قیمت واقعی دلار زیر ۱۰ هزار تومان است/ کاهش قیمت ارز هیجانی بود؟
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۳ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
ثبات قیمت ارز و البته روند کاهش نسبی آن طی چند هفته گذشته ادامه داشت و دلار وارد کانال ۱۰ هزار تومان و سکه وارد کانال سه میلیون تومان شده است.
قیمت واقعی دلار زیر ۱۰ هزار تومان است/ کاهش قیمت ارز هیجانی بود؟
رویداد۲۴ قیمت دلار طی روز‌های گذشته بین کانال ۱۰ و ۱۱ هزار تومان در رفت و آمد بود، اما حالا دیگر خبری از جهش‌های ناگهانی نیست و بازار در یک ثبات نسبی قرار گرفته است. برخی از فعالان بازار ارز معتقدند مکانیزم بازار به طور کامل تحت سیطره دولت و بانک مرکزی قرار دارد.

مسعود دانشمند رئیس خانه اقتصاد ایران گفت: «قیمت گذاری در بازار ارز از مجرای مکانیسم بازار عبور نمی‌کند بلکه سیاست‌های دولت و بانک مرکزی تعیین کننده نرخ ارز هستند. بازار در شرایط فعلی آنقدر اشتها دارد که مبالغ میلیاردی را هم جذب می‌کند، اما دولت با ابزار‌هایی که در اختیار دارد و ارزی که در اختیار صرافی‌ها قرار می‌دهد و ارزی که حاصل از صادرات و واردات است، قیمت گذاری را انجام می‌دهد؛ بنابراین ثبات فعلی ناشی از سیاست‌های دولت در کنترل بازار است.»

در عین حال، اما نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد است آنچه در روز‌های گذشته در بازار ارز و طلا رخ داده حاصل جو روانی مثبت شکل گرفته در جامعه است و نمی‌توان برای آن دلایل اقتصادی قطعی پیدا کرد.

سید حمید حسینی گفته بود: همان‌طور که پیش از این سابقه داشته، وقتی در جامعه چند خبر امیدوارکننده منتشر می‌شود این موضوع به کاهش نرخ ارز در بازار ختم شده و برای چند روز روند نرخ‌ها کاهشی می‌شود.

به گفته وی، در طول روز‌های گذشته بحث‌هایی که درباره احتمال مذاکرات سیاسی و بهبود اوضاع اقتصادی مطرح شده، اصلی‌ترین دلایل برای شکل‌گیری جو روانی مثبت در بازار بوده است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق در پاسخ به این پرسش که نرخ ارز تا کجا و چه زمانی کاهشی خواهد ماند؟ تاکید کرد: اگر بنا باشد نرخ‌ها به شکل قطعی کاهش یابند باید در اقتصاد یک تغییرات اساسی ببینیم، اما آنچه که در روز‌های گذشته رخ داده، بیشتر حاصل یک جو روانی مثبت است.

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

بسیاری از فعالان بازار معتقدند قیمت واقعی دلار زیر ۱۰ هزار تومان است. هر چند برخی دیگر معتقدند کاهش قیمت دلار در شرایط فعلی دردی را از اقتصاد دوا نمی‌کند و به دلیل چسبندگی قیمت‌ها کاهش دلار تاثیری در کاهش قیمت کالا‌ها نخواهد داشت. با این همه مسعود دانشمند کارشناس مسائل اقتصادی به اقتصاد۲۴ گفت: قیمت واقعی ارز را با طلا نمی‌توان سنجید چرا که قیمت آن تابعی از قیمت دلار است. اما اگر بخواهیم بر مبنای قدرت خرید ارزش واقعی دلار را بسنجیم ارزش واقعی آن زیر ۱۰ هزار تومان است.

وی افزود: برای مثال باید دید که با یک میزان ثابت دلار چه کالا‌هایی را در آمریکا می‌توان خرید و با چند ریال در ایران می‌توان این مقدار کالا را تهیه کرد. هر چند در این سبد خرید باید انواع متغیر‌ها با ضریب‌های مشخص در نظر گرفته شود.

دلار می‌تواند وارد کانال ۸ هزار تومان شود؟

تحلیلگران بازار ارز نظرات متفاوتی در خصوص آینده بازار ارائه می‌کنند. برخی معتقدند تا پایان سال قیمت دلار بر مدار ثابت کنونی باقی خواهد ماند. از طرفی بازیگران خرد با توجه به نوسانات پیش آمده کمتر جرات می‌کنند به این بازار ورود پیدا کنند.

اما فاطمه مقیمی عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است قیمت دلار می‌تواند پایین‌تر از نرخ‌های فعلی آمده و وارد کانال ۸۰۰۰ تومان شود.

وی به ایسنا گفته بود: اگر بنا بود یک تصویر چند ماهه کوتاه از بازار داشته باشیم، حتی اینکه نرخ دلار به کانال ۸۰۰۰ تومان وارد شود نیز گزینه‌ای دور از ذهن نبود، اما اگر دولت بخواهد با توجه به نامشخص بودن شرایط بین المللی اقدامات لازم را انجام دهد، مدیریت نرخ برای تامین نیاز‌های سال‌های پیش رو بسیار مهم خواهد بود.

مقیمی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته صادرات غیر نفتی کشور، توانسته بخشی از فشار‌ها بر اقتصاد ایران را مدیریت کند، توضیح داد: در شرایطی که با فشار تحریم‌ها، بخشی از کالا‌های ایرانی نتوانستند بازار خود را حفظ کنند، ما دیدیم که دیگر کالا‌ها توانستند جایگاه خود را مستحکم کرده و حضور خود را حفظ کنند.
منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: