تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۲۶ دی ۱۳۹۷
چالش‌های خصوصی‌سازی در گفتگو با کاظم دلخوش:
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عدم موفقیت سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی، گفت: بخشی از شرکت‌های ما قابل واگذاری نبوده و زیان‌ده بودند، اما این واگذاری‌ها صورت گرفت.
بخشی از شرکت‌های دولتی زیان‌ده نباید واگذار می‌شدند/ سازمان خصوصی‌سازی ناکام بود
رویداد۲۴ خصوصی‌سازی فرایندی اجرایی، مالی و حقوقی است که دولت‌ها در بسیاری از کشور‌های جهان برای انجام اصلاحات در اقتصاد و نظام اداری کشور به اجرا درمی‌آورند. خصوصی‌سازی حاکی از تغییر در تعادل بین حکومت و بازار و به نفع بازار است و وسیله‌ای برای افزایش کارایی مالی و اجتماعی است؛ در تیر ماه ۱۳۸۵، مقام معظم رهبری بند ج. اصل ۴۴ قانون اساسی را ابلاغ و دولت را موظف کردند تا ۸۰ درصد از سهام بخش‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند. آنچه که امروز به عنوان اصل ۴۴ از آن یاد شده و هدف از آن را خصوصی‌سازی می‌دانند در واقع «تفسیریه جدید بر اصل ۴۴ قانون اساسی» است.

کاظم دلخوش‌اباتری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این رابطه، گفت: ابلاغ قانون اصل ۴۴ که مقام معظم رهبری هم بر آن تأکید داشتند، با سه فرایند و رویکرد؛ پیشگیری از انحصار، قانون برنامه و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری انجام پذیرفت.

وی افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، نمایندگان مجلس قانون اصل ۴۴ را نوشتند که قانون خوبی بود.

دلخوش با بیان اینکه در فرایند خصوصی‌سازی هم قوانین احتیاطی و هم حضور بخش خصوصی و تعاونی‌ها در عرصه اقتصاد پیش‌بینی شده بود، افزود: با توجه به ماده ج. بند ب. سیاست‌های ابلاغی، مقام معظم رهبری اجرا را به بخش خصوصی و تعاونی‌ها سپرده و منع مداخله دولت را در اجرا پیش‌بینی کرده بودند و سیاست‌گذاری و نظارت باید انجام می‌شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: متأسفانه بعد از نوشتن قانون، در فرایند واگذاری‌ها، آن چیزی که باید اتفاق می‌افتاد، نیفتاد.

دلخوش بیان کرد: بخشی از شرکت‌های ما قابل واگذاری نبوده و ضررده بودند، اما این واگذاری‌ها صورت گرفت. به نظر من آن طورکه شایسته بود واگذاری‌ها انجام نشد و بطور مثال هنوز دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در این فرایند معطل مانده‌اند.

وی تاکید کرد: دو تیم استقلال و پرسپولیس براساس قانون باید واگذار می‌شدند، ولی مسائل پشت پرده و عدم توجه به نحوه واگذاری و امثال این‌ها باعث شد این فرایند کُند پیش برود و تا به حال اجرایی نشده و این آسیبی برای هواداران فهیم این دو باشگاه است.

دلخوش در پایان تاکید کرد: در مجموع سازمان خصوصی‌سازی نتوانست واگذاری‌ها را بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی درست انجام دهد، همان‌طور که شاهد بودیم که در کارخانه ابریشم واگذاری انجام شد، اما همه کارگران آنجا سرگردان شدند و قرار بود اول به کارکنان و کارگران توجه شود و اگر آن‌ها می‌خواهند سهام را بگیرند که اینگونه نشد.
منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: