تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷ - ۱۷ آبان ۱۳۹۷
نخستین اخراج پس از انتخابات میان دوره‌ای؛
دادستان کل آمریکا به درخواست رئیس جمهور از سمت خود استعفا داد. با برکناری سشنز باید منتظر تغییرات دیگر در کابینه هم بود.
استعفای دادستان کل آمریکا تحت فشار ترامپ، تلاشی آشکار برای تضعیف تحقیقات راشا گیت است
رویداد۲۴ گاردین گزارش داد: جف سشنز دادستان کل آمریکا که ماه‌ها مورد انتقادات شدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بود از سمت خود استعفا کرد.

جف سشنز گفت: به درخواست ترامپ استعفا می‌کند. سشنز در نامه استعفای خود نوشته است که به درخواست رئیس جمهور از سمت خود کناره می‌گیرد.

دونالد ترامپ اعلام کرد که «جانشین دائمی» جف سشنز را متعاقبا معرفی خواهد کرد. وی در توییتر خود نوشته است که تا آن زمان «ماتئو ویتاکر» رئیس دفتر سشنز موقتا سرپرستی دادستانی کل یا همان وزارت دادگستری آمریکا را بر عهده خواهد داشت.

ترامپ پیش از این در مورد نقش سشنز در پرونده دخالت روسیه در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا به شدت از او انتقاد کرده بود و دو سال با او در کشمکش سیاسی بود. در تاریخ سیاسی نوین آمریکا، هرگز هیچ رئیس جمهوری به اندازه ترامپ از یک عضو کابینه خود تا این حد انتقاد، و آشکارا به او حمله نکرده است. با این همه سشنز یکی از نخستین کسانی بود که با آغاز کارزار انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۵، حمایت خود از او را اعلام کرده بود.

خداحافظی جف سشنز پس از انتخابات میان دوره‌ای در این کشور قابل پیش بینی بود. جمهوری خواهان آمریکا در پایان انتخابات روز سه شنبه، اکثریت خود را در مجلس سنای این کشور حفظ کرده، ولی بیشتر کرسی‌های کنگره را از دست دادند.

واکنش‌ها

«چاک شومر» رئیس نمایندگان دموکرات در سنای آمریکا گفت: زمان بندی استعفای جف سشنز دادستان کل آمریکا بسیار مشکوک است.

وی افزود هر کسی که برای جانشینی جف سشنز دادستان کل مستعفی آمریکا معرفی شود نباید در تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات این کشور دخالت کند.

شومر در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به اظهارات قبلی ویتاکر مبنی بر حمایت از قطع بودجه تحقیقات روسیه و تحمیل محدودیت بر آن، وی باید خود را در مدت زمان سرپرستی دادستانی کل، از نظارت بر این تحقیقات برهاند.

«نانسی پلوسی» رهبر نمایندگان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: اخراج جف سشنز از دادستانی کل آمریکا «تلاشی آشکار» توسط ترامپ برای تضعیف تحقیقات روسیه و پایان دادن به آن است.

وی افزود ماتئو ویتاکر سرپرست تازه منصوب دادستانی کل آمریکا باید خود را از تحقیقات روسیه برهاند. ­

«توماس ادوارد پرز» رئیس کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا هم گفت: اخراج جف سشنز توسط ترامپ سوء استفاده جدی از قدرت است و برای حاکمیت قانون در این کشور بی نهایت خطرناک است.

نماینده ارشد دموکرات در کمیته اطلاعات سنای آمریکا نیز گفت: اخراج سشنز دادستان کل آمریکا نباید اولین گام برای ممانعت از تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات باشد.

نفر دوم حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: کنگره این کشور باید اقدامی دوحزبی برای حفاظت از تحقیقات روسیه صورت دهد.

«جری نادلر» نمایند ارشد حزب دموکرات آمریکا در کمیته قضایی مجلس نمایندگان این کشور گفت: برای ماتئو ویتاکر سرپرست تازه منصوب دادستانی کل کاملا نامناسب است که بر تحقیقات روسیه نظارت کند.

«برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت که نزدیک به دموکرات هاست هم به رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که تحقیقات مولر باید بی وقفه ادامه یابد. وی تاکید کرد که هرگونه اقدام به ایجاد مانع در روند تحقیقات بازرس ویژه، قابل پیگرد خواهد بود.

جف سشنز صاحب عالی‌ترین مسند قضایی در آمریکا بود و «رابرت مولر» بازپرسی که زیر نظر وزارت دادگستری آمریکا فعالیت دارد، تحقیقات گسترده‌ای را در مورد اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در دست دارد. تحقیقات او تاکنون به طرح اتهام‌هایی به چند تن از همکاران نزدیک ترامپ انجامیده است. انتظار می‌رود طی چند روز آتی پرونده تحقیقات او که به دلیل انتخابات مسکوت مانده بود، دوباره وارد فاز اجرایی شود.

با برکناری سشنز باید منتظر تغییرات دیگر در کابینه هم بود به گونه‌ای که احتمال تغییر «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا هم مطرح است.
منبع: جماران
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: