تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - ۱۸ مهر ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
۵ راس گورخر در مسیر انتقال از پارک ملی توران در شاهرود به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار تلف شدند.
مرگ مشکوک گورخرها در مسیر انتقال گرمسار
رویداد۲۴ به گزارش گروه حوادث سازمان حفاظت محیط زیست برای ساماندهی سایت‌های تکثیر گونه‌های شاخص حیات وحش، برای زنده گیری و انتقال ۱۰ راس گورخر از پارک ملی توران در شاهرود به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار برنامه ریزی کرده بود که در مسیر انتقال ۵ راس گورخر تلف شدند.

عباسعلی دامنگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: برای انتقال این گورخرها، عملیات زنده گیری با استفاده از روش بیهوش کردن حیوان انجام شد که در همان ابتدای امر، یکی از گورخرها، احتمالا به علت حساسیت دارویی تلف شد.

وی افزود: دو راس گورخر دیگر در مسیر انتقال و به علت تروما (ضربه به سر ناشی از تکانه‌های حمل و نقل در قفس) تلف شدند و دو راس گوخر دیگر هم احتمالا به علت تزریق داروی بیهوشی احیا نشدند و جان باختند.

دامنگیر با اشاره به اینکه تیم ویژه سازمان‌های دامپزشکی و حفاظت محیط زیست کشور برای بررسی علت قطعی مرگ ۵ راس گورخر در استان سمنان تشکیل شده است گفت: با تایید سازمان دامپزشکی اگر در این بررسی‌ها علت قطعی اتلاف این گورخر‌ها مشخص نشود، نمونه‌ها را برای آزمایش‌های تکمیلی به خارج از کشور ارسال می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به تلاش‌ها برای زنده ماندن ۵ راس گورخر منتقل شده به پارک ملی کویر گفت: درمان‌های کمکی برای ۵ راس گورخر دیگر درصورت لزوم در دستور کار قرار گرفته است.

دو هفته پیش هم در فرآیند زنده گیری یک قلاده پلنگ در روستای قلعه بالای شاهرود، این حیوان پس از بیهوشی، احیا نشد و جان باخت.

در آن زمان کارشناسان حفاظت محیط زیست، علت مرگ این پلنگ را کهولت سن آن اعلام کردند.
 
منبع:رکنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
0
0
اين چندمين اتفاق ناگوار در حوزه حيات وحش سمنان است كه نشان از بي تدبيري مديركل محيط زيست سمنان است
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
0
0
اين چندمين اتفاق ناگوار در حوزه حيات وحش سمنان است كه نشان از بي تدبيري مديركل محيط زيست سمنان است
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار