تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۱۳ تير ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۹ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

پول‌پاشی دولت به نفع جریان خاص در شب انتخابات | دولت پول همسان‌سازی بازنشستگان را صرف اهداف سیاسی خواهد کرد؟

هیات دولت در روزهای اخیر کاملا در اختیار کمپین یک نامزد خاص قرار گرفته است و اعضای دولت به بهانه مرخصی‌گرفتن در حال کار ستادی برای یک نامزد خاص هستند. در ادامه این روند، هیات دولت تصویب کرده است بدهی خود به بازنشستگان سر همسان‌سازی را شب انتخابات مرحله دوم با پول‌پاشی صاف کند.

پول‌پاشی دولت به نفع جریان خاص در شب انتخابات | دولت پول همسان‌سازی بازنشستگان را صرف اهداف سیاسی خواهد کرد؟
رویداد۲۴ | در فاصله کمتر از دو روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هیات وزیران در جلسه چهارم تیرماه خود مصوبه‌ای بدون پشتوانه و تنها با مقاصد سیاسی در خصوص متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی به تصویب رسانده است. براساس این مصوبه قرار شده تا قبل از تهیه جداول امسال همسان‌سازی مبلغ یک میلیون تومان به حساب بازنشستگان واریز شود. به نظر می‌رسد هیات دولت عجله دارد یک شب قبل از مرحله دوم انتخابات، این مبلغ را در حمایت از جریانی خاص و با تبلیغات گسترده به حساب افراد واریز کند.

ماجرا این است که دولت به علت ناکارآمدی فوق‌العاده‌اش نتوانست بعد از دو سال برنامه توسعه را به مجلس ارائه دهد. مجلس هم به دلیل رقابت‌های سیاسی ریاست مجلس با رئیس دولت وقت (ابراهیم رئیسی) گفت که تا دولت برنامه هفتم را به مجلس ندهد، مجلس لایحه بودجه سال بعد را تحویل نخواهد گرفت. همین شد که در نهایت لایحه کلی بودجه در آخرین ساعات کاری روز پایانی سال گذشته با شبهاتی در نهایت تصویب شد.

اما فقط لایحه کلی تصویب شده بود و جداول آن تصویب نشد. بنابراین تکلیف مواردی مانند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روشن نشد و علی‌رغم وعده‌های دولت این کار از ابتدای سال ۱۴۰۳ انجام نشد. بعد از درگذشت آیت‌الله رئیسی، از آنجایی که هم دولت و هم ریاست مجلس درگیر رقابت‌های جناحی و انتخابات و گشت‌وگذار در استان‌ها شدند، وضعیت تهیه جداول بودجه از جمله جداول همسان‌سازی به امان خدا رها شد تا شیفتگان خدمت، در جنگ قدرت یکدیگر را لگدمال کنند.


بیشتر بخوانید: آیا می‌دانستید سال آینده نه بودجه دارید نه برنامه؟ |چگونه دولتِ دوساله و مجلس چهارساله از تصویب به موقع بودجه سالانه هم عاجز ماندند؟


حالا دولت به این نتیجه رسیده است که به بهانه جبران همسان‌سازی انجام نشده، پولی را در شب انتخابات به حساب بازنشستگان واریز کند. اما دقت نمی‌کند که دم خروس که نه، خود خروس از زیر عبای طراحان این ایده پیداست.

نکته جالب این جاست که مسئولیت پیشنهاد این مصوبه در هیات وزیران را کسی گردن نمی‌گیرد. در شرایطی که برنامه ششم خاتمه یافته و برنامه هفتم هنوز جاری نشده، متناسب‌سازی بدون کسب نظر از صندوق‌های بازنشستگی و تامین منابع بلندمدت آن چنان با عجله تصویب شده است که حتی روش اجرایی آن مشخص نیست. پول پاشی جریان خاص در شب انتخابات

تصویر مصوبه هیات وزیران با امضای محمد مخبر

در مصوبه هیات دولت هزینه این پرداخت برای بازنشستگان کشوری و لشکری و صندوق بازنشستگی فولاد از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تامین می‌شود. امسال این مالیات بر ارزشا افزوده را اضافه کرده است. اما نحوه پرداخت این هزینه به بازنشستگان تامین اجتماعی جالب‌تر است. منبع تامین آن از طلب‌های خود سازمان تامین اجتماعی است! توضیح اینکه دولت به سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان آن بدهکار است و حالا از همان بدهی می‌خواهد منت گذاشته و شب انتخابات چند میلیون تومان به آن‌ها پول بدهد!

نکته عجیب‌تر اینکه پولی که دولت باید به سازمان تامین اجتماعی بدهد نقد نیست و طبق قانون بودجه قرار است این بدهی از طریق «واگذاری سهام شرکتهای بورسی و غیر‌بورسی سودده، تهاتر میعانات گازی و نفتی، خوراک و انرژی واحدهای تولیدی متعلق به سازمان تأمین اجتماعی و شرکتهای تابعه، واگذاری اوراق بهادار اسلامی (رایج بازار پول و سرمایه) منتشرشده توسط دولت، اعطای ضمانتنامه‌های دولتی و امتیازات مورد توافق و واگذاری طرح(پروژه)‌های دارای توجیه اقتصادی با درصد پیشرفت بالا و سایر موارد» پرداخت شود.

طبق شنیده‌های رویداد۲۴ دولت آنقدر برای این پرداخت بی‌پول است که پرداخت ۱۲ همت منابع مورد نیاز این علی‌الحساب سه ماهه را از محل طلب خود سازمان تامین اجتماعی و آن هم با انتشار اوراق دولتی با تنزیل ۳۴ درصد در بازار سرمایه در کمتر از دو روز مانده به انتخابات تامین کرده است.

با این توضیح نیت آشپز این اقدام ناگفته پیداست. تحریک اقشار کم‌درآمد به حمایت از جریان حامی جلیلی که در اجزای سازمان تامین اجتماعی و شستا ریشه دوانده و تلاش برای جلب رای و در صورت عدم اقبال مردم به ایشان هم باقی گذاشتن زمین سوخته برای دولت پزشکیان و تنبیه مردم و بازار سرمایه با تورم ناشی از تامین مالی این مبلغ برای ماه‌های آینده.

شاهد مدعا آن است که حتی این مبلغ در قالب مزایا و فقط برای سه ماه پرداخت می‌شود تا اگر مردم رای به آقای جلیلی دادند ادامه آن با بهانه‌های مختلف مدیریت شده و اگر رای نیاورد ابزاری برای فشار به دولت تازه مستقر شده پزشکیان از طرف مردم گردد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
Karen
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
0
11
اگه انقلاب ۵۷ نشده بود این مخبر در بهترین حالت الان داشت لبو میفروخت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
5
1
خالی بندی کنتور ندارد؟
خدانور لجه ای
|
Netherlands
|
۱۶:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
0
5
کاری با جدلهای انتخاباتی ندارم . اما محمد مخبر عین قل رماده!
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
0
6
مبلغ علی الحساب فقط به بازنشستگان لشگری وکشوری واریزشده مال بازنشستگان تامین اجتماعی واریزنشده ونخواهدشدچون اعتباری براش منظورنشده پس دراتتخابات شرکت نکرده ونمیکنم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
4
2
رویداد دولت دورغگویان تا حالا صدهادورغ گفته الان ساعت 7عصر هیچ خبری نشده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
1
1
همین نشان می دهد که برگزاری نفس انتخابات چقدر بنفع مردم است که حتی وزیر ضد کارگر و ضد بازنشسته را مجبور به تسلیم برابر خواست مردم می نماید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۴
0
5
ما رای نمی دیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۴
2
0
حالا حق باز نشستگان داده شده شما حسودان نمی تونید ببینید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۴
0
2
دیشب بازنشستگان تامین اجتماعی لادوپیام روبرو گرددیدن اولی پرداخت 3ملیونی همسان سازی ها دومین وپیام ازطرف جلیلی بابت پیگیری همسان سازی ها برای میلیونها بازنشستگان تامین اجتماعی حالا این دولت بخواهد فردا انتخابات برگزار کنند بی طرفانه ورقابتی
نظرات شما