تاریخ انتشار: ۲۰:۴۲ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
سازمان بین المللی انرژی اعلام کرد: ایران در صدر کشورهای پرداخت کننده یارانه سوخت در دنیا قرار دارد.

ایران در صدر کشورهای پرداخت کننده یارانه سوخت

رویداد۲۴ بر اساس آمار ارائه شده در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در صدر کشورهای پرداخت کننده یارانه سوخت‌های فسیلی در جهان قرار دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی، یارانه پرداختی انرژی در ایران را معادل ۴۵.۱ میلیارد دلار اعلام کرده که این میزان شامل ۱۶.۵ میلیارد دلار یارانه فرآورده‌های نفتی، ۱۲.۳ میلیارد دلار یارانه برق و ۱۶.۳ میلیارد دلار یارانه گاز طبیعی بوده است.

بر پایه این آمار، یارانه یادشده، ۱۰ و ۴ درهم درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را به خود اختصاص داده است که این مسئله باعث شده تا ایران در صدر کشورهای پرداخت کننده یارانه مصرف سوخت‌های فسیلی قرار گیرد.

بر اساس ارقام اعلام شده در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، امسال دولت بیش از ۹۳۴ هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه پنهان پرداخت می‌کند که این میزان تقریباً دوبرابر رقم ۴۷۸ هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی کل کشور است.

یکی از مصادیق یارانه پنهان، قیمت بنزین و یارانه آن است که با توجه به تفاوت نرخ بنزین در ایران (۱۲ سنت) و نرخ متوسط بین‌المللی بنزین (۵۲ تا ۵۴ سنت)، بر اساس نرخ ارز نیمایی حدود ۸ هزار تومان است و این تفاوت‌ها در بودجه دیده نمی‌شود.

پرداخت این رقم قابل توجه علاوه بر اتلاف منابع مالی، غیرواقعی شدن تعرفه‌های انرژی و مصرف بی رویه را به دنبال دارد. موضوعی که ضرورت اصلاح الگوی تخصیص یارانه انرژی را بیش از هر زمان دیگری گوشزد می‌کند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
0
0
اکنون پس از چهل سال که از انقلاب می گذرد وعدم دستیابی به استقلال ایران گرانترین کشور بر حسب نرخ ارز در زمان رهبری شاه یعنی دلار ۶۸ ریالی وارزانترین کشور در زمان رهبری روحانیون یعنی دلار ۱۳۵۰۰ تومانی پس از دستاوردهای انقلاب حمایت کنید.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار