تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
احتمال تغییرات جدی تا 10 روز آینده؛
بانک مرکزی هم اکنون عقب کشیده و روزهای آینده باید منتظر ضربه دیگری از بانک مرکزی به بازار ارز باشیم. ضربه‌ای که بنظر می‌رسد ظرف 10 روز آینده این بانک با اجرای بخش کوچکی از برنامه های تدوین شده موج آنرا ایجاد خواهد کرد.
دلار باز هم عقب می‌نشیند یا نه؟ / آیا باید منتظر ضربه دیگری از بانک مرکزی به بازار ارز باشیم؟
رویداد۲۴بانک مرکزی روزهای پر رفت و آمدی دارد. در روز چندین و چند جلسه کارشناسی با طیف های مختلف کارشناسان اقتصادی برگزار شده و شخص رئیس کل بانک مرکزی برای اولین بار در این جلسات شرکت می کند. همچنین رئیس کل بانک مرکزی، چند ایرانی که در دانشگاه‌های برتر دنیا و نیز در صندوق بین‌المللی پول مشغول کار هستند را به ایران فراخوانده و در حال مشورت گرفتن از آنهاست.

براساس این گزارش‌ها برنامه‌های جامعی برای خروج کشور از بحران ارزی و بانکی در حال طراحی است که بزودی عملیاتی می‌شود. محور این برنامه‌ها بازار آزاد و استفاده از پتانسیل‌های منطقه‌ای و تکیه بر شرکای اصلی تجاری ایران برای دور زدن تحریم‌هاست. 

برنامه‌هایی که تا پیش از این حتی صحبت کردن از آنها در بانک مرکزی مجاز نبود! راهکارهایی از جنس حضور بانک‌های خارجی شرقی در کشور تا صدور کارت به جای اسکناس برای خرج در 5 کشوری که بالاترین مقاصد گردشگری ایران هستند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل جدید بانک مرکزی، دلار را حدود 12 هزار تومان تحویل گرفت و با اعلام اولین برنامه های او دلار تا مرز 8200 تومان هم پایین آمد اما دوباره به 10500 تومان برگشت.

یک منبع آگاه می‌گوید بانک مرکزی سیاست فعال «ضربه زدن و عقب کشیدن» را انتخاب کرده است. سیاستی که بدون خرج منابع ارزی باعث شد تا دلار از 12 هزار تومان به حدود 8 هزار تومان سقوط کند و دوباره به 10 هزار تومان برسد. اگر این ادعا درست باشد، بانک مرکزی هم اکنون عقب کشیده و روزهای آینده باید منتظر ضربه دیگری از بانک مرکزی به بازار ارز باشیم. ضربه‌ای که بنظر می‌رسد ظرف 10 روز آینده این بانک با اجرای بخش کوچکی از برنامه‌های تدوین شده موج آنرا ایجاد خواهد کرد.

این منبع آگاه گفت که کارشناسان اقتصادی با مدل‌سازی‌های اقتصاد سنجی پیچیده اثبات کرده‌اند که با کمتر از 3 میلیارد دلار به راحتی می‌توان بازار ارز ایران در نرخ های واقعی ارز که حدود 30 درصد کمتر از نرخ فعلی است مدیریت کرد. در صورتی که بانک مرکزی سیاستی همانند همه بانک‌های مرکزی در دنیا اتخاذ کند و وقت مداخله و زمان عدم مداخله را به خوبی تشخیص دهد.

در این شرایط توصیه می‌شود که مردم با احتیاط بیشتری در بازار ارز حضور پیدا کنند. روزگاری که دلار مداوم صعودی بود گذشته است و نوسان‌های آن می‌تواند ضربات سنگینی را به مردم عادی که در این بازار وارد شده اند وارد کند.
منبع: اقتصاد آنلاین
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
14_t.html,15_t.html
گزارش ویژه
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین