تاریخ انتشار: ۱۵:۰۸ - ۰۹ دی ۱۳۹۷
سفیر ایران در سوریه اعلام کرد؛
سفیر ایران در سوریه درباره جزییات کانال مالی تهران- دمشق گفت: بعد از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، شهروندان دو کشور می‌توانند با استفاده از کارت‌های شتاب، لیر و ریال در کشور مقابل دریافت کنند.

جزییات کانال مالی ایران و سوریه/ اتصال کارت‌های شتابی دو کشور

رویداد۲۴ جواد ترک آبادی در خصوص جزییات کانال مالی که قرار است بین ایران و سوریه برقرار شود، اظهار داشت: موافقتنامه همکاری‌های بانکی بین دو کشور در چند چارچوب مورد پیگیری است.

وی با بیان اینکه اولین مورد از موافقت نامه همکاری‌های بانکی بین ایران و سوریه، احداث بانک در کشور مقابل توسط کشور دیگر است، افزود: دومین مورد احداث شعب مختلف بانک‌های موجود دو کشور در کشور مقابل است.

سفیر ایران در سوریه ادامه داد: یکی دیگر از موارد مورد توافق برقراری رابطه ارز‌های محلی ایران و سوریه از طریق بانک‌های واسطه براساس توافقنامه‌ای است که امضا خواهد شد.

این دیپلمات ایرانی گفت: در نظر داریم شهروندان ایرانی با استفاده از کارت‌های شتابی بانکی که در اختیار دارند، بتوانند در سوریه از دستگاه‌های بانکی آن کشور، لیر دریافت کنند، همچنین شهروندان سوری نیز خواهند توانست که از عابر بانک‌های ایرانی، ریال ایران را دریافت کنند.

وی ادامه داد: بانک‌های مرکزی دو کشور نیز براساس این موافقتنامه قرار است این موضوعات را پیگیری و اجرایی کنند. ترک آبادی تصریح کرد: شاید بزرگترین مشکل در زمینه اجرایی شدن این موضوع آن است که طرف سوری زیرساخت‌های لازم برای برقراری روابط با بانک‌های ایرانی را ندارد.

سفیر ایران در سوریه ادامه داد: شبکه شتابی که بانک‌های ایرانی از آن استفاده می‌کنند، در سوریه هنوز کامل نیست و ما منتظر هستیم که این زیرساخت‌ها ایجاد شود تا بتوانیم کار خودمان را ادامه دهیم.

به گفته این دیپلمات ایرانی، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و سوریه در حال حاضر کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار است که بسیار ناچیز بوده و مقامات و مسئولین در تلاش هستند تا این مبادلات را به سطح مناسباتی سیاسی برسانند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار