تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - ۲۷ دی ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
انتقاد شرق الاوسط از پمپئو:
در دوحه، وزیر خارجه آمریکا از یک سو بر محاصره و جلوگیری از فعالیت‌های ایران تاکید نمود و از سوی دیگر، صحبت‌هایی کرد که بیانگر بی اهمیت بودن اختلاف دولت‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر با سیاست‌های قطر باشد.
پمپئو می‌گوید ایران باید محاصره شود اما از سوی دیگر اهمیتی برای اختلاف اعراب با قطر قائل نیستید
رویداد۲۴ الشرق الاوسط نوشت: پیام‌های مهمی در سفر وزیر خارجه آمریکا به دولت‌های خلیج فارس وجود دارد. عنوان اصلی صحبت‌های وزیر نزدیک به ترامپ، محاصره ایران و ایجاد یک ائتلاف بین المللی و منطقه‌ای بزرگ برای محدود کردن فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور است.

در ادامه این مطلب آمده است: پومپئو در پایتخت‌های خلیج فارس از جمله پادشاهی عمان و دولت قطر چرخید، اما طبعا واضح‌ترین صحبتهایش در ریاض و در دیدار با ملک سلمان و، ولی عهد سعودی، بن سلمان مطرح شد.

در دوحه، وزیر خارجه آمریکا در مورد دو مساله صحبت کرد که هیچ انسجامی با یکدیگر نداشتند، از یک سو بر محاصره و جلوگیری از فعالیت‌های ایران تاکید نمود و از سوی دیگر، صحبت‌هایی کرد که می‌تواند بیانگر بی اهمیت بودن اختلاف دولت‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر با سیاست‌های قطر باشد.

چطور می‌توان صحبت‌های پومپئو را درک کرد؟ قطر به صراحت اعلام می‌کند که در جبهه ایران حضور دارد، تحریم‌های آمریکا علیه آن را نمی‌پذیرد و مواضع سیاسی ایران را شرافتمندانه می‌داند. علاوه بر اینکه به حماس و حزب الله که از سوی ایران تغذیه می‌شوند، کمک می‌کند.

شاید بتوانیم موضع پادشاهی عمان در مورد ایران را درک کنیم، این کشور وارد درگیری‌های ایران با منطقه عربی نمی‌شود و بنابر اعتبار‌های خاصی، به حکم همسایگی جغرافیایی با ایران، رابطه خود با آن را حفظ کرده است و دول خلیج فارس و غربی‌ها نیز نقش میانجی عمان را پذیرفته اند و آن را کانال ارتباطی خود با ایران می‌دانند.

اما قطر هیچ توجیهی برای ارتباط نزدیک خود با ایران ندارد، همانطور که از مجوز جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در این باره محروم است.

وزیر خارجه ایالات متحده در پایتخت قطر در مورد نقشه خود برای تشکیل ائتلاف استراتژیک در خاورمیانه برای مقابله با ایران و حل بحران قطر صحبت می‌کند، بی آنکه به این مساله توجه داشته باشد که علت اصلی محاصره قطر توسط هم پیمانان عربش، ارتباط آن با ایران است.

در این میان، سوال مهمی که متوجه دولت آمریکا می‌شود، آن است که بدون مهار هم پیمانان ایران، چطور می‌خواهد خود ایران را کنترل کند؟ چرا ایالات متحده متوجه نقش سیاست‌های قطر در ادامه رفتار‌های منطقه‌ای ایران نیست؟!
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محمدغریب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
1
0
اینکه مارامحاصره کنندانهم توسط چندشیخ نشین لاابالی متحجربدون ارباب فاشیست وتروریست امریکا وفرانسه نوکرصهیونیست نمیتوانداماملت ایران محاصره وتحریم دولت ناکارامد که کلید قفل رابه ملت نشان دادشدهوسرمایه داران کثیف خون ملت رادارند میخورندچون ناکارامدی دولت رامیبینند...وووووووووو.....اووووو.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: