تاریخ انتشار: ۰۸:۵۶ - ۱۲ تير ۱۴۰۳

۱۰ نکته از اولین مناظره واقعی انتخاباتی

پزشکیان در اول مناظره به دروغ‌هایی که علیه او درست کرده اند اشاره و به دو نمونه بسنده کرد: اول این که گفت به دروغ گفته اند او می‌خواهد بنزین را گران کند، ولی چنین برنامه‌ای ندارد و دوم این که فاش کرد ۲۱۰ میلیون تومان داده اند برای ساختن و توزیع این دروغ که پسرش به مولوی عبدالحمید و اهل تسنن اهانت کرده است.

۱۰ نکته از اولین مناظره واقعی انتخاباتی

رویداد۲۴| بالاخره بعد از ۵ میزگرد تلویزیونی که به اسم مناظره پخش شد، دیشب شاهد یک مناظره واقعی بین دو کاندیدای فینالیست بودیم که ۱۰ نکته در این باب قابل ذکر است:

۱ - در این مناظره، بر خلاف مناظره‌های قبل صرفاً با کاندیدا‌های واقعی مواجه بودیم نه با کاندیدا‌های پوششی که می‌آیند برای تخریب یک کاندیدا و ایجاد پوشش حمایتی از یک کاندیدای دیگر و سپس کنار رفتن به امید پست گرفتن.

۲ - مسعود پزشکیان که گفته بود در مناظره‌های قبلی، مخالفانش مجموعاً ۴ برابر او زمان داشتند، برای اولین بار در یک مناظره با زمان بندی عادلانه شرکت کرد و انصافاً نشان داد که اقتدار و تیزمغزی مورد نیاز یک رئیس جمهور را دارد.

او دیشب بسیاری از مرددین را با خود همراه ساخت؛ صراحت لهجه او که با چاشنی شجاعت همراه بود، حرف‌های دل ده‌ها میلیون ایرانی را روی  آنتن تلویزیونی برد که در انحصار یک گروه سیاسی خاص است. مردمی که هیچگاه بازتابی از خود را در رسانه‌ای که قرار بود ملی باشد، نمی‌بینند شب گذشته صدای خود را از آن شنیدند و چه صریح و بلیغ و شجاعانه! مردم  چنین رئیس جمهوری می‌خواهند.

پزشکیان برغم این که قبل از مناظره درگیر کسالت شده بود، بسیار خوب ظاهر شد و نشان داد که اشراف خوبی بر مسائل کشور دارد، درد مردم را می‌شناسد، به تخصص گرایی عمیقاً پایبند است و نه برای دعوا که برای تعامل با قدرت - چه در داخل و چه در خارج - به نفع مردم آمده است.

او دیشب خیلی از دل‌ها را قرص کرد و امیدوار.

۳ - مجری مناظره، هم سوالات خوبی پرسید، هم در میان صحبت‌های کاندیداها، آن‌ها را به چالش کشید و هم زمانی که از پاسخ طفره می‌رفتند، سوال را دوباره تکرار می‌کرد. زمان بندی را هم خوب رعایت کرد، ولی در زمان جمع بندی ۵ دقیقه‌ای پزشکیان که جلیلی وارد بحث شد و زمان اختصاصی پزشکیان را به بگو مگوی دو طرف تبدیل کرد، زمان پزشکیان را محاسبه نکرد و این، شاید تنها نقطه منفی او در این مناظره بود.

۴ - جلیلی در این مناظره، بار‌ها و بار‌ها صحبت‌ها و مواضع پزشکیان را تایید کرد بدان حد که در پایان مناظره، این طنز در فضای مجازی پیچید که جلیلی هم آخر هفته به پزشکیان رأی خواهد داد. در مجموع، جلیلی در غیاب یاران پوششی، بسیار منفعل و گاه عصبی بود و ناخواسته در زمینی که پزشکیان طراحی کرده بود بازی کرد.

۵ - پزشکیان در ابتدای مناظره به دروغ‌هایی که علیه او درست کرده اند اشاره و به دو نمونه بسنده کرد: اول این که گفت به دروغ گفته اند او می‌خواهد بنزین را گران کند، ولی چنین برنامه‌ای ندارد و دوم این که فاش کرد ۲۱۰ میلیون تومان داده اند برای ساختن و توزیع این دروغ که پسرش به مولوی عبدالحمید و اهل تسنن اهانت کرده است.


بیشتر بخوانید:

برندگان و بازندگان مناظره اول پزشکیان و جلیلی | اولین مناظره برندگان و بازندگانی ورای دو نامزد داشت

پزشکیان: بنزین را گران نمی‌کنم؛ قاطعانه می‌گویم /  خبر دروغ منتشر کرده اند که پسر من  به مولوی عبدالحمید توهین کرده


جالب اینجاست که بعد از این که پزشکیان رسما و صراحتا و به زبان سلیس و همه فهم گفت که برنامه‌ای برای گران کردن بنزین ندارد، محسن منصوری، رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی، دوباره دروغ بنزین ۲۵ هزار تومانی را که از تقطیع حرف‌های پزشکیان ساخته اند، در یک توئیت تکرار کرد! گو این که این دروغ، مهم‌ترین حربه تبلیغاتی شان است که پزشکیان در همان اول مناظره آن را فروریخت.

۶ - جلیلی می‌گفت که با وضع کنونی می‌توان به رشد ۸ درصدی رسید، ولی پزشکیان این دیدگاه را قبول نداشت و می‌گفت باید مقدمات کار از بهبود روابط خارجی تا اصلاح مناسبات داخلی فراهم شود و آخر سر که اصرار جلیلی را دید گفت: من از ادامه رقابت‌ها منصرف می‌شوم اگر شما قول بدهی که می‌توانی رشد ۸ درصدی را محقق کنی و اگر نتوانستی، اعدامت کنند.

هر چند این شرط و نتیجه شرط، از باب تاکید بود و نه قرار است کسی انصراف دهد و کسی اعدام شود، ولی به کار بردن تعبیر اعدام ولو از باب اشاره به ناممکن بودن یک موضوع، پسندیده نبود. در جامعه خشونت پرهیزی که باید بسازیم، اعدام روش مناسبی برای مجازات نیست.

۷ - تمثیل "قفس" که در وصف شرایط کنونی مردم ایران در جهان حاضر از سوی پزشکیان به کار رفت، بسیار بیشتر از ۱۰ سخنرانی کارکرد داشت و البته اگر در مناظره، آن هم بین دو کاندیدای ریاست جمهوری گفته نمی‌شد، هرگز شانس رفتن روی آنتن زنده سیما را پیدا نمی‌کرد.

۸ - پزشکیان آنقدر پاپیچ جلیلی شد که بدون برجام و fatf چه برنامه‌ای دارید و چه خواهید کرد؟ که جلیلی بعد از مقاومت زیاد برای جواب  ندادن مجبور شد بگوید که همین وضعیت فعلی را ادامه می‌دهیم و البته با چاشنی قاطعیت.
پزشکیان نیز جواب داد: این وضعیت می‌تواند ادامه پیدا کند، اما سرمایه هایمان را می‌سوزانیم.
این بخش مهمی از گفت و گوی آن‌ها درباره خروج از وضع موجود یا استمرار آن بود که تکلیف خیلی‌ها را برای تصمیم گیری مشخص کرد.

اما وقتی جلیلی گفت که ما امروز قادر به فروش نفت مان هستیم، پزشکیان با اشاره به ارزان فروشی نفت ایران به جلیلی گفت: چند می‌فروشید؟ و هر چه پرسید او این بار جواب نداد و بعد از پایان مناظره ظریفی در شبکه اجتماعی اش نوشت: جلیلی باید می‌گفت قیمت در دایرکت!

۹ - بعد از مناظره برخی نوشتند که در برابر استنادات پر شمار پزشکیان به قرآن و نهج البلاغه، نهایتاً کاندیدای اصولگرا نیز دو بار آیه خواند که یکی اش نادرست بود. آنجا که آیه "الم تکن ارض الله واسعه" را این گونه قرائت کرد: "الیس ارض الله واسعه". این را توان به حساب اشتباه لفظی گذاشت که از هر کسی می‌تواند سر بزند و نباید خرده گرفت.

۱۰ - در مجموع برغم این که مناظره بسیار جدی و چالشی بود، هر دو طرف رفتاری اخلاقی داشتند و مانند برخی افراد در مناظره‌های پنجگانه گذشته، وارد وادی بی ادبی و حرمت شکنی نشدند، هم جلیلی و هم پزشکیان.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما