تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

پدیده جدید جوی کشور | هشدار نارنجی بارندگی در ایران

طبق هشدار سازمان هواشناسی نسبت به بارش شدید باران در پنج استان از احتمال وقوع سیلاب خبر داد.

بارندگی در ایران

رویداد۲۴ ایسنا نوشت: سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به بارش‌های محلی شدید آورده است: وقوع رگبارباران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ امروز (۱۹ خرداد) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و یکشنبه (۲۰ خرداد) در نیمه شمالی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.


بیشتر بخوانید: کاهش دور از انتظار کیفیت هوا | شروع وزش باد شدید در کشور


سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفر‌های بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌‎های اجرایی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما