تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۸
دولت با راه‌اندازی طرح نوآفرین به دنبال راهی برای تسهیل قوانین و تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها هستند تا بتواند حمایتی از کسب و کار‌های نوپا در این زمینه باشد تا افراد علاقمند و سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد شوند.
طرح استارت آپی دولت به فرجام می‌رسد؟
رویداد۲۴ طرح استارت آپی دولت اخیرا با نام طرح نوآفرین و با هدف تقویت کسب و کار‌های نوپا از سوی دولت رونمایی شد. سامانه ملی ایران نوآفرین سامانه‏‌ای جامع در حوزه نوآفرینی کشور است تا امکان رشد و شکوفایی در این حوزه را از طریق تسهیل دسترسی به اطلاعات و امکانات موردنیاز ذینفعان اصلی این حوزه و یکپارچه‌سازی آنها، فراهم آورد.

این سامانه قرار است از این پس به ‏عنوان سکوی جامع کسب و کار نوپا ارائه خدمت کند. اما آیا سرنوشت این طرح هم همچون سایر طرح‌هایی که مسبب ایجاد آن دولت بود به فرجام خواهد رسید؟ یا با تغییر دولت‌ها به بن بست خواهد رسید؟

در همین خصوص آرش سروری، کارشناس حوزه استارت‌آپ در خصوص طرح‌نوآفرین که جهت آسان‌سازی و قانون‌مندتر کردن فعالیت استارت‌آپ‌ها و تسهیل ورود آنان به فرآیند‌های رسمی کسب‌وکار از سوی دولت تدارک دیده شده است در گفتگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ بیان کرد: چند شرط در طرح نوآفرین ذکر شده است؛ تعداد افراد که باید ۱۶ نفر باشد، سود سالیانه این استارت‌آپ‌ها نباید بالاتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد، هزینه اولیه و مدت راه‌اندازی که نباید بالای ۳ سال باشد؛ بنابراین بسیاری از موارد ممکن است در این طرح نگنجد، اما به طورکلی در بخش‌هایی مثل بیمه، مالیات و بخش حقوقی می‌تواند مفید واقع شود.

وی افزود: تمرکز بیشتر طرح نوآفرین در تسهیل فعالیت یک استارت‌آپ است. این طرح نمودار بزرگی دارد که بخشی از آن می‌تواند در بهبود ارتباط استارت‌آپ‌ها با مواردی باشد که می‌تواند برای آن‌ها سرمایه به وجود بیاورد و همانند وی سی‌ها و انجل‌ها مفید واقع شود.

این کارشناس حوزه استارت‌آپ در ادامه به مشکلات استارت‌آپ‌ها نیز اشاره کرد و گفت: مهمترین مشکل استارت‌آپ‌ها در ابتدا شفاف و مشخص نبودن مجوز‌ها و قوانین موجود است که در طرح نوآفرین حل خواهد شد.

وی در خصوص تقاضای استارت‌آپ‌ها از دولت نیز گفت: مهمترین خواسته استارت آپ‌ها در بخش کلان قانون‌گذاری‌ها، عدم سدسازی از سمت دولت و تسهیل موارد در این حوزه و همچنین شفاف بودن قوانین و مقررات است.

سروری در این زمینه تصریح کرد: نوآفرین یک کار جدید و جایگزین دخالت‌ها و سایر مواردی است که برای کسب و کار‌ها مشکل‌ساز بود تا بتواند قانون‌گذاری‌ها و چالش‌ها را در این زمینه تسهیل کند و فرصت‌های پیش‌رو را در خدمت گروه‌های استارت‌آپی قرار دهد.

وی افزود: این طرح فرصتی است که دولت در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار داده و افراد با مراجعه به سایت ایران نوآفرین می‌توانند در بخش‌های مختلف آن ثبت‌نام کنند، ولی امیدوارم این سایت در این حد باقی نماند و به یک بانک اطلاعاتی تبدیل شود و داده‌کاوی مناسبی را در پی داشته باشد تا در نهایت بتوان از این آمار‌ها استفاده کرد.

این کارشناس حوزه استارت‌آپ در پایان اظهار کرد: در این میان این نگران‌کننده است که با عوض شدن دولت و کابینه ممکن است طرح‌های تصویب شده ادامه پیدا نکند، امیدوارم این اتفاق برای این طرح پیش نیاید و ادامه داشته باشد و در سطح ملی دیده شود البته به شرطی که استارت‌آپ‌ها و بنیان‌گذاران این حوزه نیز در آن شرکت و نظرات خود را اعلام کنند و بتوانند با ثبت کردن اطلاعات خود در این بانک اطلاعاتی به وسعت آن بیفزایند تا بتوان تاثیر آن را دید.
منبع: اقتصاد24
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: