تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - ۰۳ تير ۱۴۰۳

دسترسی ۱۴۰ هزار نفر از اتباع خارجی به سامانه ثنا

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: دسترسی اتباع به ثنا فراهم شده است و حدود ۱۴۰ هزار نفر از اتباع در ثنا شرکت کردند.

کاظمی فرد

رویداد۲۴ ایسنا نوشت: محمد کاظمی‌فرد  گفت: سند تحول قضایی از ابتدای سال اصلاح شد و درصد زیادی از آن متوجه فناوری اطلاعات است و حدود ۴۰ درصد از سند، استفاده از این فناوری‌ها است.

وی افزود: یکی از کارکرد‌های فناوری که دستور حضرت آقا هم بوده است، دسترسی آسان است. امروز در هر ساعت و شبانه روز مردم می‌توانند به خدمات قضایی دسترسی داشته باشند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ادامه داد: ما روزانه ۳ میلیون ورود به سامانه‌ها را داریم. ما در پنجره الکترونیک قضایی برخی از خدمات را در اختیار مردم قرار دادیم.

وی گفت: دسترسی اتباع به ثنا فراهم شده است و حدود ۱۴۰ هزار نفر از اتباع در ثنا شرکت کردند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: ۹۵ درصد ابلاغ‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و ۵ درصد فیزیکی است.

کاظمی فرد با بیان اینکه در برخی نقاط محروم هیچ خدمات قضایی وجود نداشت، گفت: حرکتی را با عنوان حرکت خدمات جهادی با کمک دفاتر خدمات شروع کردیم و ۱۷۰۰ نقطه خدمت رسانی شد و به صورت دوره‌ای انجام می‌شود؛ مانند ملاقات خانواده زندانی با زندانی و... که در این حرکت جهادی انجام می‌شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه افزود: دادرسی الکترونیکی به مرحله خوبی رسیده است، سال گذشته ۸۰ درصد بود و الان ۳ درصد هم افزایش یافته یعنی ۸۳ درصد شده است.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی نظارت‌ها را داریم، گفت: مراجعان حرفه‌ای و مجرمان خطرناک و متواری و شاهد حرفه‌ای و کارچاق کن را داشتیم که در این زمینه بانک سامانه اطلاعات موثر اشخاص را داریم و به صورت اتوماتیک به رورزسانی می‌شود. شاهد حرفه‌ای در سند تحول قضایی به ما واگذار شد و اثرات خوبی هم در این زمینه داشته است.


بیشتر بخوانید: وزیر کشور: اتباع خارجی اجازه مشارکت در انتخابات را ندارند


رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه ادامه داد: سامانه استعلامات هوشمند مالی در بحث شناسایی اموال را داشتیم که امسال توقیف اموال هم اضافه شد. الان قاضی ظرف چند دقیقه و با یک دکمه، اموال را توقیف می‌کند. شناسایی اموال ۱۲۰۰ پرونده از این مسیر انجام شده است.

وی گفت: در گذشته مراجعات حضوری بود بعد از آن دفاتر خدمات الکترونیک قضایی راه‌اندازی شد و اکنون محدوده مکانی و زمانی دسترسی به خدمات قضایی برای مردم برداشته شده است و در پهنه جغرافیایی کره زمین و تمامی ۲۴ ساعت شبانه روز امکان بهره‌گیری خدمات الکترونیک قضایی خود به صورت برخط و غیرحضوری فراهم است.

کاظمی فرد با بیان اینکه سامانه اعتبار معاملاتی با هدف گسترش شفافیت راه اندازی شد، گفت: پیش از این سامانه سجل محکومان مالی بود که این سامانه ارتقا یافت و به سامانه اعتبار معاملاتی تبدیل شد. محکومیت‌های مالی در سامانه اعتبار معاملاتی به طرفین معامله اعلام می‌شود؛ در صورتی که فرد محکومیت داشته باشد به عنوان یک آدم پرخطر معرفی می‌شود. این سامانه هم در اختیار بنگاه‌ها و هم در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اتباع خارجی
نظرات شما