک برف نیز پیش‌بینی شده است.

به گفته رفیعی، روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده ضمن تضعیف سامانه بارشی در برخی مناطق نیمه شمالی کشور شامل مناطق غربی، مرکزی و شمال شرق سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و زاگرس شمالی و مرکزی و نیز برخی نقاط شرق و جنوب‌شرق کشور بارش باران و برف و وزش باد را خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای هفته جاری تا کنون افزایش دما در بیشتر مناطق کشور رخ داده بود که با ورود سامانه جدید و شروع بارش به تدریج دما کاهش می‌یابد و پس از عبور سامانه بارشی در چند روز آینده بین ۱۰ تا ۱۵ درجه افت دما و برگشت دمای هوای بیشتر مناطق کشور به حالت زمستانه را در پیش رو داریم.

این کارشناس سازمان هواشناسی افزود: روز جمعه در برخی نقاط خوزستان، شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی فارس، اصفهان، یزد و روز شنبه در استان‌های مرکزی، اصفهان، یزد، نیمه شمالی فارس، کرمان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی وزش باد شدید پیش‌بینی شده که به خصوص در برخی مناطقی که بارش رخ نخواهد داد، خیزش گرد و خاک دور از انتظار نیست.

رفیعی یادآور شد: روز یکشنبه و اواخر وقت و صبح روز دوشنبه در نوار شرقی کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید و خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه بیان کرد: خلیج فارس از امروز تا ظهر شنبه آینده و دریای خزر از اواخر روز پنجشنبه تا یکشنبه مواج و متلاطم است.

طبق اعلام این کارشناس سازمان هواشناسی، آسمان تهران امروز نیمه‌ابری همراه با غبار محلی و به تدریج ابری و گاهی بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی شده که در شب ابری و در بعضی ساعات بارش باران و وزش باد رخ خواهد داد. کمینه و پیشینه هوا در پایتخت ۱۲ و ۱۸ درجه بالای صفر است.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما