تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

در ماجرای تعویق لیگ نوزدهم فوتبال، پای زنان در میان است؟

در حالی که اعلام شده بود الزام فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مربوط به بازی‌های ملی است، اما رئیس کمیته استیناف صدور مجوز‌ها در اظهارات جدیدی عنوان کرد که فیفا تا نهم شهریور برای فراهم کردن شرایط حضور بانوان در بازی‌های لیگ برتر فرصت داده است.
در ماجرای تعویق لیگ نوزدهم فوتبال، پای زنان در میان است؟
رویداد۲۴ سازمان لیگ فوتبال برای آغاز لیگ نوزدهم الزاماتی را برای باشگاه‌های لیگ برتری تعیین کرده که به واسطه آن باید مقدمات رعایت آیین‌نامه‌های امنیتی فیفا و AFC در ورزشگاه‌ها فراهم شود و گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیکی برای فروش بلیت‌های بازی‌های لیگ برتر از این طریق در ورزشگاه‌ها قرار گیرد.

البته تاکید سازمان لیگ بر این الزامات باعث نشده که حرف و حدیث‌های دیگری پیرامون علت تعویق آغاز لیگ نوزدهم به وجود نیاید. یکی از موضوعاتی که در این مدت به آن اشاره شده، فراهم شدن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست؛ موضوعی که به خاطر نامه ۲۸ خرداد جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا به فدراسیون فوتبال ایران درباره حضور بانوان مطرح شد.

در نامه جیانی اینفانتینو به فدراسیون فوتبال ایران نوشته شده که باید تا تاریخ ۲۴ تیر ۹۸ اقدامات و هماهنگی‌های لازم با دولت جمهوری اسلامی ایران برای حضور بانوان در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر انجام شود و به صورت تضمین به فیفا اعلام شود.

فیفا در این نامه به صورت مشخص به بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر اشاره کرده و هیچ توضیحی راجع به بازی‌های داخلی نداده است. موضوعی که ایسنا درباره آن از کاظم اولیایی، عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای هم پرسید و او در توضیحش گفت: در حال حاضر این موضوع در سطح ملی است. فعلا بحث اینفاتنینو و رئیس جمهور در سطح ملی است و خوشبختانه برای حضور بانوان در بازی‌های ملی موافقت شده است. این اقدام هم برای امسال نیست. همچنین ورود بانوان جزو ضوابط نیست، اما می‌تواند در فرصت مناسب اجرا شود. عدم برگزاری مسابقات لیگ برتر به خاطر الزام حضور بانوان نیست.

با این حال داریوش مصطفوی، رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای در گفت‌وگوی تلوزیونی که روز جمعه از او منتشر شد، اظهارات متفاوتی داشت. او در این گفتگو گفت: تا نهم شهریور فیفا مهلت داده است تا تکلیف حضور زنان در استادیوم مشخص شود، شوخی هم ندارد. دست دولت هم نیست؛ ممکن است من زنده نباشم، ولی به زودی زنان برای تماشای فوتبال در استادیوم حاضر می‌شوند. فیفا نگفته فقط زنان در بازی‌های ملی وارد استادیوم شوند. فیفا می‌گوید زنان در ایران در بازی‌های لیگ هم باید بتوانند وارد استادیوم شوند و جدی هم هشدار داده است.
 
در ماجرای تعویق لیگ نوزدهم فوتبال، پای زنان در میان است؟
در ماجرای تعویق لیگ نوزدهم فوتبال، پای زنان در میان است؟

صحبت‌های جدید مصطفوی که برخلاف صحبت‌های اولیایی و همچنین نامه ۲۸ خرداد فیفا به فدراسیون فوتبال است، این ابهام را به وجود می‌آورد که آیا فیفا نامه جدیدی به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده که در آن به حضور بانوان در بازی‌های داخلی اشاره شده است؟

به هر حال سرنوشت لیگ نوزدهم هنوز مشخص نیست و سازمان لیگ فوتبال تاریخ برگزاری قرعه‌کشی و آغاز لیگ برتر را مشخص نکرده است. مسئولان سازمان لیگ در این مدت تاکید داشتند که مشخص نبودن تاریخ آغاز لیگ برتر به خاطر آماده نبودن ورزشگاه‌ها بوده، ولی در هر صورت همچنان ماجرای حضور بانوان در بازی‌های لیگ برتر به عنوان یکی از دلایل تعویق لیگ نوزدهم مطرح است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: