تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
لنز ابداع بسیار سودمندی بوده که به خیلی از انسان‌ها کمک کرده که بتوانند واضح ببینند، اما در مقابل استفاده طولانی از آن باعث بروز عوارض وحشتناکی می‌شود.
لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می‌زند
رویداد۲۴ گرفتن اولین لنز‌های طبی تان به یک ارتقا شگفت انگیز شبیه است که دیگر به عینک نیاز ندارید. شما می‌توانید دنیا را با آن‌ها به وضوح ببینید و صورتتان هم به نظر خوب می‌رسد. آن‌ها را می‌توانید به راحتی به چشم هایتان بزنید و به شما اجازه دهند کار‌های زیادی را انجام دهید که ممکن است با عینک راحت نباشید. عوارض لنز


۸ ریسک و مضرات استفاده از لنز‌های تماسی برای چشم

 

۱. مسدودیت تامین اکسیژن به چشم ها:

از آنجا که لنز‌های تماسی مستقیم روی چشم قرار می‌گیرند و کل قرنیه را پوشش می‌دهند، مقدار اکسیژنی که به چشم‌های شما می‌رسد، کاهش پیدا خواهد کرد. تامین اکسیژن خوب برای سالم نگه داشتن چشم‌ها حیاتی است. لنز‌های نرم یا سیلیکونی را انتخاب کنید، چون اکسیژن بیشتری را ارسال می‌کنند.

۲. خشکی چشم‌ها از عوارض لنز:

لنز تماسی مقدار اشک در قرنیه را کاهش می‌دهد و بیشتر اشک ما را جذب می‌کند تا خود را نرم نگه دارد. این کمبود اشک باعث ایجاد سندروم چشم خشک می‌شود، که منجر به احساس سوزش، تحریک پذیری و قرمزی چشم‌ها می‌شود.

اگر چشم‌ها بیش از حد خشک شوند، قرنیه زخم می‌شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد.

۳. هنگامی که همراه با داروها، به خصوص دارو‌های ضد بارداری استفاده شوند، تحریک پذیر می‌شود.

استفاده همزمان از قرص پیش گیری و لنز تماسی با هم منجر به تحریک پذیری چشم‌ها و سوزش مزمن خواهد شد. همانطور که در بخش سلامت نمناک می‌گوییم شما تغییراتی را در اشکی که عمدتاً شامل سه لایه اصلی است که برای حفاظت، شستن و تغذیه سطح چشم تشکیل می‌شوند، تجربه خواهید کرد. از استفاده لنز‌ها تا زمانی که قرص می‌خورید، خودداری کنید.


۴. ماهیت عکس العمل قرنیه؛ عوارض لنز برای قرنیه:

یکی از سوالات شما کاربران نمناکی عوارض استفاده از لنز برای قرنیه چشم بود که این چند مورد پاسخ به سوالات شماست پس با دقت مطالعه فرمایید. استفاده از لنز‌های تماسی ممکن است باعث کاهش بازتاب شده در چشم شود.

واکنش قرنیه یک مکانیزم محافظ چشم است که در آن مغز برای حفاظت از چشمان ما هر زمانی که کم‌ترین فشار وارد قرنیه می‌شود، با پلک زدن از چشم هایمان محافظت می‌کند.

واکنش قرنیه نشان می‌دهد که اگر چیزی ممکن است باعث آسیب مستقیم به آن‌ها شود، مثل یک شی در حال پرواز به سوی چشم‌ها و یا اگر کسی سعی می‌کند به ما آسیب برساند.

زمانی که از لنز‌های تماسی استفاده می‌کنید، به بدن خود یاد می‌دهید که واکنش قرنیه طبیعی را نادیده بگیرید. این ممکن است واکنش را ضعیف کند، شما نمی‌توانید چشم‌های خود را به اندازه کافی سریع ببندید و پلک بزنید که می‌تواند منجر به آسیب چشم شود.

استفاده از لنز‌ها را به حداقل برسانید. وقتی در خانه هستید از عینک استفاده کنید.


۵. ساییدگی قرنیه از عوارض لنز:

این امکان وجود دارد که لنز‌های تماسی قرنیه شما را خراش دهند، و باعث خراش قرنیه در صورتی که به درستی نصب نشوند و یا زمانی که چشم‌های شما بیش از حد خشک است، ایجاد شود.

هرگز با لنز‌های تماسی نخوابید. این لنز‌ها ذراتی مثل کثیفی و ماسه به دام می‌اندازند و به قرنیه چشم شما مالیده می‌شوند. این خراش‌ها یک دهانه برای باکتری‌ها و ویروس ایجاد می‌کنند تا به آن‌ها نفوذ کنند و عفونت‌های چشمی ایجاد کنند که ممکن است منجر به از دست رفتن بینایی شوند.

۶. چشم قرمز یا ورم ملتحمه از عوارض و مضرات لنز:

اگر لنز‌های تماسی برای ساعت‌های طولانی را استفاده کنید، خصوصاً در طول شب، خطر بسیار زیادی وجود خواهد داشت. آن‌ها محیطی مرطوب را فراهم می‌کنند که به عنوان بستر پرورش بالقوه برای میکروارگانیسم‌ها مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها عمل می‌کند.

علاوه بر این، از آنجایی که اکسیژن کم تری به قرنیه می‌رسد، وقتی لنز‌ها را می‌گذارید، بدن با عفونت که توسط باکتری‌ها یا ویروس هه ایجاد می‌شود، مبارزه نمی‌کند.

همیشه، همیشه، همیشه لنز تماس خود را قبل از خوابیدن بردارید.


۷. پتوز یکی از عوارض لنز‌های چشمی:

این شرایطی است که پلک‌ها می‌افتند و افراد مبتلا قادر به باز کردن چشمان خود نیستند. اگر از لنز‌های تماسی استفاده می‌کنید، آن‌ها ممکن است روی بافت‌های پلک که منجر به اسکار و انقباض می‌شوند، حرکت کنند که این منجر به سرپوش گذاری بیشتر می‌شود و این امر به خصوص برای افراد با لنز‌های تماسی سخت صادق است. تعویض لنز‌های تماسی نرم ایده خوبی خواهد بود.

۸. زخم قرنیه:

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که زخم باز حاوی قارچ، باکتری، عفونت انگلی و یا ویروس در قرنیه چشم ایجاد شود. زخم قرنیه باعث کوری دائمی می‌شود، اگر به سرعت درمان نشود. اگر این عمل منجر به نابینایی شود، پیوند قرنیه تنها راه بازگرداندن بینایی است.

جلوگیری از اثرات جانبی ناشی از لنز تماسی:

بیش از حد لنز تماسی نگذارید و آن‌ها رابا تجویز پزشک، دور بیندازید یا تعویض کنید.

هر چه بیشتر بدون جایگزین کردن لنز‌ها پیش بروید، بیشتر لنز آسیب رسان خواهند بود - این باعث کاهش تامین اکسیژن قرنیه می‌شود و در نهایت به چشم‌ها آسیب می‌رساند.

تست لنز تماس معمول خود را از دست ندهید.

منظم چک آپ شدن توسط چشم پزشک به شما کمک می‌کند مشکلات ناشی از لنز تماسی را در مراحل اولیه تشخیص دهید و با درمان به موقع از آسیب جدی خودداری کنید.

لنز‌های تماسی یک ابزار پزشکی عالی هستند که به میلیون‌ها نفر کمک می‌کنند تا به وضوح ببینند راه درازی در پیش دارید. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک گفته می‌شود از نظر قابلیت تنفس، قابلیت استفاده و راحتی. اما خطرات تهدید کننده واقعی با خودش همراه دارد که شما باید در مورد آن‌ها بدانید!

پس مشکل بزرگش چیست؟

گذاشتن لنز‌های تماسی در مدت طولانی، یا بدتر از این، خوابیدن با آن‌ها ناامن است. لنز‌های تماسی برای مقاومت در برابر این اعمال طراحی نمی‌شوند.

هر چه تماس طولانی‌تر باشد، چشم اکسیژن کمتری دریافت می‌کند.

قرنیه باید اکسیژن را مستقیماً از هوا دریافت کند و یک لنز تماسی مانع از این فرآیند می‌شود.

استفاده طولانی از لنز می‌تواند منجر به برخی مشکلات نسبتاً جدی شود.


عوارض و مشکلات استفاده از لنز


علائم استفاده بسیار طولانی از لنز‌های تماسی:

بدون گفتن، چشم به اکسیژن کافی برای کارکرد صحیح نیاز دارد! افراد، بدون آن، می‌توانند از اثرات جانبی وحشتناکی برخوردار شوند، مانند:

درد چشم
دید تار و مبهم
حساسیت نوری
قرمزی چشم
پارگی
رشد بیش از حد رگ‌های خونی اطراف چشم
زخم چشم
چشم‌های حساس

اگر شما هر یک از علایم فوق را از لنز تماسی دارید، توصیه می‌شود که به چشم پزشک خود مراجعه کنید چراکه یک متخصص می‌تواند به نحوه برخورد با این مساله بسته به استفاده از آن‌ها را متوقف کند.

معاینه چشم برای ارزیابی میزان التهاب انجام می‌شود و یک داروی موضعی یا استروئیدی در صورت وجود، توصیه می‌شود.

وقتی حالت خوبتان را دوباره دریافت کردید تا دوباره از لنز‌های تماسی استفاده کنید، مهم است که یک لنز تماسی مناسب داشته باشید و شاید برخی آموزش اضافی برایتان انجام شود.


چگونه می‌توانم مراقب لنزهایم باشم؟


مهم است که به درستی از لنز‌های خود استفاده کنید. اگر چه انواع مختلفی از لنز‌های تماسی وجود دارد، به طور کلی شما باید:

طبق مهلت مقرر داده شده از لنز‌ها استفاده کنید.

در هنگام استفاده، بهداشت خوبی داشته باشید.

ضد عفونی کردن آن‌ها طبق توصیه.

برای تست‌ها مراجعه کنید.

مهم است که توجه ویژه‌ای به آخرین نکته داشته باشید.

بدون تست منظم چشم، بیماری‌های چشمی و شرایط تشخیص داده نشده می‌مانند.

رویکرد پیشگیرانه بهترین رویکرد است تا به چشمان شما آسیب نرسد.

اگر درباره نحوه مراقبت از برند لنز تماسی ویژه خود مطمئن نیستید، یک جلسه آموزش لنز تماسی را رزرو کنید.
 
 
منبع: نمناک
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: