تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
ماجرای تمدید مهلت ثبت نام پزشکان؛

اعلام اسامی اصناف مشمول نصب سامانه فروش تا پایان شهریور

مدیرکل سازمان مالیاتی با بیان اینکه، اسامی اصناف مکلف به نصب سامانه فروش (کارتخوانها و...) تا پایان شهریور اعلام می‌شود، گفت: مهلت ثبت نام پزشکان در طرح سازمان مالیاتی به در خواست یک تشکل جامعه پزشکی تا پایان مرداد ماه تمدید شد.

اعلام اسامی اصناف مشمول نصب سامانه فروش تا پایان شهریور

رویداد۲۴ علی رستم پور، با بیان اینکه تا قبل از پایان شهریور ماه اسامی اصناف مشمول نصب سامانه فروش از قبیل کارتخوانهای مورد تایید سازمان مالیاتی از سوی سازمان منتشر خواهد شد، گفت: این فهرست با توافق سازمان امور مالیاتی، وزارت صنعت معدن و تجارت و همچنین اتاق اصناف ایران تهیه خواهد شد.

به گفته مدیر کل تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: تا زمان اتمام مباحث کارشناسی در سازمان مالیاتی نمی‌توان به طور قطعی اسامی اصناف مشمول نصب سامانه فروش را اعلام کرد.

رستم پور گفت: بر اساس ماده 6 آیین نامه اصلاحی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیاتهای مستقیم، اشخاص مشمول مکلفند از ابتدای اولین ماه بعداز تاریخ اخذ شماره شناسه سامانه صندوق فروش، نسبت به راه اندازی و بهره برداری از آن اقدام نمایند.

این مدیر کل سازمان مالیاتی گفت: الزام نصب کارتخوان در مطب پزشکان و... بر اساس قانون بودجه سال 98 مصوب مجلس شورای اسلامی بوده و سایر اصناف بر اساس تبصره 2 ماده 169  بایستی نسبت به نصب کارتخوان مورد تایید یا سامانه فروش اقدام کنند.

رستم پور گفت: در اردیبهشت ماه امسال اصلاحیه آیین نامه تبصره 2 ماده 169 مصوب هیئت دولت از سوی سرپرست سازمان مالیاتی ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه، مهلت اولیه برای ثبت نام پزشکان در طرح نصب سامانه‌های فروش 23 مرداد ماه بوده است، گفت: به درخواست سازمان نظام پزشکی این مهلت تا پایان مرداد ماه سال جاری تمدید شده است اما این مهلت بار دیگر تمدید نمی‌شود.

این مقام سازمان مالیاتی گفت: فراخوانهایی که در اجرای ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه اعلام شده بود با توجه به اصلاح  آیین نامه اجرایی ماده 169 در اسفند ماه  سال قبل، کنار رفته و فراخوانهای جدید تا پایان شهریور ماه ابلاغ خواهد شد.

گفتنی است، در سالهای 92،93 و 94 هر ساله برای 10 گروه و مجموعا برای 29 گروه فرواخوان صادر شده بود و برخی اصناف برای استفاده از معافیت مالیاتی نیز اقدام به نصب صندوق فروشگاهی کرده بودند. لازم به ذکر است، در آن برهه با شکایت داروخانه داران فراخوان مربوطه از سوی دیوان عدالت اداری باطل شد.

   فهرست سایر مشاغل و حرف مشمول نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش یا پایانه فروشگاهی بر اساس ماده (3) آیین نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیاتهای مستقیم، با همکاری وزارت صمت و اتاق اصناف به صورت تدریجی و بر اساس اولویت مشخص و مراتب حداکثر تا پایان شهریورماه هرسال از طریق درج در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام خواهد شد.

 بر اساس آیین نامه اصلاحی تبصره 2 ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم، کلیه کارتخوانها یا دستگاههای پوزی که هویتی مالیاتی تایید شده ندارند بعد از یکسال از ابلاغ قانون بایستی (توسط بانک مرکزی) قطع شوند. این در حالی است که هم اکنون 7 میلیون دستگاه پوز در کشور وجود دارد اما تعداد مودیان شناسنامه دار سازمان مالیاتی تفاوت چشم گیری با این عدد دارد.

گفتنی است،  آیین نامه تبصره (2) ماده (169) قانون مالیاتهای مستقیم در اسفندماه سال گذشته (1397) با هدف تسهیل شرایط نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش برای مشمولین فراخوان شده اصلاح گردید.

در این اصلاحیه دستگاههای کارتخوان بانکی به عنوان تجهیزات مشابه سامانه صندوق فروش مورد پذیرش قرار گرفت و لذا سازمان امور مالیاتی می تواند برای گروههایی از صاحبان مشاغل که صرفا اطلاع از میزان فروش کالا یا درآمد ناشی از ارائه خدمات آنها برای تعیین میزان مالیات از کفایت لازم برخوردار است را مکلف به استفاده از دستگاههای کارتخوان متصل به شبکه پرداخت بانکی نماید. این امر در صورت همکاری و همراهی کامل بانک مرکزی و شرکت شاپرک به سرعت قابل پیاده سازی و اجرا خواهد بود.

لازم به ذکر است، خانی مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی  در همین رابطه گفته بود:  «سازمان امور مالیاتی بسرعت به‌سمت هوشمندسازی و استفاده از ابزار نوین حرکت می‌کند و دراین زمینه از دو بانک اطلاعاتی شامل پایگاه داده‌های اقتصادی و صندوق‌های فروشگاهی بهره می‌برد. برای بررسی و رصد فعالیت‌های اقتصادی رسیدگی طیفی در دستور کار قرار دارد به این معنا که گروهی از فعالان اقتصادی در اولویت رسیدگی قرار می‌گیرند.

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: