تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۲۳ تير ۱۳۹۸
خزانه‌دار شورای شهر تهران عنوان کرد:
خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران در سه ماه امسال ۹۵ درصد از درآمد‌های خود را کسب کرده است.
تحقق ۹۵ درصدی درآمد‌های شهرداری تهران در سه ماه ۹۸
رویداد۲۴ سید حسن رسولی در یک‌صد و پنجاه و پنجمین جلسه شورا با ارائه گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران در سه‌ماهه سال ۹۸ و ارزیابی میزان انطباق آن با بودجه مصوب سال ۱۳۹۸، گفت: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده دربرش عملکردی سه‌ماهه خود نسبت به تأمین منابع در سقف ۴۷ هزار و ۷۰ میلیارد ریال اقدام کند که در سه ماه فروردین و اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۸، مبلغ ۴۴ هزار و ۸۸۳ میلیارد ریال معادل ۹۵ درصد تحصیل شده است. طی سه‌ماهه مذکور کسری عملکرد ۲ هزار و ۱۸۷ میلیارد ریال نسبت به بودجه مصوب مشاهده می‌شود.

وی درباره درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، اظهار کرد: این سرفصل عمدتاً به عوارض تغییر کاربری، واگذاری مازاد تراکم مجاز و فروش اموال و املاک شهرداری و وصول مطالبات مربوط می‌شود. در این بخش مبلغ وصولی ۲۶ هزار و ۹۹۲ میلیارد ریال است، که نسبت به ارقام مصوب (۲۰ هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال) معادل ۱۲۹ درصد است. به عبارتی این سرفصل ۲۹ درصد مازاد تحقق نسبت به اجازه داده‌شده در بودجه ۹۸ را نشان می‌دهد.

خزانه‌دار شورای شهر تهران درباره سرفصل منابع حاصل از تملک دارائی‌های مالی، نیز اعلام کرد: منابع و درآمد‌های حاصله از این ردیف شامل استقراض بانکی و سایر روش‌های تأمین مالی است. کل ارقام مصوب مندرج در این ردیف سه هزار و ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است. مبلغ تحقق‌یافته ۷۴۰ میلیارد ریال معادل ۲۴ درصد مجوز داده‌شده بودجه ۹۸ اعلام‌شده است. درحالی‌که شهرداری مجاز به استفاده شش‌درصدی کل بودجه سه دوازدهم خود از این محل بوده است. مبلغ مذکور نشان دهنده استفاده ۱.۶ درصدی کل بودجه سه‌ماهه از این محل است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه تحلیل و ارزیابی خود را نسبت به این گزارش را این‌گونه بیان کرد: بر اساس اعلام کتبی شهرداری به‌منظور کنترل دقیق منابع و مصارف، تخصیص اعتبار در تیرماه امسال از سوی کمیته تخصیص به مراکز هزینه اعلام‌شده است. بر این اساس متأسفانه برخلاف نص صریح ماده ۷۹ هیچ رویداد هزینه‌ای در گزارش دریافتی از شهرداری درج نشده است. این نحوه ثبت حساب‌های هزینه نه تنها مغایر با ماده‌قانونی مذکور است، بلکه با بند الف، تبصره ۲ بودجه ۱۳۹۸ و نیز ماده ۳۹ برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری تهران، مرتبط با تکالیف شهرداری در خصوص مبادله به‌موقع موافقت‌نامه و تشکیل به‌موقع کمیته تخصیص نیز مغایرت آشکار دارد.

وی ادامه داد: سهم نقدی درآمد‌های حاصله ۷۷ درصد و سهم غیر نقد ۲۳ درصد کل درآمد‌های تحقق‌یافته است.

به گفته خزانه‌دار شورای شهر تهران درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شامل عوارض تغییر کاربری، واگذاری مازاد تراکم مجاز، فروش اموال و املاک شهرداری و وصول مطالبات از اشخاص حقیقی و حقوقی است که شهرداری برای سه‌ماهه مبلغ ۲۶ هزار و ۹۹۲ میلیارد ریال از رقم مصوب سه‌ماهه ۲۰ هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال معادل ۱۲۹ درصد درآمد تحصیل‌کرده است. هرچند در ظاهر مازاد ۲۹ درصدی تحقق درآمد از این محل ممکن است نقطه‌ضعف شهرداری به‌حساب آید. لیکن ازآنجاکه قریب به ۹۸۰۰ میلیارد ریال از طریق تهاتر بدهی‌های معوقه دستگاه‌های دولتی با اسناد خزانه به‌دست‌آمده است. این مازاد درواقع نقطه قوت عملکردی درآمدی شهرداری است.

رسولی همچنین تصریح کرد: کما فی السابق به شهردار تهران یادآوری می‌کنم با اصلاح رویه‌های جاری نسبت به ثبت ماهیانه وقایع مالی حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری و اعلام آن تا قبل از فرارسیدن ۱۵ ماه بعد، وفق ماده ۷۹ اقدام کند. تشکیل ستاد کاهش هزینه‌های جاری در سطوح گوناگون سازمانی و مدیریتی به‌موازات فعال‌تر ساختن ستاد‌های درآمد توصیه می‌شود. همچنین ازآنجاکه عملکرد حساب هزینه‌ای سه‌ماهه را دریافت نکرده‌ام. امکان اظهارنظر درباره ترکیب هزینه‌ها و نسبت‌های جاری و عمرانی این حساب (هزینه) که شاخص بسیار مهمی به شمار می‌آید، برایم فراهم نیست.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: