تاریخ انتشار: ۲۱:۴۳ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۳

تجربه‌ای متفاوت از سافاری در دل کویر یزد

ده‌ها منطقه کمپینگ کوچک و بزرگ، که در میان تپه‌های بیابانی اطراف شهر ایجاد شده‌اند، انواع خدمات را برای میزبانی از مهمانان خود ارائه می‌دهند و تجربه‌ای متفاوت را به آن‌ها هدیه می‌دهند.

تجربه‌ای متفاوت از سافاری در دل کویر یزد

رویداد۲۴ خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی نوشت: یزد که هنگام بازدید زمینی از طریق یک سفر طولانی کویری می‌توان به آن رسید و و قرار گرفتن در میان تپه‌های شنی هنگام سفر با هواپیما جلب توجه می‌کند، با سافاری‌های کویری و همچنین گردشگری فرهنگی از مهمانان خود پذیرایی می‌کند.

گردشگران از خیابان‌های هزارتو مانند مرکز شهر تاریخی، آثار معماری و بادگیر‌های مرتفعی که قرن‌ها به عنوان تهویه مطبوع طبیعی برای خنک کردن خانه‌ها در آب و هوای کویری استفاده می‌شد، بازدید می‌کنند و سپس به کمپ‌هایی در بیابان می‌روند.

ده‌ها منطقه کمپینگ کوچک و بزرگ، که در میان تپه‌های بیابانی اطراف شهر ایجاد شده‌اند، انواع خدمات را برای میزبانی از مهمانان خود ارائه می‌دهند و تجربه‌ای متفاوت را به آن‌ها هدیه می‌دهند.

میزبانان که میهمانان خود را از مرکز شهر به منطقه کمپینگ می‌برند، برای مدت کوتاهی از جاده‌های تثبیت شده استفاده می‌کنند، سپس خودرو‌ها را به سمت تپه‌های شنی حرکت می‌دهند و مهمانان خود را با خوش آمدگویی به کویر به کمپ تحویل می‌دهند.

پس از استراحت کوتاه و صرف چای، بازدیدکنندگان این انتخاب را دارند که با شتر یا وسایل نقلیه آفرود به یک سافاری در صحرا بروند یا در میان ماسه‌های چشم‌نواز قدم بزنند.

تور کویر پس از ظهر به دلیل گرمای هوا شروع می‌شود و پس از اتمام قسمت سافاری و گشت و گذار با صرف چای و صرف غذا و زمان تفریح در کمپ ادامه می‌یابد.

مناطق کمپینگ، که برای اقامت شبانه طراحی شده اند، دارای کلبه‌های گچ بری شده مطابق با ساختار تاریخی شهر هستند.

پس از سفر، برخی از بازدیدکنندگان به هتل‌های خود در شهر باز می‌گردند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند این کلبه‌ها را اجاره کنند و تمام شب را به تماشای آسمان و ستاره‌ها بنشینند و با خود خلوت کنند.

همچنین یک منطقه کمپینگ چادری جداگانه برای بازدیدکنندگانی که می‌خواهند شب را در چادر بگذرانند نه در کلبه وجود دارد.

وحید دهقانی مدیر یکی از کمپ‌های کویری گفت ۸ سال پیش کمپ‌های خود را تاسیس کردند و این کار را راه اندازی کردند تا گردشگرانی که به اینجا می‌آیند اوقات خوشی را سپری کنند.

وی با بیان اینکه آرزو دارند کسانی که برای دیدن کویر می‌آیند دو یا سه روز را به خوشی سپری کنند، گفت: بازدیدکنندگان از سراسر دنیا به اینجا می‌آیند، از ترکیه هم بازدیدکنندگان بسیار خوبی داریم.

دهقانی با بیان اینکه سعی می‌کنند در محیط کویری انواع خدمات را به مهمانان خود ارائه دهند، گفت: در اینجا علاوه بر اقامت، رستوران، قهوه، چای، تنقلات، غذا‌های محلی و کباب به میهمانان ارائه می‌کنیم.

وی گفت: دو نوع خودروی آفرود داریم، برای کسانی که برای اولین بار است و می‌ترسند با وسایل نقلیه کندتر به سافاری می‌رویم، اما برای کسانی که به دنبال هیجان هستند، ما با وسایل نقلیه قدرتمندتر و سریعتر خود به سافاری می‌رویم.

این مدیر کمپ با بیان اینکه برای بازدیدکنندگانی که نمی‌خواهند در کویر رانندگی کنند، تور‌های شتر برگزار می‌کنند، گفت: مردم برای سفر، آرامش، فرار از شلوغی و استراحت به اینجا می‌آیند. اکثر مهمانان شب را در اینجا می‌گذرانند. ستاره‌ها در شب بسیار زیبا به نظر می‌رسند. آسمان یزد بی نظیر است.

مهرداد زمانی یکی از بازدیدکنندگان با بیان اینکه با وجود اصالتا یزدی در استان سیستان بلوچستان در جنوب شرق کشور زندگی می‌کند، گفت: من هر چند ماه یک بار به یزد می‌آیم و هر بار که می‌آیم حتماً به کویر می‌روم، زیرا کویر به من آرامش می‌دهد، بیشتر اوقات در کلبه‌های اینجا می‌مانم.

زمانی با بیان اینکه عاشق طبیعت هستم، گفت: من کویر، طبیعت و جنگل را خیلی دوست دارم، اما کویر برای من بسیار متفاوت است، شب کویر بسیار زیباست، صبح اینجا به ویژه زیباست.

وی خاطرنشان کرد: غذا و نوشیدنی در کمپ‌ها منظم و تمیز است و کمپ‌های کویر در ایام تعطیل بسیار شلوغ است.

فاطمه رضاپور با بیان اینکه برای دور شدن از جمعیت و آرامش به کمپ در بیابان آمده است، اظهار داشت که وقتی به اینجا آمد احساس آرامش می‌کرد.

وی افزود: کویر حس خوبی می‌دهد. مناطق کمپینگ هم از نظر امنیت و هم از نظر زیبایی خوب هستند. ما به اینجا می‌آییم و اوقات خوبی را سپری می‌کنیم.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: عکس رو ز
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان