تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۲۹ بهمن ۱۴۰۲

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

در این مطلب به بررسی مشخصات و قابلیت‌های سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس (ADATS) خواهیمپرداخت.

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

رویداد۲۴ حسین فلاحی: آداتس (ADATS) یک سیستم دفاع هوایی کوتاه برد است که در خدمت نیروهای ارتش کانادا است. این سیستم دفاع هوایی که قادر به درگیری با اهداف هوایی و سطحی می باشد توسط اورلیکون کانتراوس مستقر در زوریخ سوئیس، که اکنون بخشی از راین متال دیفنس  و اورلیکون ایروسپیس در کبک است تولید شده است.

تاریخچه سیستم دفاع هوایی آداتس

اولین سیستم در سال 1988 تحویل داده شد. تحویل 36 سیستم دیگر تا سال 1994 به پایان رسید. نیروی هوایی سلطنتی تایلند نیز دارای یک سیستم مبتنی بر پناهگاه است که به سیستم کنترل آتش اسکای گارد متصل است. سیستم موشکی آداتس را می توان بر روی انواع پلتفرم های موبایل مانند M113 و M3 Bradley نصب کرد.

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

نسخه CFLLADS کانادایی، روی خودروی زرهی M113 نصب شده است. همچنین این سیستم در یک نسخه مبتنی بر پناهگاه نسخه ثابت و در یک نسخه پالت شده موجود است که می تواند با سیستم دفاع هوایی اورلیکون کانتراوس اسکای گارد یکپارچه شود.

وسیله نقلیه چندمنظوره آداتس

در سپتامبر 2005، نیروهای کانادایی طراحی و توسعه 33 وسیله نقلیه چند منظوره را اعلام کردند که بر اساس آداتس ساخته شده است. وسیله نقلیه چندمنظوره قابلیت های ضد تانک و پدافند هوایی را در یک سکو ترکیب می کند و می تواند با اهداف زمینی مانند خودروهای زرهی و سنگرها و همچنین هواپیماها، هلیکوپترها، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های کروز درگیر شود. این وسیله نقلیه قرار بود توسط نیروهای کانادایی با راین متال کانادا و دفاع R&D کانادا توسعه یابد.

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

وسیله نقلیه چندمنظوره قرار بود  از سال 2021 با نصب برجک های موجود آداتس بر روی خودروی 8×8 LAV III جنرال داینامیک لند سیستمز در خدمت ارتش کانادا قرار گیرد. علاوه بر آن این وسیله نقلیه چندمنظوره علاوه بر شلیک موشک آداتس، قادر به شلیک موشک ضد زره بلند برد می بود. با این حال در نوامبر 2006، ارتش کانادا پروژه تولید وسیله نقلیه چندمنظوره  را لغو کرد.

فرمان و کنترل آداتس

شبکه آداتس قدرت آتش تا شش آداتس را با فاصله تا 20 کیلومتر هماهنگ می کند. هر آداتس می تواند کنترل کننده اصلی شبکه باشد و شبکه می تواند در زمان واقعی با سایر امکانات فرمان پیوند دهد. تبادل اطلاعات بلادرنگ کاملاً خودکار شامل داده‌های کنترل فضای هوایی، دستورات کنترل سلاح و دستورات کنترل آتش، داده‌های شناسایی هدف، وضعیت سیستم فردی و موقعیت خودرو، اولویت‌بندی تهدید و تخصیص بهینه سلاح، وضعیت درگیری و وضعیت سلاح است.

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

این شبکه شش واحدی می تواند تا 48 هدف هوایی یا زمینی درگیر شود. لینک ها از رادیوهای فرکانس چابک یا تلفن ثابت استفاده می کنند. بیش از 2000 فرکانس با فاصله کانال 25 کیلوهرتز در پیوند رادیویی چابک فرکانس استفاده می شود. معماری سیستم تبادل اطلاعات کامل دوطرفه و ارتباطات صوتی نیمه دورو به طور همزمان را فراهم می کند.

موشک آداتس

موشک آداتس می تواند با انواع تهدیدات سطح پایین، از جمله هلیکوپترهای تهاجمی که در بردهای ایستاده در ارتفاعات بسیار پایین حرکت می کنند مقابله کند. این سامانه دارای برد 10 کیلومتری در برابر اهداف هوایی یا زمینی است.

این موشک دارای هدایت پرتو لیزری است و شبکه هدایت لیزری به صورت دیجیتالی برای دقت و مصونیت در برابر اقدامات متقابل کدگذاری شده است. سرعت این موشک بیش از 3 ماخ و قدرت مانور 60 گرم است.

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

این موشک دارای فیوز لیزری با تاخیر فیوز متغیر است که به طور خودکار در هنگام پرتاب موشک تنظیم می شود. وزن این کلاهک تکه تکه شدن و شارژ شکل دار 12 کیلوگرم است و نفوذ بیش از 900 میلی متر زره همگن نورد شده (RHA) را نشان داده است. در مجموع 8 موشک حمل می شود.

کنترل و نظارت آتش

سیستم‌های الکترواپتیکی آداتس برای ردیابی هدف و هدایت موشک توسط موشک‌های لاکهید مارتین و کنترل آتش عرضه می‌شوند و بر اساس نسخه بهبودیافته هلیکوپتر آپاچی TADS/PNVS هستند.

مادون قرمز با دید رو به جلو که بر اساس ماژول رایج ایالات متحده و در باند هشت تا دوازده میکرونی کار می کند که قابلیت عملیاتی کامل را در آب و هوای نامساعد فراهم می کند. سیستم های دیگر عبارتند از یک تلویزیون ویدیکون مادون قرمز نزدیک برای استفاده روزانه، یک لیزر دی اکسید کربن برای هدایت موشک و یک فاصله یاب لیزری نئودینیوم YaG که در 1.06 میکرون کار می کند.

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

رادار پالس داپلر ایکس باند دو پرتو آداتس برای بدست آوردن و شناسایی هدف استفاده می شود و به آداتس اجازه می دهد تا به طور مستقل عمل کند. رادار آداتس همچنین می تواند با رادارهای خود در حالت بی صدا اهداف را به سایر آداتس در یک شبکه فرماندهی، کنترل و ارتباطات اختصاص دهد.

قابلیت رادار برای کار در حالت اسکن مسیر در حین اسکن و ارزیابی تهدید به کمک رایانه با 20 هدف در پیکربندی شبکه ای، به اپراتور در تخصیص سلاح به تهدیدهای با اولویت کمک می کند. این سیستم همچنین دارای برنامه نویسی جستجو در حرکت و جستجوی بخش است. برد 25 کیلومتر تا ارتفاع 8600 متر است.

رهگیری هدف

شناسایی اولیه هدف تا پرتاب موشک کمتر از پنج ثانیه طول می کشد. رهگیری هدف با شناسایی هدف و شلیک با استفاده از رادار، فلیر و سیستم های تلویزیونی علیه اهداف هوایی و زمینی آغاز می شود. جستجوی ردیاب و دنباله هدف با استفاده از فلیر و سیستم دید تلویزیونی انجام می شود.

پرتاب و هدایت موشک از فلیر و ردیابی هدف تلویزیونی و هدایت موشک پرتو لیزر دی اکسید کربن استفاده می کند. زمان مورد نیاز برای پرتاب موشک دوم پس از تکمیل اولین درگیری کمتر از دو ثانیه است.

مشخصات کلی سیستم دفاع هوایی کوتاه برد آداتس

طول: 2.05 متر

قطر: 15.2 سانتی متر

وزن راه اندازی: تقریبا 51 کیلوگرم

کلاهک دو منظوره با قابلیت انفجار قوی: 12 کیلوگرم

نوع کلاهک: شارژ شکل و تکه تکه شدن

نفوذ زره: بزرگتر از 90 سانتی متر

سیستم فیوزینگ: فیوز مجاورتی لیزری، فیوز ضربه مکانیکی

قدرت آتش: 8 موشک آماده شلیک

سیستم های الکترواپتیکال: فلیر با وضوح بالا، 8 تا 21 میکرون
تلویزیون با وضوح بالا
لیزر CO2 دیجیتال
یاب لیزری، 1.06 میکرون
بومی ساز موشک IR
سیستم خود تراز نمای داخلی

محدوده رهگیری: 10 کیلومتر

حداکثر برد: 25 کیلومتر

سرعت: ماخ 3+

ردیابی و رهگیری ارتفاع: پیوسته از -10 درجه تا +90 درجه

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: تکنولوژی جنگی
نظرات شما