تاریخ انتشار: ۰۹:۴۸ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
دست جزء اولین قسمت‌های بدن است که افزایش سن و پیری را نشان می‌دهد، البته تشخیص برخی بیماری‌ها و سلامت بدن هم از روی کف دست امکان پذیر است.
وقتی دستان شما هشدار بیماری میدهد!
رویداد۲۴ دست‌ها یکی از اولین قسمت‌های بدن است که علائم پیری و افزایش سن را نشان می‌دهد، اما آن‌ها همچنین می‌تواند نشان دهنده مشکلات خاص سلامتی نیز باشند. پزشکان می‌گویند که وضعیت دستان شما می‌تواند نتیجه چندین تغییر پزشکی در جا‌های مختلف بدنتان باشند. امروز در سایت نمناک چند مورد از علائمی را جمع آوری کرده ایم که با توجه به آن‌ها می‌توانید سلامتی تان را حفظ کنید. تشخیص بیماری

۱. کف دستان قرمز

پزشکان توضیح می‌دهند که کف دست قرمز یا اریتما می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات کبدی به خصوص برای سنین بالای ۵۰ سال باشد و معمولاً این قرمزی در لبه بیرونی کف دست اتفاق می‌افتد.

دلیل احتمالی کف دست قرمز می‌تواند تغییر در تعادل هورمونی باشد که باعث اتساع رگ‌های خونی می‌شود. آرتریت روماتوئید نیز می‌تواند دلیلی برای قرمزی کف دست باشد. اگر شاهد لکه‌های قرمز کف دست تان بودید برای یافتن دلیل واقعی آن باید از مشاور پزشکی کمک بگیرید و در همین حال سعی کنید که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.


۲. دلایل عرق کردن کف دست:

عرق کردن کف دست به دلایل بسیاری رخ می‌دهد که عبارتند از:

تعریق بیش از حد
فشار و استرس
تیروئید پرکار
در این شرایط شما می‌توانید از ضد تعریق‌های قوی استفاده کنید و سعی کنید یاد بگیرید که سطح استرس خود را کنترل کنید و بدانید که استنشاق و تنفس و تمرینات یوگا و مراقبه نیز بسیار تاثیرگذار است هر گاه به نظر برسد که هیچ کار دیگری موثر نیست، حتما به پزشک مراجعه کنید.


۳. بی حسی در کف دست و احساس سوزن سوزن شدن:

گاهی اوقات ما از خواب بیدار می‌شویم و احساس می‌کنیم که در قسمت‌های خاصی از بدن مان حسی وجود ندارد که اصلاحا خواب رفتگی نیز می‌گویند. گاهی اوقات حتی هنگام حرکت شروع به سوزنی شدن می‌شود و معمولا زمانی این اتفاق می‌افتد که مدت طولانی روی عصب‌های حسی فشار وارد می‌شود.

سوزن سوزن شدن نیز زمانی است که عصببرای بازگشت به محل خود طی می‌کند. در بعضی موارد این علائم در دست‌ها می‌تواند نشانه یک مشکل جدی مانند:پوکی استخوان، سندروم تونل کارپ، کم خونی و حتی دیابت باشد. اگر شما اغلب بی حسی را بدون هیچ دلیل مشخصی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بخواهید.


۴. دلایل خشک شدن کف دست ها:

شایع‌ترین دلیل خشکی پوست کف دست معمولا کم آبی بدن و کمبود استروژن است که در دوران یائسگی اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از کم آبی بدن کافی است که به اندازه کافی آب بنوشید و از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید و همچنین ماهی، دانه‌ها و آجیل‌ها را نیز در رژیم غذایی خود قرار دهید و برای درمان هورمونی به پزشک مراجعه کنید که آن‌ها احتمالاً قطره‌های استروژن را برای کنترل آن تجویز خواهند کرد.

۵. لرزش دست‌ها و مشکلات جدی سلامتی:

مشخص است که لرزش دست می‌تواند نشانه مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری پارکینسون باشد پس اگر نگرانی جدی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. در همین حال مصرف قهوه و کافئین را تا حد زیادی محدود کنید، زیرا آن‌ها همچنین می‌تواند باعث تشدید لرزش دستانتان شود. دلایل دیگر نیز ترس و استرس است که باید آن را تا حد زیادی کنترل کنید.


۶. دلایل ناخن‌های ضعیف چیست:

ناخن‌های ضعیف می‌تواند نشانه کمبود روی باشد، روی واقعا برای سلامتی ما مهم است و وجود آن باعث بهبود زخم‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد. برخی از غذا‌های سرشار از روی مانند جو و آجیل و گوشت را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و اگر سطح آن در بدن شما بسیار پایین باشد پزشکان توصیه می‌کنند که به عنوان یک مکمل به صورت روزانه استفاده کنید.

۷. انگشتان در هم قفل شده:

اگر انگشتان دست شما قفل می‌شوند معمولاً نقص اکسیژن رسانی در بدن شما وجود دارد و ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری بسیار جدی‌تر مانند سرطان ریه و بیماری قلبی باشد و در صورت چنین اتفاقی فورا به سراغ مشاوره پزشکی حرفه‌ای بروید.
 
منبع: بیتوته

 

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: