تاریخ انتشار: ۱۴:۳۸ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
روز گذشته مقامات اروپایی قرار بود از کانال مالی SPV رونمایی کنند، اما مذاکرات در این باره بی‌نتیجه ماند. گفته می‌شود ادامه مباحث به نشست روز پنجشنبه وزرای خارجه کشور‌های اروپایی در رومانی موکول شده است.
نشست بروکسل برای رونمایی SPV بی‌نتیجه ماند/ ایران چشم‌انتظار نشست رومانی
رویداد۲۴ هیکو ماس وزیر خارجه آلمان اعلام کرده اتحادیه اروپا در صدد ایجاد یک کانال مالی با ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکاست. اقدامی که با تهدید ترامپ به جریمه تنبیه سنگین مواجه شده است.

اروپا مشتاق حفظ توافق هسته‌ای با ایجاد این کانال مالی موسوم به SPV با ایران است. این کانال مالی به کمپانی‌های اروپایی اجازه می‌دهد تحریم‌های آمریکا برای تجارت کالا با ایران را دور بزنند.
 
ماس گفته این کانال مالی در دست بررسی‌های ما برای اجرایی شدن است و هدف ما این است که کسب و کار‌ها به دلیل تجارت با ایران تحت تحریم آمریکا قرار نگیرند و این قرار است به ابزاری پایدار برای پرداخت‌های بین المللی تبدیل شود.
 
فرانسه، آلمان و بریتانیا نیرو محرکه‌های ایجاد این ساز و کار مالی ویژه در ماه‌های اخیر بوده‌اند، اما نشست سفرای کشور‌های اروپایی در بروکسل که روز گذشته انجام شد، در نهایت به ارائه این کانال ختم نشد.
 
گفته می‌شود قرار است ادامه مذاکرات در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در رومانی که از روز پنجشنبه آغاز می‌شود انجام شود. پنجشنبه ۳۱ ژانویه تا جمعه اول فوریه وزرای کشور‌های عضو اتحادیه اروپا قرار است در بخارست رومانی نشست داشته باشند.
 
این نشست که به «گیمنیچ» معروف است، نشست غیر رسمی وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپاست که از سال ۱۹۷۴ هر شش ماه با هدف تغییر ریاست چرخشی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده خواهد داشت. وزرای خارجه به طور معمول در این نشست درباره اتحادیه اروپا و امور بین المللی گفت‌وگو می‌کنند.
 
مقامات ارشد اروپایی چندین هفته است که وعده راه‌اندازی این کانال را داده‌اند، اما جزییات آن از بیم برخورد ترامپ افشا نشده است.
 
کاخ سفید در هفته‌های اخیر تهدید‌های خود علیه کانال مالی را دوچندان کرده و هشدار داده اروپایی‌ها در صورت تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا با جریمه‌های سنگینی روبرو خواهند شد. از نظر ترامپ این کانال کمپین حداکثر فشار علیه ایران را بی‌اثر خواهد کرد اما اروپایی‌ها اصرار دارند توافق هسته‌ای به قوت خود باقی بماند؛ توافقی که به نظر ترامپ افتضاح و یک جانبه به نفع ایران و به ضرر امنیت جهانی است.
 
اتحادیه اروپا در حال حاضر از اقدامات مقابله‌ای دیگری برای جلوگیری از تحریم‌های آمریکا نظیر قانون مسدود سازی تحریم‌های آمریکا نیز پرده‌برداری کرده است.
 
تاکید اروپا بر این است که ایران از توافق هسته‌ای خارج نشده و به سمت غنی‌سازی اورانیوم نرود. با این حال علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران هفته گذشته اعلام کرد در صورت شکست توافق، ایران به دنبال از سر گیری غنی‌سازی اورانیوم با فناوری‌های پیشرفته‌تر است.
 
روزنامه اکسپرس با اشاره به این اظهارات گفته بود: ایران در نظر دارد از سوخت هسته‌ای استفاده کند، اما سطح غنی‌سازی مد نظر ایران غنای لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را نیز در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار