تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۱۷ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
وقتی توقف تولید بازار را بی تاب می‌کند؛
روند افزایشی قیمت ها در بازار خودرو و بازگشت پراید به مرز ۵۰ میلیون تومان ابهامات زیادی به همراه داشته چرا که نه تنها قیمت ارز در روزهای گذشته کاهشی بوده بلکه بخشی از تقاضاها با پیش فروش های انجام شده، کنترل شده است.

خداحافظی پراید

رویداد۲۴  بازگشت قیمت خودرو‌ها به محدوده چند ماهه گذشته امید به کاهش قیمت‌ها و بازگشت تعادل به بازار را کمرنگ کرده این در حالیست که میزان تقاضا برای خرید نیز با افزایش دوباره قیمت‌ها کاهش یافته که این امر به عمیق‌تر شدن رکود بازار منجر شده است.

فعالان بازار خودرو معتقدند که کافی نبودن میزان عرضه از سوی خودروسازان به افزایش دوباره قیمت‌ها دامن زده است و روند فعلی جز با افزایش تولید و عرضه به بازار بهبود نمی‌یابد.

بررسی قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد که افزایش قیمت رخ داده بیشتر در خودرو‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان که بخش زیادی از تقاضای بازار را به خود اختصاص داده، دیده می‌شود.


بیشتر بخوانید:

واردات خودروی خارجی؛ آری یا خیر؟/ گزینه واردات از روسیه هنوز روی میز است


سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو چندی پیش اظهار کرده بود که در چند هفته اخیر تعداد دعوتنامه‌های ارسالی برخی از خودرو‌ها نظیر پژو ۲۰۶ و برخی از سمند‌ها به شدت کاهش داشته و این امر منجر به اظهارنظر‌هایی در خصوص ناتوانی خودروسازان در تولید این خودرو‌ها شده و بر قیمت آن‌ها افزوده است.

به گفته وی، تا زمانی که میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر برابر نباشد شاهد ثبات قیمت در بازار نخواهیم بود بنابراین خودروسازان باید نسبت به تولید بیشتر اقدام کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که براساس آخرین آمار ارایه شده از سوی وزارت صمت تولید خودرو در ۷ ماهه امسال کاهش داشته است که یراین اساس می‌توان افزایش قیمت خودرو را به این موضوع نسبت داد.

اما در همین حال برخی از کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که همزمان با اعلام خبر توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ در آینده نزدیک، تقاضا برای خرید این خودرو‌ها افزایش داشته چرا که هم اکنون هیچ خودرویی در این رده قیمتی وجود ندارد و جایگزینی برای این خودرو‌ها نیز معرفی نشده است؛ بنابراین شاهد هستیم که قیمت این خودرو‌ها به طرز چشمگیری در بازار افزایش یافت که لازم است مسئولان قبل از اعلام خبر‌هایی از این دست، نسبت به پیش بینی‌های لازم در این خصوص اقدام کنند.

دور جدید پیش فروش‌های خودروسازان نیز آغاز شده که انتظار می‌رود بازار را تا اندازه زیادی آرام کند هرچند که با گذشت چند هفته از این پیش فروش‌ها بازار واکنشی نداشته، اما نعمت الله کاشانی نسب، بازرس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو معتقد است که این پیش فروش‌ها در صورت تداوم منجر به بازگشت آرامش به بازار خواهد شد چرا که بخشی از تقاضا‌هایی که در بازار به دلیل قیمت بالا قابل تامین نیست از طریق پیش فروش‌ها تامین می‌شود.

به اعتقاد او در حال حاضر توجیهی برای کاهش میزان عرضه در بازار از سوی خودروسازان وجود ندارد بنابراین می‌توان با افزایش تولید نیاز موجود را کنترل کرد.

روند فعلی موجود نشان می‌دهد که بازار خودرو به اندازه‌ای متزلزل است که تصمیماتی از جمله توقف تولید برخی از خودرو‌ها منجر به افزایش تقاضای آن‌ها شده و بازار این خودرو‌ها را ناآرام می‌کند.

این شرایط ضرورت پیش بینی راهکار‌هایی جدی قبل از اعلام هر تصمیم را نشان می‌دهد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
0
1
اگه پراید خط تولیدش قطع نشه
برای پر کردن جیب خالی خود،
پراید را به قیمت ماشینهای خارجی با آبشن جدید و پیشرفته و طراحی رنگ صورتی وارد بازار میکنن
دعای خیر کنید برای دو شرکت بزرگ خودرو ساز ایرانی که با شرکتهای خارجی رقابت میکنن با آبشن های جدید
خلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
0
2
ای کاش ای کاش و ای کاش همانند کشورهای همسایه از تولید کنندگان خارجی خودرو وارد میکردیم تا هم ماشینهای خوب سوار شویم و هم ارزان آخر این چه وضعی است؟
دکتر DBA
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
0
0
تا زمانی که بالاترین تعرفه دنیا مال ماست همینه...
خودرو بی کیفیت و مونتاژ داخلی نه تولید!!!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: