تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
در حالی که تعداد معاملات مسکن در تهران کاهشی برابر با ۶۴ درصد را در دی ماه سال جاری تجربه کرده است، قیمت‌ها رشدی بالاتر از ۹۰ درصد را پذیرا بود.
آپارتمان‌های تهران در چه رنج قیمتی پرطرفدارترند؟
رویداد۲۴ وضعیتی که بسیاری از کارشناسان بدان صفت رکود تورمی را می‌دهند، حالا دامن بازار مسکن را گرفته است. رشد قیمت‌ها در عین کاهش شدید معاملات بازار مسکن را رد شرایطی تازه قرار داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم معاملات مسکن از ۱۹ هزار فقره در دی ماه سال گذشته به ۶۷۲۱ فقره در سال جاری کاهش یافته است، با این حال متوسط قیمت مسکن از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در تهران به بیش از ۹ میلیئن ئ. ۷۹۰ هزار تومان رسیده است.

نوساز‌ها همچنان پرطرفدار

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی واحد‌های مسکونی تا ۵ سال ساخت همچنان پرطر فدارترین‌ها رد بازار مسکن هستند به طوری که ۴۳.۵ درصد از محعاملات بر این واحد‌ها متمرکز شده است. شش تا ۱۰ ساله‌ها نیز ۱۶.۴ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند. کمترین حجم معاملات، اما از ان واحد‌های مسکونی است کحه بیش از ۲۰ سال عمر دارند.

در عین حال در دی ماه سال جاری ۲۹۲۲ واحد مسکونی با عمر کمتر از ۵ سال در تهران معامله شده انتد که در قثیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی برابر با ۶۸.۹ درصد را نشان می‌دهد.

پرطرفدارترین محدوده قیمتی

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در دیماه سال جاری حاکی از آن است که واحد‌های مسکونی در دامنه قیمتی "۵۰ تا ۶۰ "و "۶۰ تا ۷۰ "میلیون ریال به ازای هرمتر مربع بنا هر کدام با سهم یکسان ۱۰ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه‌های قیمتی "۴۰ تا ۵۰ "و "۷۰ تا ۸۰ "میلیون ریال نیز هر کدام با سهم یکسان ۸.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۸.۷ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران ۹۸ میلیون ریال معامله شده‌اند.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در ده ماهه سال ۱۳۹۷ نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰۴.۶هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۳۰.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۹ و ۱۷.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.
منبع: خبرآنلاین
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: