تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - ۱۰ دی ۱۳۹۷
فرمانده سپاه قدس گفت که کربلای ۴ عملیات فرعی نبود، ولی دشمن به علت اینکه ما عملیات کربلای ۵ را بلافاصله آغاز کردیم، تصور کرد که فرعی بوده است.
واکنش سردار سلیمانی به محسن رضایی: کربلای ۴ عملیات اصلی بود نه فرعی +فیلم
رویداد۲۴ سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی با برنامه حالا خورشید پیرامون حواشی اخیر در خصوص عملیات کربلای ۴ اظهار داشت: عملیات کربلای ۴، عملیات اصلی ما بود نه فرعی چراکه بعد از موفقیت کربلای ۵ دشمن تصور کرد کربلای ۴ عملیات فرعی ما بوده است.

وی با بیان اینکه عملیات کربلای ۴ عملیات اصلی بود نه فرعی اظهار داشت: ما عملیات‌هایی داشتیم که در طول سال برای آ. برنامه‌ریزی کردیم و در طول ۶، ۵ ما برای آن کار می‌کردیم و به موفقیت نرسیدیم. عملیات رمضان هم تا حدود اهداف اساسی رسیدیم، اما به نتیجه نرسید. در والفجر مقدماتی هم کار‌های فراوانی پیرامونش صورت گرفت، اما به نتیجه نرسید. ما ۵، ۶ عملیات داشتیم که منجر به موفقیت نشد پس ما در جنگ عملیات موفق و ناموفق داشتیم.

وی افزود: عملیات کربلای ۴ جزو عملیات اصلی بود، اما اینکه چرا عملیات لو رفت باید بگویم جمعی تصمیم‌گیرنده برای جنگ بودند و منطق نظامی وجود دارد و ما در همه عملیات‌ها نسبتی از لورفتگی را داشتیم مثلا عملیات والفجر ۸ که غافلگیرانه بود من در کنار رودخانه بودم و دیدم وقتی غواصان به آب زدند دشمن در حال شلیک به رودخانه است اگر ما چنین تصوراتی را مبنا قرار می‌دادیم هیچ عملیاتی را نمی‌شد انجام داد.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: وقتی در حین عملیات کربلای ۴ با مواجه شدید دشمن مواجه شدیم و فهمیدیم امکان مقابله و عبور از ام‌الرصاص وجود ندارد تصمیم‌گیری شد که عملیات متوقف شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه وقتی در فاصله کمتر از ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ را انجام دادیم و بزرگترین موفقیت را کسب کردیم گفت: آن زمان هم ما با عملیات موافق نبودیم و بحث می‌کردیم، اما مرحوم آقای هاشمی اصرار داشتند که عملیات انجام بگیرد. در عملیات کربلای ۵ تصور این بود که دشمن در آنجا هم هوشیار است و فرماندهان موافق نبودند، اما فرماندهی جنگ موافق عملیات بود.

وی افزود: تصور دشمن از هنگام انجام عملیات کربلای ۵ که ما توانستیم خود را کناره بصره برسانیم این بود که کربلای ۴ عملیات فرعی بوده و این تصور در دشمن وجود داشت.

سردار سلیمانی با بیان اینکه جنگ به اندازه کافی منطق برای دفاع از خودش دارد جنگ ما مردمی و معنوی‌ترین جنگ بود من همه جهاد‌ها را دیدم و هیچ جهادی به پاکی جهاد ما نیست ما فرماندهی بزرگ، حکیم و جامعه‌الشرایطی مثل امام داشتیم که با کسی رودربایستی نداشت.

وی در جمع‌بندی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: اولا اینکه نمی‌توان جنگ را به بهانه اینکه دشمن آن را فهمید لغو کرد و نمی‌توانیم این را مبنا قرار دهیم و در این صورت هیچ عملیاتی نمی‌توانستیم انجام دهیم. مثلا عملیات بیت‌المقدس هم لو رفته بود شب عملیات فتح‌المبین که به پای عملیات رفتیم مجبور شدیم برگردیم و به همین دلیل براین مبنا هیچ عملیاتی قابل انجام نبود. وقتی با سرعت ۱۵ روز بعد عملیات کربلای ۴، کربلای ۵ را انجام دادیم و ما را به کناره بصره رساند دشمن متوجه شد کربلای ۴ فریب بوده و عملیات کربلای ۵ اصلی بوده است.

سردار سلیمانی افزود: دشمن وقتی که کربلای ۵ را انجام دادیم و کانال ماهی رسیدیم به این نتیجه رسیدند که عملیاتی کربلای ۴ فریب بوده حتی در کربلای ۵ پک فریب انجام دادیم تا عملیات موفق شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما هیچ وقت نگاه نمی‌کردیم در صحنه مقابل چه اتفاقی می‌افند در عملیات کربلای یک و آزادسازی مهران شاید چندان این عملیات را جدی نمی‌دانستیم، اما وقتی آقای هاشمی گفت: به ما فرمودند: به بچه‌ها بگویید که مهران را پس بگیرند این انگیزه‌ای برای ما شد و هیچ وقت جنگ درگیر موضوعات نفسانی نبود.
 
تعداد بازدید : 92
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: