تاریخ انتشار: ۱۳:۳۷ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
جمالی‌نوبندگانی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

استاندارد بین‌المللی خطا در پرتاب ماهواره ۵ درصد و در ایران ۶۰ درصد است

جمالی‌نوبندگانی می‌گوید: نرمال بین‌المللی خطا در حوزه پرتاب موشکی، پنج درصد است و این عدد در ایران ۶۰ درصد است.

11111111111111111111111111111111111111111

رویداد۲۴ محمد آیتی: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک شبکه آمریکایی، ضمن تایید شکست ایران در پرتاب ماهواره در دو ماه اخیر این احتمال را مطرح کرد که به دلیل خرابکاری عمدی ایالات متحده آمریکا این پروژه شکست خورده است. او در ادامه گفته ایران در حال تحقیق درباره این شکست است که در دو ماه اخیر، دو بار رخ داده است.

محمدجواد جمالی‌نوبندگانی درباره شکست پرتاب‌ ماهواره‌های ایران به رویداد۲۴ گفته: در دو ماه گذشته دو آزمایش پرتاب ماهواره ناموفق داشتیم البته باید توجه داشت که این اتفاقات در همه جای دنیا رخ می‌دهد. بطور مثال موشک آریان فرانسه چندین بار منفجر شده یا حتی مشابه چنین اتفاقی در روسیه و آمریکا هم رخ داده است، اما موضوع حائزاهمیت در این رابطه، درصد خطا است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته نرمال بین‌المللی خطا در این حوزه، پنج درصد است و این عدد در ایران ۶۰ درصد است. یکی از عمده دلایلی که این درصد در ایران بالاست به خاطر آزمایش‌های کم ماست. یعنی اگر در ایران از چهار موشک آزمایشی که پرتاب می‌شود دو تا ناموفق باشد یعنی ۵۰ درصد خطا و چون کشورهای پیشرفته آزمایشات به مراتب بیشتری نسبت به ایران دارند آمار خطاهایشان هم کمتر است.

او در پاسخ به اینکه اگر خطا در این حوزه در ایران بالاست چرا وزیر امور خارجه در این برهه خاص نام آمریکا را برای دو آزمایش ناموفق اخیر به میان آورده، گفت: آقای دکتر ظریف گفتند احتمال خرابکاری آمریکا وجود دارد. بالاخره در دوره‌ای بدافزارهایی برای فوردو فرستاده شد تا دستگاه‌های ما را منفجر کنند و این عمل مسبوق به سابقه است. اکنون هم آقای ظریف با قطعیت در این باره سخن نگفتند و ما هم بنا داریم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این موضوع حساس را پیگیری کنیم و در صورت نیاز، گزارشی را به عموم مردم ارائه دهیم.

جمالی‌نوبندگانی گفته من هم به مانند آقای دکتر ظریف احتمال خرابکاری آمریکا را می‌دهم زیرا از زمانی که ترامپ بر روی کار آمده سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه ایران آغاز کرده و آن‌ها نمی‌خواهند ما به دانش بالای فضایی دست پیدا کنیم.

خبر های مرتبط
نظرات شما