تاریخ انتشار: ۱۰:۲۷ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳

بهترین جاذبه های گردشگری محلات

محلات را هلند ایران هم می‌نامند بس که این شهر زیبا و پرگل است پس سفر به آن در بهار به تمامی طبیعت‌دوستان پیشنهاد می‌شود.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

رویداد۲۴ نازنین فرزان‌جو: در استان مرکزی شهری به نام محلات است که به هلند ایران هم مشهور است. جالب این‌جاست که چنین شهری با این طبیعت زیبا و دل‌انگیز و آب و هوای خوش درست در میان آب و هوای گرم و خشک و جغرافیای بیابانی مرکز ایران قرار گرفته است.

به گزارش رویداد۲۴ آب و هوای خوب و شهر گل و زیبایی‌های بی‌مانند سبب شده است تا این شهر هر سال میزبان گردشگران فراوانی از سراسر دنیا باشد. بد نیست بدانید باستان‌شناسان تاریخ احداث این شهر را به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح تخمین می‌زنند.

شهر محلات از آن جاهاییست که باید مدام چشم‌به‌راه دیدن یک مکان دیدنی و زیبا در آن باشید.

در همین نوشته بار‌ها از واژه و عبارت هلند ایران سخن گفتیم باید بدانید این شهر رتبه نخست کشت، تولید و توزیع گل در سرتاسر کشور را دارد. محلات تنها ۳ ساعت و نیم با تهران فاصله دارد و شما به آسانی می‌توانید به آن‌جا سفر کنید و از زیبایی‌ها و تاریخ چند هزار ساله‌اش دیدن کنید و لذت ببرید.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا گشتی در این شهر زیبا بزنیم. 

جاذبه‌های گردشگری محلات

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

معبد خورهه محلات

دوران پرشکوه اشکانیان در هزاره نخست پیش از میلاد را می‌توانید در معبد خورهه در محلات ببینید. این معبد جزو اندک مکان‌هاییست که از آن دوران باقی مانده است. خورهه در اوستا به مفهوم محل برآمدن خورشید و کلمه خور در این کتاب به مفهوم منطقه ییلاقیست. دو ستون از ستون‌های این مکان باقی مانده است که ارتفاع آن‌ها نزدیک به ۸ متر است. اگر به محلات رفتید حتما از این مجموعه تاریخی که مانند آن را در هیچ جای دنیا نمی‌توانید ببینید دیدن کنید.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

دهکده گل

همان‌گونه‌که گفتیم گل ایران را محلات تامین می‌کند درواقع این شهر رتبه نخست در تولید گل کشور را دارد. این مزرعه هر سال گردشگران فراوانی را به سمت خود می‌کشاند تا از این زیبایی مبهوت شوند.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

چنار دو هزارساله

از دیگر جا‌های دیدنی و شگفت‌انگیز محلات چنار دو هزارساله این شهر است. در محله سرچشمه محلات و در وسط خیابان شاهد درختی تنومند خواهید بود که قدمت و کهولت از تنه و شاخه‌هایش می‌بارد. درخت پیری که دو هزارساله است و هنوز هم پابرجا در این شهر جا خوش کرده است.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات 

چشمه‌های آب گرم

بسیاری از ما محلات را نه برای پرورش گل بل‎‌که برای چشمه‌های آب گرمش می‌شناسیم. همه می‌دانیم چشمه آب گرم و رفتن در خواص درمانی دارد. به باور اهالی محلات و گواهی تحقیقات علمی، آب گرم این چشمه‌ها در درمان بیماری‌هایی مانند روماتیسم و بیماری‌های مربوط به کبد، کلیه، صفرا و دستگاه گوارش بسیار مفید و تأثیرگذار است. این چشمه‌ها در ۱۵ کیلومتری شهر محلات واقع شده‌اند.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

محلات سرزمین غارها

محلات سرزمین غار‌های طبیعیست. در این‌جا به سه غار زیبا در محلات می‌پردازیم.

غار آزادخان در روستای سنجه‌باشی از روستا‌های محلات واقع است. این غار دارای قدمتی باستانی است. از ویژگی‌های این غار می‌توان به جریان آب خنک، زلال و گوارایی اشاره کرد که در سطح آن جاری است. سرچشمه این آب، باران‌هایی است که از لابلای سقف سنگی غار به پایین می‌چکد.


بیشتر بخوانید: بهترین جاذبه‌های گردشگری رامسر


غار یکه چاه

این غار هم مانند غار آزادخان قدمتی باستانی دارد و کاوشگران تاریخ آن را سه هزار سال پیش از میلاد تخمین می‌زنند. سطح این غار پوشیده از خاک رس است و درون غار پر است از ستون‌ها، تالار‌ها و دهلیز‌های تو در تو و اسرارآمیز. وسعت این غار به حدی است که بازدید از آن وقت زیادی لازم دارد.

غار شاه بلبل

این غار اگرچه مانند دو غار دیگر جزو جاذبه‌های طبیعی محلات است، اما یک تفاوت بزرگ با آن دو غار دیگر دارد و آن این است که مردم آن را مقدس می‌دانند.

شاید این غار به لحاظ وسعت، قدمت و بکر بودن، به اندازه غار‌های دیگر اهمیت نداشته باشد، اما نزد مردم محلات به عنوان مکانی مقدس و قابل احترام شناخته می‌شود، طوری که اهالی محلات برای برآوردن حاجات خود عازم این غار می‌شوند و نذورات خود را در این غار وقف نیازمندان می‌کنند.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

پل باقرآباد

در روستای باقرآباد محلات پل زیبایی با نام پل باقرآباد وجود دارد. این پل را روس‌ها هنگام یورش به ایران و در دوران قاجار ساختند. جنس پل از سنگ و دارای ارزش تاریخیست.

بهترین جاذبه‌های گردشگری محلات

آتشکده آتشکوه

در هر جای ایران که قدم می‌گذاریم تاریخ چند هزار ساله آن را می‌بینیم و محلات هم از این قاعده مستثنا نیست. یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی محلات، آتشکده آتشکوه است. این آتشکده مربوط به دوره ساسانیان و بسیار زیباست.

بد نیست بدانید آتشکده آتشکوه از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آتشکده‌های زرتشتیان دنیاست.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سبک زندگی
نظرات شما