تاریخ انتشار: ۱۷:۱۴ - ۲۰ تير ۱۳۹۷
نگاهی به بازی کروات‌ها؛
در بازی کرواسی و روسیه در مرحله‌ یک‌چهارم نهایی جام جهانی روسیه، زمانی که سکه به نفع کروات‌ها افتاد، لوکا مودریچ از آن سوی زمین با فریاد به دروازه‌بان‌شان گفت: ما اول باید پنالتی بزنیم ؟

رویداد۲۴ اما قرار نبود پنالتی‌ها با ضربه‌ی کروات‌ها آغاز شود. با اینکه آمار نشان می‌دهد تیمی که پنالتی اول را می‌زند در 60 درصد مواقع پیروز می‌شود ولی کروات‌‌ها دوست داشتند دومین تیم پنالتی‌زن باشند.

سوباشیچ، دروازه‌بان موناکو متخصص گرفتن پنالتی است و در لیگ فرانسه و سه بازی از 5 بازی کرواسی در این جام جهانی، 58 درصد پنالتی‌هایی که به سمت دروازه‌اش شلیک شده را مهار کرده.


اگر سوباشیچ می‌توانست پنالتی اول را مهار کند، کرواسی مسلماً نسبت به حریف برتری پیدا می‌کرد. ولی مساله‌ی مورد نظر ما این نیست. موضوع این است که کرواسی در حالی به مرحله‌ی یک‌چهارم نهایی جام جهانی صعود کرده بود که بازی‌اش برای دومین بار به ضربات پنالتی کشیده شده بود ولی برای این ضربات، برنامه‌ی از پیش طراحی شده نداشت.

بازیکنان کروات به یکی از مهمترین لحظات فوتبال ملی خود رسیده بودند بدون اینکه بدانند در این موقعیت چه باید بکنند. در مقایسه با آماده‌سازی انگلیس برای ضربات پنالتی در بازی مقابل کلمبیا، آماده‌سازی کروات‌ها به شوخی می‌ماند.

این در عین حال نشانه‌ای از روند عمومی تصمیم‌گیری و فرایندهای آماده‌سازی تیم‌ها در فوتبال کرواسی بود. در فوتبال کرواسی چیزی به اسم برنامه‌ی بلندمدت و میان‌مدت وجود ندارد. نه نقشه‌راهی در کار است و نه سیستم مشخص و پایه‌ریزی‌شده‌ای. کروات‌ها اساتید بداهه هستند.

خیلی‌ها می‌پرسند چطور ممکن است کشوری با 4 میلیون نفر جمعیت این همه فوتبالیست باکلاس به دنیای فوتبال تحویل دهد ؟ فارغ از کلیشه‌های دست تقدیر و ژنهای فوتبالی، تا کنون پاسخ جامع و کاملی به این سوال داده نشده است. البته در کرواسی مربیان رده‌‌های پایه‌ی بسیار خوبی هست که معرفی این همه ستاره‌ی بزرگ در سالهای اخیر مدیون تلاش آنها بوده. ولی در کرواسی برنامه‌ی جامعی در کار نیست که به صورت سیستماتیک جوانان را آموزش داده یا فوتبالیست‌های جوان را در سراسر کشور توزیع کند.

استادیوم‌های جدید در این سالها به ندرت ساخته شده و زمین‌های تمرین هم از این قاعده مستثنی نبوده. امکانات فوتبالی درکرواسی ابتدایی است، بسیاری از زمین‌های چمن کیفیت وحشتناکی دارند و باشگاه‌ها برای دخل و خرج‌شان دچار مشکل هستند.

سرمربی حال حاضر کروات‌ها، دالیچ تنها 48 ساعت پیش از آخرین بازی کرواسی در رقابتهای انتخابی اروپا، درمقابل اوکراین، به این سمت منصوب شد. بازی‌ای که کرواسی باید حتماً در آن پیروز می‌شد تا به رقابتهای حذفی راه یافته و در صورت پیروزی در دو بازی رفت و برگشت جواز حضور در روسیه را پیدا کند. او قبل از سفر تیم ملی کرواسی به کیف برای بازی با اوکراین، در فرودگاه زاگرب به تیمش ملحق شد.

 

منبع: ورزش سه
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین