تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۸
کمالی‌پور در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
یحیی کمالی‌پور با اشاره به اعتراضات کارگران هپکو اراک می‌گوید: مسئولان باید قدرت انتقادپذیری داشته باشند و سعه صدرشان را برای شنیدن مشکلات مردم و رفع آن افزایش دهند. هر جا صدایی بلند می‌شود نباید آن صدا را با برخورد فیزیکی خاموش کنیم که مطمئنا این روند در بلندمدت به نفع نظام نخواهد بود.

تجمعات نباید به خشونت و بازداشت منتهی شود/ هیچ‌کسی از سر دلخوشی فریاد نمی‌زند

رویداد۲۴ سال گذشته، سال اعتراضات کارگران در سراسر کشور بود؛ اوج اعتراضات کارگری در سال ۹۷ به تجمع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه برمی‌گشت به‌طوری که اعتراضات به خشونت و حتی دستگیری برخی کارگران هم منجر شد.

روز گذشته بار دیگر کارگران هپکو با حضور مقابل دفتر نماینده اراک در مجلس به بلاتکلیفی وضعیت سهامداری و مدیریت شرکت و معوقات مزدی و مشکلات بیمه‌ای اعتراض کردند. این کارگران برای بار چندم خواستار تسریع در پرداخت حقوق و مزایای معوقه خود شده‌اند.

نماینده کارگران گفته حدود ۱.۵ سال است که دولت قول تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت هپکو را به کارگران داده است، اما متاسفانه در مدت هیچ اتفاقی نیفتاده است. آنگونه که نماینده کارگران گفته «حقوق پرداخت شده کارگران در طول یک سال اخیر از تسهیلات و وام دریافتی و فروش غیر قانونی اموال و داریی‌های شرکت (سهام مس طارم) بوده است.»

نماینده کاگران شرکت هپکو می‌گوید «از ابتدای سال تاکنون حتی یک دستگاه هم در شرکت تولید نشده و در طول ۵ ماه اخیر کارخانه تعطیل بوده، اما مدیران هپکو با خبرسازی سعی در بازی با قیمت سهام شرکت در بورس داشته‌اند.»

در این شرایط، تجمع اعتراضی کارگران تنها راه باقی مانده برای آن‌ها بوده است. یحیی کمالی پور نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی معتقد است یکی از راهکار‌هایی که کارگران هپکو بتوانند حق‌شان را پس بگیرند برگزاری تجمعات است بنابراین باید بگذاریم این افراد، صدای خود را به مسئولان برسانند.

او با اشاره به اینکه مسئولان باید صدای مردم را بشنوند و آن‌ها را باور داشته باشند، به رویداد۲۴ می‌گوید: هیچ‌کسی از سر دلخوشی تجمع نکرده و فریاد نمی‌زند. اگر به خواسته‌های مردم بی‌توجه باشیم و با تجمعات آن‌ها برخورد فیزیکی کنیم نه‌تن‌ها کمکی به نظام و کشور نکردیم بلکه معترضان که به خاطر احقاق حق‌شان وارد عرصه شدند را هم به ضدیت نظام تبدیل می‌کنیم که این اتفاق شاید در جایی دیگر خود را بروز دهد.

او افزود: مسئولان باید قدرت انتقادپذیری داشته باشند و سعه صدرشان را برای شنیدن مشکلات مردم و رفع آن افزایش دهند. هر جا صدایی بلند می‌شود نباید آن صدا را با برخورد فیزیکی خاموش کنیم که مطمئنا این روند در بلندمدت به نفع نظام نخواهد بود.

کمالی پور با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم که مشکلات آن‌قدر بر روی هم انباشته شوند که منتهی به تجمع و اعتراض شود، افزود: زمانی که پس از تجمع به مطالبات معترضان رسیدگی می‌کنیم، چرا این کار را قبل از برگزاری تجمع انجام ندهیم؟

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس عنوان کرد: وزارت کشور موظف است که شرایطی را فراهم کند تا افراد بتوانند به راحتی حرف‌شان را بزنند و این تجمعات باید مدیریت، کنترل و نظارت شده باشد، زیرا ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که حرف نزنید.

او تصریح کرد: وظیفه حاکمیت این است که حرف‌های افرادی که معترض هستند را بشنود و همچنین شرایطی را فراهم کنند که بهانه به دست دشمنان ندهیم و نگذاریم که یک اعتراض مسالمت‌آمیز به درگیری و بازداشت تبدیل شود.

نماینده مردم جیرفت در مجلس اظهار داشت: مردم ما نشان دادند که پای نظام و انقلابشان ایستاده‌اند. مسئولان باید صدای مردم را بشنوند و همچنین در صورت برگزاری تجمع، برخورد مسالمت‌آمیزی با آن‌ها داشته باشند. نیروی انتظامی نیز وظیفه حفظ امنیت را دارد و تا زمانی که اقدامات معترضین منتهی به ناامنی نشود، حق ورود و برخورد فیزیکی را ندارد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: