تاریخ انتشار: ۲۱:۱۲ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روزنامه اسرائیلی یسرائیل هیوم:
دولت ترامپ تاکنون رویکرد خردمندانه‌ای را برای برخورد با جمهوری اسلامی دنبال کرده است.

رویداد۲۴  دیوید وینبرگ در روزنامه یسرائیل هیوم نوشت: دولت ترامپ تاکنون رویکرد خردمندانه‌ای را برای برخورد با جمهوری اسلامی دنبال کرده است. ترامپ کشورش را از توافق هسته‌ای فاجعه آمیزی که دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ با ایران امضا کرده بود، خارج کرد. واشنگتن سپس تحریم‌های فلج کننده‌ای را علیه صادرات نفتی و دستگاه‌های دولتی این کشور اعمال کرد.

 در ادامه این مطلب آمده است:، اما نشانه‌هایی وجود دارد که ترامپ در حال آماده شدن برای کاهش فشار‌ها و مذاکره بر سر یک توافق جدید با تهران است. من دو نگرانی مهم در مورد آینده دارم: ۱- ترامپ کمپین فشار حداکثری خود را متوقف کند. ۲- ایرانی‌ها دوباره با مکر و حیله گری غرب را وادار به پذیرش یک توافق بد کنند.

همان طور که پروفسور ز ِئف ماگهن، کارشناس مسائل ایران اشاره کرده است، به محض آنکه شما وارد اتاق مذاکره شوید ایرانی‌ها پیروز می‌شوند. مذاکره کننده‌های ایرانی بر خلاف همتا‌های غربی خود می‌دانند که چگونه شرایط خود را به طرف مقابل بقبولانند.

اما تردیدی وجود ندارد که اکنون زمان مناسبی برای عقب نشینی از کمپین فشار علیه تهران نیست. صادرات نفت ایران در مقایسه با ماه مه به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. ایرانی‌ها همچنین در مقایسه با آوریل ۲۰۱۸ دو میلیون بشکه کمتر نفت صادر می‌کنند. پیش بینی میشود که دولت ایران در سال جاری ۵۰ میلیارد دلار از درآمد نفتی خود را از دست بدهد.

طی دو ماه گذشته چندین نفت کش تجاری در خلیج فارس مورد هدف حملات خرابکارانه قرار گرفتند. نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک پهپاد جاسوسی آمریکا را سرنگون کردند. دو هفته پیش یک نفت کش تجاری بریتانیا در نزدیکی تنگه هرمز توقیف شد. ایران همچنین محدودیت‌های غنی سازی تعریف شده در توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشت و تعدادی آزمایش موشکی را بر خلاف قطع نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل انجام داد.

svhk ایران در طول یک سال گذشته از استراتژی صبر استراتژیک پیروی می‌کردند. آن‌ها قصد داشتند که تا زمان پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ در سال ۲۰۲۰ صبر کنند. اما تهران بعد از تشدید تحریم‌ها تصمیم گرفت که رویکرد دیگری را اتخاذ کند و فشار بر دولت ترامپ و دیگر قدرت‌های غربی را افزایش دهد.

ترامپ نباید از کمپین فشار خود عقب نشینی کند. آمریکا می‌تواند گام‌های بیشتری را برای به زانو درآوردن ایران بردارد. یکی از کارشناسان برجسته در حوزه تحریم‌های مالی هفته گذشته مطالعه‌ای را در اندیشکده مطالعات امنیتی و استراتژیک ژروسالم در ارتباط با تشدید فشار‌ها بر ایران منتشر کرد. واشنگتن باید راه‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها از طریق ترکیه و قطر را مسدود کند و ذخایر ارز خارجی ایران را هدف بگیرد.

در نهایت غرب باید به پنج هدف زیر دست پیدا کند: اول، پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران از جمله غنی سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم. دوم، پیاده سازی یک رژیم جامع بازرسی بین المللی که همه مراکز نظامی و هسته‌ای ایران را در بر بگیرد. سوم، پایان دادن به برنامه توسعه موشکی بالستیک ایران. چهارم، عقب نشینی ایران از پایگاه‌های نظامی خود در سوریه و پنجم، توقف حمایت مالی ایران از قابلیت‌های نظامی حماس و حزب الله.

همه این شرایط باید در توافق جدید در نظر گرفته شوند. اما ایرانی‌ها در هفته‌های اخیر دوباره به همان تاکتیک حیله گرانه خود روی آورده اند. برای مثال، آن‌ها پیشنهاد داده اند که حمله به کشتی‌های تجاری در خلیج فارس را در ازای کاهش تحریم‌های نفتی پایان دهند.

خانم امیلی لانداو، تحلیلگر مسائل ایران در اندیشکده مطالعات امنیت ملی اسرائیل در این ارتباط گفت: «ایرانی‌ها همیشه اینگونه شما را بازی می‌دهند. آن‌ها به دنبال القای این برداشت هستند که امتیازات مهمی را به شما پیشنهاد کرده اند».

اما ترامپ تاکنون رویکرد سرسختانه‌ای را برای مقابله با تهران اتخاذ کرده بود، چرا او ناگهان در حال نرمی نشان دادن به آیت الله‌ها است؟

رئیس جمهور آمریکا این هفته به رند پال، سناتور جمهوری خواه اجازه داد که با وزیر خارجه ایران در نیویورک دیدار کند. پال یکی از معدود سیاست مداران انزواگرا در حزب جمهوری خواه است که همیشه از سیاست خارجی جنگ طلبانه آمریکا انتقاد می‌کند. او خواستار یک راه حل دیپلماتیک برای حل بحران با تهران شده است.

دولت ترامپ همچنین این هفته پنج معافیت تحریمی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کرد. این معافیت‌ها به روسیه، چین و کشور‌های اروپایی اجازه می‌دهند که همکاری‌های هسته‌ای صلح آمیز خود با ایران را ادامه دهند. این موارد باید به سرعت لغو شوند.

ظاهرا ترامپ نگران است که تشدید درگیری با تهران شانس او برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را کاهش دهد. ترامپ همچنین در گذشته بار‌ها از جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه انتقاد کرده بود و تمایلی به شروع یک ماجراجویی جدید در منطقه ندارد.

در واقع، سیاست خارجی ترامپ نسبت به چین، کره شمالی و ایران از یک الگوی خاص پیروی کرده است. ترامپ ابتدا طرف مقابل را تحت فشار‌های اقتصادی قرار می‌دهد و سپس پیشنهاد مذاکره برای دست یابی به یک توافق تاریخی را ارائه می‌کند.

دولت ترامپ نباید همان اشتباهات دولت قبلی را مرتکب شود. یک دیپلمات ارشد آمریکا در سال ۲۰۱۳ خواستار اتخاذ رویکردی جدید در قبال رژیم ایران شد. او تاکید کرد که غرب باید با ایران به عنوان یکی از بازیگران مهم منطقه‌ای تعامل داشته باشد. او این فرضیه را ارائه کرد که توافق هسته‌ای می‌تواند به تقویت جایگاه عناصر میانه رو در ایران کمک کند. در نهایت اوباما منافع امنیتی غرب و اسرائیل را با امضای توافق برجام به خطر انداخت. امیدوارم که مقامات آمریکایی از اشتباهات گذشته درس گرفته باشند. در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بسیاری از مراکز و اندیشکده‌های نزدیک به دولت باراک اوباما زمینه دیپلماتیک و سیاسی برای تسلیم شدن در مقابل تهران را فراهم کردند.

البته ترامپ تاکنون رویکرد صحیحی را در قبال جمهوری اسلامی دنبال کرده است. اما مقامات اسرائیلی باید در ادامه هشیارانه عمل کنند. واشنگتن به جای سیگنال دادن برای شروع مذاکره، باید فشار‌های خود را افزایش دهد. ترامپ همچنین در صورت شروع مذاکرات باید به جای افرادی همچون رند پال اشخاصی مانند جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را به پای میز مذاکره بفرستد.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: