تاریخ انتشار: ۱۰:۰۶ - ۰۶ تير ۱۴۰۳

معاون وزیر بهداشت:۹۰ درصد هزینه دارو‌های بیماران را بیمه پوشش می‌دهد

بنا به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، بیش از ۹۰ درصد هزینه دارو‌های بیماران خاص توسط بیمه‌ها پوشش داده می‌شود و بیماران کمتر از ۱۰ درصد هزینه دارو را پرداخت می‌کنند.

داروخانه

رویداد۲۴ ایسنا نوشت: دکتر سیدحیدر محمدی اظهار کرد: بخشی از دارو‌های وارداتی که عمدتا داروی بیماران خاص هستند با ارز دولتی تامین می‌شوند و ۹۰ درصد از هزینه تمام شده دارو نیز توسط سازمان‌های بیمه‌گر پوشش داده می‌شود.

وی گفت: بنابراین پرداختی بیماران خاص بعضا صفر و یا حداکثر ۱۰ درصد قیمت دارو است.

وی افزود: قبل از ورود دارو‌ها به فهرست دارویی کشور و به تبع آن قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، باید هزینه اثربخشی دارو بر بیماری مشخص و اثبات شود؛ بنابراین در صورتی دارو با حمایت بیمه‌ای وارد بازار می‌شود که توجیه علمی و اقتصادی برای درمان بیماری داشته باشد.


بیشتر بخوانید: جزئیات ماجرای آلودگی محلول‌های تزریقی دیالیز | مسمومیت آلومینیومی جان ۱۰ بیمار را گرفت


معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در موارد اندکی که از نظر سازمان‌های بیمه‌گر هزینه اثربخشی دارو اثبات نشده و دارو توسط پزشکان تجویز شده باشد با لحاظ موارد استثنا، دارو توسط سازمان غذا و دارو به صورت تک نسخه‌ای وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر اثربخشی دارویی توسط پزشکان اثبات شود، کمیته‌های اقتصادی و درمانی، ارزیابی خود را انجام می‌دهند؛ یعنی دارو هم به لحاظ هزینه اقتصادی اثربخشی و هم به لحاظ پروسه درمان اثر بخشی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر در هر دو کمیسیون تائید شود، سازمان‌های بیمه‌گر آن را می‌پذیرند و این دارو‌ها نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، البته همانطور که بیان شد، فراوانی این موارد بسیار اندک هستند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما